
Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 2001
En samling av dikter och essäer från framstående poeter och skribenter, som utforskar lyrikens form och dess politiska dimensioner. Innehåller även akvareller som kompletterar texterna. Häftad utgåva i fint skick.
En samling av dikter och essäer från framstående poeter och skribenter, som utforskar lyrikens form och dess politiska dimensioner. Innehåller även akvareller som kompletterar texterna. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1992
Tidskrift med målningar och nya dikter av kända poeter. Innehåller verk från Rumänien och analyser av svensk lyrik. Häftad utgåva i fint skick.
Tidskrift med målningar och nya dikter av kända poeter. Innehåller verk från Rumänien och analyser av svensk lyrik. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 2004
Ett nummer med intervjuer, artiklar och dikter av kända poeter. Innehåller även spännande bilder och litterära analyser.
Ett nummer med intervjuer, artiklar och dikter av kända poeter. Innehåller även spännande bilder och litterära analyser.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1992
Tidskrift med dikter av flera kända poeter och essäer om litteratur. Innehåller målningar och är i fint antikvariskt skick.
Tidskrift med dikter av flera kända poeter och essäer om litteratur. Innehåller målningar och är i fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1998
En samling av insikter och rapporter om poesi och lyrik, med bidrag från internationella författare och illustratörer. Utforska ämnen som hiphop och rap i litteraturens kontext. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
En samling av insikter och rapporter om poesi och lyrik, med bidrag från internationella författare och illustratörer. Utforska ämnen som hiphop och rap i litteraturens kontext. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1 2020
Utforska det affekterade poesiåret 2019 med insikter om samtida lyrik och recensioner. Boken erbjuder en djupdykning i aktuella teman och författarskap inom litteraturvetenskap. Häftad, 80 sidor.
Utforska det affekterade poesiåret 2019 med insikter om samtida lyrik och recensioner. Boken erbjuder en djupdykning i aktuella teman och författarskap inom litteraturvetenskap. Häftad, 80 sidor.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1960 / 1
En tidskrift som utforskar svensk poesi med djupa analyser och presentationer av både nya och etablerade röster.
En tidskrift som utforskar svensk poesi med djupa analyser och presentationer av både nya och etablerade röster.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1991 / 4
Tidskriften erbjuder en plattform för svensk poesi med djupa analyser och medverkan av både nya och etablerade röster.
Tidskriften erbjuder en plattform för svensk poesi med djupa analyser och medverkan av både nya och etablerade röster.
REA-pris90 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lyrikvännen
En samling av svensk lyrik från 1955 som utforskar sociala teman och vardagsliv genom poesi.
En samling av svensk lyrik från 1955 som utforskar sociala teman och vardagsliv genom poesi.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lyrikvännen
En klammerhäftad lyrikantologi från 1960 med fokus på litteraturvetenskap.
En klammerhäftad lyrikantologi från 1960 med fokus på litteraturvetenskap.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lyrikvännen
En samling av lyrik som utforskar sociala teman och människors villkor i efterkrigstidens Sverige.
En samling av lyrik som utforskar sociala teman och människors villkor i efterkrigstidens Sverige.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lyrikvännen
En tidskrift från 1977 med fokus på lyrik och poesi på svenska.
En tidskrift från 1977 med fokus på lyrik och poesi på svenska.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1955 / 1
Tidskriften erbjuder en plattform för svensk poesi med analyser och dikter av både nya och etablerade röster.
Tidskriften erbjuder en plattform för svensk poesi med analyser och dikter av både nya och etablerade röster.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 2023
Samling av lyrik och recensioner med fokus på samtida poeter och deras verk. Bunden i häftad form, 78 sidor.
Samling av lyrik och recensioner med fokus på samtida poeter och deras verk. Bunden i häftad form, 78 sidor.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lyrikvännen 3/1990
En samling av lyrik från 1990, med fokus på litteraturvetenskap och illustrationer.
En samling av lyrik från 1990, med fokus på litteraturvetenskap och illustrationer.
REA-pris60 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 2026
Tidskriften innehåller lyrik och artiklar om ukrainska poeter samt recensioner.
Tidskriften innehåller lyrik och artiklar om ukrainska poeter samt recensioner.
REA-pris80 kr

Bokliv
Bikt om dikt
Boken utforskar poesins betydelse och dess existentiella kraft genom personliga reflektioner och analyser av olika poeter.
Boken utforskar poesins betydelse och dess existentiella kraft genom personliga reflektioner och analyser av olika poeter.
REA-pris238 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Lyrikvännen Nr. 6/2025
Poesi och litteraturvetenskap i en kritisk kontext. Häftad, 79 sidor, mycket fint antikvariskt skick, Lyrikvännen, Malmö 2025.
Poesi och litteraturvetenskap i en kritisk kontext. Häftad, 79 sidor, mycket fint antikvariskt skick, Lyrikvännen, Malmö 2025.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1958 / 2
Tidskrift som utforskar svensk poesi med insikter från både etablerade och nya röster.
Tidskrift som utforskar svensk poesi med insikter från både etablerade och nya röster.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1957 / 1
Tidskriften utforskar lyrik med fokus på Salvatore Quasimodo och Odysséen, med bidrag från flera framstående författare.
Tidskriften utforskar lyrik med fokus på Salvatore Quasimodo och Odysséen, med bidrag från flera framstående författare.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1979 / 2
Tidskriften utforskar poesi, livssyn och mystik genom djupa analyser och medverkande röster.
Tidskriften utforskar poesi, livssyn och mystik genom djupa analyser och medverkande röster.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bonniers musiklexikon
En omfattande källa om musik med fokus på kulturstudier, innehållande illustrationer och noter.
En omfattande källa om musik med fokus på kulturstudier, innehållande illustrationer och noter.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1957 / 6
Tidskriften utforskar teman kring Vladimir Majakovskij och Thomas Thorild, med bidrag från framstående svenska poeter.
Tidskriften utforskar teman kring Vladimir Majakovskij och Thomas Thorild, med bidrag från framstående svenska poeter.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Dikter och texter från samtida poeter utforskar teman som ensamhet och kreativitet. En antologi med recensioner och insikter i litteraturens värld. Bunden i häftad utgåva.
Dikter och texter från samtida poeter utforskar teman som ensamhet och kreativitet. En antologi med recensioner och insikter i litteraturens värld. Bunden i häftad utgåva.
REA-pris80 kr
