
Trollhättans Bok & Media
Silbodal - bidrag till Silbodals sockens historia
Boken ger en historisk redogörelse för Silbodals sockens utveckling och betydelse.
Boken ger en historisk redogörelse för Silbodals sockens utveckling och betydelse.
REA-pris250 kr

Trollhättans Bok & Media
Jämtland och Härjedalen
Sverige, Jämtland och Jämtlands län. J A Lindblads Förlag, 1948, 573 s. Normal antikvariskt skick, bruksslitage, hårdband.
Sverige, Jämtland och Jämtlands län. J A Lindblads Förlag, 1948, 573 s. Normal antikvariskt skick, bruksslitage, hårdband.
REA-pris145 kr

Trollhättans Bok & Media
Katrineholms ursprung
Sverige och Södermanland: topografi. Hårdband, Anahit AB förlag, 2007, 214 sidor. Normalt antikvariskt skick, mindre bruksslitage, tillskrift i försättsblad.
Sverige och Södermanland: topografi. Hårdband, Anahit AB förlag, 2007, 214 sidor. Normalt antikvariskt skick, mindre bruksslitage, tillskrift i försättsblad.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Ekeby
Gotlands historia i sju sekler. Inbunden, förlagets rexinband i mycket gott skick. Skyddsomslag med lätta bruksspår. Illustrerad. 142 sidor.
Gotlands historia i sju sekler. Inbunden, förlagets rexinband i mycket gott skick. Skyddsomslag med lätta bruksspår. Illustrerad. 142 sidor.
REA-pris295 kr
Pangloss antikvariat & text
Utblick - inblick
Essäer och uppsatser från ett skol- och forskarliv. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. 168 sidor, glest illustrerad.
Essäer och uppsatser från ett skol- och forskarliv. Förlagsband i mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. 168 sidor, glest illustrerad.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotland runt
Rikligt fotoillustrerad bok om Gotland. Limhäftad 4:o, fint antikvariskt skick. 177 sidor. Signerad av Clary Winberg och Lasse Ahnell.
Rikligt fotoillustrerad bok om Gotland. Limhäftad 4:o, fint antikvariskt skick. 177 sidor. Signerad av Clary Winberg och Lasse Ahnell.
REA-pris95 kr

Trollhättans Bok & Media
Västra Bergslagen - Svenska städer och samhällen
Sverige och Värmland i fokus. Första upplagan från 1944, hårdband, normalt antikvariskt skick, bruksslitage och skav på pärm.
Sverige och Värmland i fokus. Första upplagan från 1944, hårdband, normalt antikvariskt skick, bruksslitage och skav på pärm.
REA-pris575 kr

Trollhättans Bok & Media
Falkenbergsbilder
Topografi i Halland. Hårdband, normalt antikvariskt skick med skyddsomslag i liknande skick. Upplaga 1, 1990, 162 sidor.
Topografi i Halland. Hårdband, normalt antikvariskt skick med skyddsomslag i liknande skick. Upplaga 1, 1990, 162 sidor.
REA-pris110 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotland
Historia och geografi om Gotland. Fjärde upplagan, Sylve Norrbys bokhandel, klotryggband med dekorerade kartongpärmar. Normalt antikvariskt skick.
Historia och geografi om Gotland. Fjärde upplagan, Sylve Norrbys bokhandel, klotryggband med dekorerade kartongpärmar. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Människor och miljöer
Om Fardhems socken på Gotland. Trådhäftad, normalt antikvariskt skick. 107 sidor, 1000 exemplar. Lätta skador på omslag.
Om Fardhems socken på Gotland. Trådhäftad, normalt antikvariskt skick. 107 sidor, 1000 exemplar. Lätta skador på omslag.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Invasion på Gotland 1361
Historia och arkeologi från medeltiden. Trådhäftad utgåva från Hugo Gebers, 1944. Ryggen lätt snedläst, gott skick. 230 sidor + fotoplanschsidor.
Historia och arkeologi från medeltiden. Trådhäftad utgåva från Hugo Gebers, 1944. Ryggen lätt snedläst, gott skick. 230 sidor + fotoplanschsidor.
REA-pris100 kr

Bokliv
Dalarnas underverk
Bok om Sveriges och Europas underverk. Utgiven av Dalarnas museum, 176 sidor, förlagsband.
Bok om Sveriges och Europas underverk. Utgiven av Dalarnas museum, 176 sidor, förlagsband.
REA-pris323 kr

Trollhättans Bok & Media
Amnehärad och Södra Råda
Hembygdsbok om Värmland, upplaga 1 från 1963. Hårdband i normalt antikvariskt skick, 425 sidor med bruksslitage.
Hembygdsbok om Värmland, upplaga 1 från 1963. Hårdband i normalt antikvariskt skick, 425 sidor med bruksslitage.
REA-pris375 kr

Bokliv
Kyrkbergstorpet : Släkthistoria
Boken ger en historisk inblick i ett torps liv och människor i Sjulsmark, med inslag av andevärlden.
Boken ger en historisk inblick i ett torps liv och människor i Sjulsmark, med inslag av andevärlden.
REA-pris259 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Toresunds socken
Boken ger en djupgående analys av kulturhistoria och vegetation i Toresunds socken, med fokus på lokalhistoria och ekologiska insikter.
Boken ger en djupgående analys av kulturhistoria och vegetation i Toresunds socken, med fokus på lokalhistoria och ekologiska insikter.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Fritidsbebyggelsen inom Själevad
Boken utforskar fritidsbebyggelsen i Själevad och ger insikter om lokalhistoria och geografi.
Boken utforskar fritidsbebyggelsen i Själevad och ger insikter om lokalhistoria och geografi.
REA-pris588 kr


Antikvariat Bothnia
Ragunda 1869-1969. 100 år med kommunalfullmäktige
Boken skildrar Ragunda kommuns utveckling under 100 år, med fokus på kommunalfullmäktige och regionens historia.
Boken skildrar Ragunda kommuns utveckling under 100 år, med fokus på kommunalfullmäktige och regionens historia.
REA-pris200 kr

Trollhättans Bok & media
Sunnersta från istid till nutid
Boken beskriver Sunnerstas historia från istid till nutid och ger en inblick i områdets utveckling.
Boken beskriver Sunnerstas historia från istid till nutid och ger en inblick i områdets utveckling.
REA-pris205 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Härnösand genom seklerna
Boken utforskar lokalhistoria och geografi kring Härnösand, med fokus på dess utveckling genom seklerna.
Boken utforskar lokalhistoria och geografi kring Härnösand, med fokus på dess utveckling genom seklerna.
REA-pris248 kr

Trollhättans Bok & media
Hammarby
Boken utforskar aktuella teman inom fotolitteratur och ger en översikt av viktiga verk och författare.
Boken utforskar aktuella teman inom fotolitteratur och ger en översikt av viktiga verk och författare.
REA-pris65 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Risebergaboken
En rikt illustrerad bok från 1931 som utforskar resor och lokalhistoria.
En rikt illustrerad bok från 1931 som utforskar resor och lokalhistoria.
REA-pris298 kr

Trollhättans Bok & media
Björsäters sockenbok
En dokumentation av Björsäters socken, med fokus på lokal historia och kultur, utgiven 1973.
En dokumentation av Björsäters socken, med fokus på lokal historia och kultur, utgiven 1973.
REA-pris180 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sekelskiftets Uppsala i Dahlgrens bilder
Boken utforskar Uppsala under sekelskiftet genom bilder och ger en inblick i lokalhistoria och geografi.
Boken utforskar Uppsala under sekelskiftet genom bilder och ger en inblick i lokalhistoria och geografi.
REA-pris178 kr

Trollhättans Bok & media
En krönika om Hallsberg
Boken ger en insikt i Hallsbergs historia och samhällsutveckling under en viss tidsperiod.
Boken ger en insikt i Hallsbergs historia och samhällsutveckling under en viss tidsperiod.
REA-pris325 kr
