

Antikvariat Bothnia
The War In The Air. A Pictorial History of World War II Air Forces in Combat
En illustrerad historik över luftkrigets utveckling under Första Världskriget, med fokus på flygoperationer och militär strategi. Boken innehåller över 1250 fotografier och erbjuder en djupgående insikt i krigets påverkan på flygvapnet.
En illustrerad historik över luftkrigets utveckling under Första Världskriget, med fokus på flygoperationer och militär strategi. Boken innehåller över 1250 fotografier och erbjuder en djupgående insikt i krigets påverkan på flygvapnet.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Den nazistiska utmaningen
Boken utforskar det nazistiska Tysklands påverkan under andra världskriget och dess militära strategier.
Boken utforskar det nazistiska Tysklands påverkan under andra världskriget och dess militära strategier.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Hur kunde det hända? Tredje rikets uppkomst i historisk och sociologisk belysning
Boken utforskar Tredje rikets uppkomst ur historiska och sociologiska perspektiv, med fokus på Andra världskriget och dess konsekvenser.
Boken utforskar Tredje rikets uppkomst ur historiska och sociologiska perspektiv, med fokus på Andra världskriget och dess konsekvenser.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Norge 9 april 1940. Tyska invasionen timme för timme
En detaljerad redogörelse av Tysklands invasion av Norge under andra världskriget, med ögonvittnesskildringar och arkivmaterial som ger en annan bild av händelserna.
En detaljerad redogörelse av Tysklands invasion av Norge under andra världskriget, med ögonvittnesskildringar och arkivmaterial som ger en annan bild av händelserna.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Adolf Ehrnrooth. Sodan ja rauhan näyttämöllä
En djupgående skildring av finländsk militärhistoria under andra världskriget och inbördeskriget 1918, med fokus på en framstående krigsveteran.
En djupgående skildring av finländsk militärhistoria under andra världskriget och inbördeskriget 1918, med fokus på en framstående krigsveteran.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Attack i Norge
En detaljerad skildring av krigshistoriska händelser under Andra världskriget i Norge. Boken utforskar militärstrategier och viktiga operationer. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
En detaljerad skildring av krigshistoriska händelser under Andra världskriget i Norge. Boken utforskar militärstrategier och viktiga operationer. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Finland i stormaktspolitiken 1941-1944
Analys av Finlands roll under stormaktspolitiken 1941-1944 och dess betydelse för fortsättningskriget. En insiktsfull bok om krigshistoria och militärstrategier.
Analys av Finlands roll under stormaktspolitiken 1941-1944 och dess betydelse för fortsättningskriget. En insiktsfull bok om krigshistoria och militärstrategier.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
I rysk fångenskap
En skildring av livet i fångenskap under Första Världskriget, med fokus på ryska förhållanden och kriminologiska aspekter. Illustrerad med teckningar och musiknoter.
En skildring av livet i fångenskap under Första Världskriget, med fokus på ryska förhållanden och kriminologiska aspekter. Illustrerad med teckningar och musiknoter.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
The Origins of the Second World War
En grundlig analys av orsakerna till Andra världskriget, med fokus på historiska och militära aspekter. Boken erbjuder insikter och perspektiv på krigets ursprung.
En grundlig analys av orsakerna till Andra världskriget, med fokus på historiska och militära aspekter. Boken erbjuder insikter och perspektiv på krigets ursprung.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Krigskrönika. Andra delen. Ett urval av brittiske premiärministerns tal under krigsåren 1944-1945 samt tre tal inför lyckta dörrar. Redigerat av E. W. Olson
Samling av tal från krigsåren 1944-1945, med fokus på viktiga händelser och strategiska beslut under andra världskriget. Illustrerad utgåva i fint skick.
Samling av tal från krigsåren 1944-1945, med fokus på viktiga händelser och strategiska beslut under andra världskriget. Illustrerad utgåva i fint skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Urladdning
Boken utforskar krigshistoriska teman med fokus på Andra världskriget, innehållande 14 uppsatser som belyser olika aspekter av konflikten.
Boken utforskar krigshistoriska teman med fokus på Andra världskriget, innehållande 14 uppsatser som belyser olika aspekter av konflikten.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
The Dam Busters
En fascinerande skildring av en av de mest spektakulära militära operationerna under Andra världskriget. Boken belyser både strategiska och tekniska aspekter av uppdraget, med fokus på mod och uppfinningsrikedom.
En fascinerande skildring av en av de mest spektakulära militära operationerna under Andra världskriget. Boken belyser både strategiska och tekniska aspekter av uppdraget, med fokus på mod och uppfinningsrikedom.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
The Marines were there
Berättelsen skildrar Royal Marines insatser under Andra Världskriget, med fokus på deras strategiska betydelse och militära prestationer.
Berättelsen skildrar Royal Marines insatser under Andra Världskriget, med fokus på deras strategiska betydelse och militära prestationer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Eisenhower
Boken utforskar en centralgestalt under Andra världskriget och hans betydelse som symbol. Den innehåller fotoillustrationer och belyser militära aspekter av kriget.
Boken utforskar en centralgestalt under Andra världskriget och hans betydelse som symbol. Den innehåller fotoillustrationer och belyser militära aspekter av kriget.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
En bro för mycket
En detaljerad skildring av slaget vid Arnhem under andra världskriget, med fokus på strategier och konsekvenser. Boken erbjuder en djupgående analys av militära operationer och historiska händelser.
En detaljerad skildring av slaget vid Arnhem under andra världskriget, med fokus på strategier och konsekvenser. Boken erbjuder en djupgående analys av militära operationer och historiska händelser.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Pansarchef under Rommel (Erwin Johannes Eugen Rommel 'ökenräven' 1891-1944)
Memoarer från en tysk officer under Andra världskriget, med insikter om krigets strategier och militära operationer. Boken ger en djupgående förståelse för Tysklands roll och nazismens påverkan.
Memoarer från en tysk officer under Andra världskriget, med insikter om krigets strategier och militära operationer. Boken ger en djupgående förståelse för Tysklands roll och nazismens påverkan.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Skuggor runt Wallenberg
Historisk skildring av underrättelseverksamhet under andra världskriget. Limhäftad, utgiven av Historiska Media 2017, fint antikvariskt skick.
Historisk skildring av underrättelseverksamhet under andra världskriget. Limhäftad, utgiven av Historiska Media 2017, fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Det allmänna värnpliktsystemet och regeringseden.
Utforska det allmänna värnpliktsystemet och regeringseden genom en historisk analys av militärväsen och strategi. Klammerhäftad publikation i gott skick.
Utforska det allmänna värnpliktsystemet och regeringseden genom en historisk analys av militärväsen och strategi. Klammerhäftad publikation i gott skick.
REA-pris120 kr

Knorrens antikvariat
Slaveri
Boken utforskar historiska aspekter av slaveri och dess påverkan på samhällen genom tiderna.
Boken utforskar historiska aspekter av slaveri och dess påverkan på samhällen genom tiderna.
REA-pris165 kr

Antikvariat Bothnia
Stalingrad
Stalingrad skildrar det avgörande slaget under andra världskriget, där den brutala stadsstriden drog in civilbefolkningen. En djupgående analys av krigets psykologiska vändpunkt och dess konsekvenser.
Stalingrad skildrar det avgörande slaget under andra världskriget, där den brutala stadsstriden drog in civilbefolkningen. En djupgående analys av krigets psykologiska vändpunkt och dess konsekvenser.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Hitler and Mussolini. The Secret Meetings
En djupgående analys av de hemliga mötena mellan två av 1900-talets mest inflytelserika ledare under Andra världskriget. Utforskar deras samarbete och ideologiska kopplingar.
En djupgående analys av de hemliga mötena mellan två av 1900-talets mest inflytelserika ledare under Andra världskriget. Utforskar deras samarbete och ideologiska kopplingar.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Stridsflygare under Karelens himmel
Militärhistoria och flygoperationer. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2005. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Fint antikvariskt skick. 213 s. Illustrerad.
Militärhistoria och flygoperationer. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2005. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Fint antikvariskt skick. 213 s. Illustrerad.
REA-pris70 kr


Antikvariat Bothnia
Vad Tyskland gjort för landsbygdens folk
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
REA-pris350 kr
Antikvariat Bothnia
Merrill's Marauders (February-May 1944)
En detaljerad redogörelse för Merrill's Marauders insatser under andra världskriget, inklusive fotografier och kartor. Boken utforskar krigets strategier och händelser i Nordamerika.
En detaljerad redogörelse för Merrill's Marauders insatser under andra världskriget, inklusive fotografier och kartor. Boken utforskar krigets strategier och händelser i Nordamerika.
REA-pris180 kr
