![Herrman Gadamer : Ornitologiska skrifter publicerade i Tyskland 1852-1858 [=omslagstitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-herrman-gadamer-ornitologiska-skrifter-publicerade-i-tyskland-1852-1858-omslagstitel-boia41311_b0ad3d76-848e-4fd3-a114-b389d794e747.jpg?v=1780526629&width=306)
Antikvariat Bothnia
Ornitologiska skrifter publicerade i Tyskland 1852-1858 [=omslagstitel]
Skriften innehåller faksimiltryck av uppsatser om fågellivet i Skåne och Västergötland, med en biografi över författaren.
Skriften innehåller faksimiltryck av uppsatser om fågellivet i Skåne och Västergötland, med en biografi över författaren.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Where to Watch Birds in Europe. In collaboration with Jeremy Brock
Utforska fågellivet i Europa med denna fotoillustrerade guide. Boken ger insikter om fåglar och deras livsmiljöer, idealisk för både entusiaster och forskare. Limhäftad utgåva i fint skick.
Utforska fågellivet i Europa med denna fotoillustrerade guide. Boken ger insikter om fåglar och deras livsmiljöer, idealisk för både entusiaster och forskare. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglarna och människan
Boken utforskar relationen mellan människor och fåglar, med fokus på ornitologi och fauna. Illustrerad med teckningar, ger den en inblick i fåglarnas värld och deras betydelse i zoologin.
Boken utforskar relationen mellan människor och fåglar, med fokus på ornitologi och fauna. Illustrerad med teckningar, ger den en inblick i fåglarnas värld och deras betydelse i zoologin.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglarnas liv
Fåglarnas liv utforskar fåglarnas fascinerande värld genom text och illustrationer. Boken är rikt illustrerad och erbjuder en djupgående insikt i ornitologi och fauna.
Fåglarnas liv utforskar fåglarnas fascinerande värld genom text och illustrationer. Boken är rikt illustrerad och erbjuder en djupgående insikt i ornitologi och fauna.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Skånsk skådarguide
En komplett guide för fågelskådning i Skåne med lokbeskrivningar, arter, rutter och tips för bästa observation. Rikt illustrerad och spiralbunden.
En komplett guide för fågelskådning i Skåne med lokbeskrivningar, arter, rutter och tips för bästa observation. Rikt illustrerad och spiralbunden.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglalåt
Upptäck fåglarnas värld genom konst och vetenskap. En fascinerande bok som utforskar ornitologi och fauna med unika illustrationer. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
Upptäck fåglarnas värld genom konst och vetenskap. En fascinerande bok som utforskar ornitologi och fauna med unika illustrationer. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Brief Review of the Ichthyofauna of the Kara sea
En informativ recension av fiskfaunan i Karahavet, med fokus på biologiska aspekter och regionala förhållanden. Klammerhäftad utgåva från 1933, i gott skick.
En informativ recension av fiskfaunan i Karahavet, med fokus på biologiska aspekter och regionala förhållanden. Klammerhäftad utgåva från 1933, i gott skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
De vita lejonen i Timbavati
Fotoillustrerad bok om vita lejon i Timbavati, med fokus på deras livsmiljö och beteende. Utforska Afrikas fauna och rovdjur i denna informativa utgåva.
Fotoillustrerad bok om vita lejon i Timbavati, med fokus på deras livsmiljö och beteende. Utforska Afrikas fauna och rovdjur i denna informativa utgåva.
REA-pris80 kr
![Löwbeer, Christian ; Häggquist, Pär ; Ahlberg, Niclas [red.] : Fågelskådning på Fårö](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-lowbeer-christian-haggquist-par-ahlberg-niclas-red-fagelskadning-pa-faro-9789189840409_ffc47c1a-5716-42d2-9a9e-e0a16f6547eb.jpg?v=1780670362&width=806)
Bokliv
Fågelskådning på Fårö
Boken erbjuder en översikt av fågellokaler och fågelarter på Fårö, samt inspiration för naturintresserade besökare.
Boken erbjuder en översikt av fågellokaler och fågelarter på Fårö, samt inspiration för naturintresserade besökare.
REA-pris228 kr

Bokliv
I fåglarnas värld : om den moderna ornitologins framväxt
Boken utforskar människans intresse för fåglar och den moderna ornitologins framväxt från 1700-talet till tidigt 1900-tal.
Boken utforskar människans intresse för fåglar och den moderna ornitologins framväxt från 1700-talet till tidigt 1900-tal.
REA-pris325 kr

Bokliv
Kā nomedīt lāci
En historisk roman som utforskar kulturella och religiösa teman genom en fascinerande berättelse.
En historisk roman som utforskar kulturella och religiösa teman genom en fascinerande berättelse.
REA-pris630 kr

Pangloss antikvariat & text
Kurre
Faktabok om ekorren. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg, 2020. 26 sidor, 23,5x19 cm.
Faktabok om ekorren. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg, 2020. 26 sidor, 23,5x19 cm.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Människan och delfinen
Zoologisk bok om fauna. Wahlström & Widstrand, 1962. Häftad. Omslag något tilltryckt och veckat, men i övrigt mycket gott skick. 191 s.
Zoologisk bok om fauna. Wahlström & Widstrand, 1962. Häftad. Omslag något tilltryckt och veckat, men i övrigt mycket gott skick. 191 s.
REA-pris65 kr

Bokliv
Missarna jamar bara för oss
En artikel som utforskar kommunikationen mellan katter och människor genom ett tvärvetenskapligt forskningsprojekt.
En artikel som utforskar kommunikationen mellan katter och människor genom ett tvärvetenskapligt forskningsprojekt.
REA-pris128 kr

Knorrens antikvariat
Djurteckning från skiss till teckning
Boken ger en insikt i djurteckningens process, från skiss till färdig teckning, med riklig illustration.
Boken ger en insikt i djurteckningens process, från skiss till färdig teckning, med riklig illustration.
REA-pris110 kr

Bokliv
Min aktivitetsbok djur
En aktivitetsbok för barn från 4 år med fakta och kreativa pyssel om dinosaurier.
En aktivitetsbok för barn från 4 år med fakta och kreativa pyssel om dinosaurier.
REA-pris128 kr
![Peterson, P. G. (1896-1977) [text] ; Brusewitz, Gunnar (1924-2004) : ... sådan hund. PGP presenterar terriern](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-peterson-p-g-1896-1977-text-brusewitz-gunnar-1924-24-sadan-hund-pgp-presenterar-terriern-boia45297_9aefef11-3423-4f7a-9d96-cc57bc897711.jpg?v=1780573070&width=321)
Antikvariat Bothnia
... sådan hund. PGP presenterar terriern
Utforska hundens värld genom en legendarisk svensk journalist och kritikers ögon. Boken erbjuder insikter om hundar och deras plats i vår fauna, med illustrationer av Gunnar Brusewitz.
Utforska hundens värld genom en legendarisk svensk journalist och kritikers ögon. Boken erbjuder insikter om hundar och deras plats i vår fauna, med illustrationer av Gunnar Brusewitz.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Förteckning över Skånes fåglar. Checklist of the birds of Scania, Sweden
En illustrerad förteckning över fåglar i Skåne, med fokus på ornitologi och zoologi. Boken erbjuder en översikt av regionens fauna och fåglar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
En illustrerad förteckning över fåglar i Skåne, med fokus på ornitologi och zoologi. Boken erbjuder en översikt av regionens fauna och fåglar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Studier över det lägre djurlivet i nordsvensk skogsmark
Studie av djurlivet i nordsvenska skogsmarker, med fokus på fauna och däggdjur. Innehåller fotoillustrationer, diagram och tabeller. Boken är akademisk och publicerad av Statens skogsförsöksanstalt.
Studie av djurlivet i nordsvenska skogsmarker, med fokus på fauna och däggdjur. Innehåller fotoillustrationer, diagram och tabeller. Boken är akademisk och publicerad av Statens skogsförsöksanstalt.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Fine bird books
Upptäck en vacker bok om fåglar, full av färgplanscher och illustrerade sidor. Perfekt för fågelentusiaster och ornitologer.
Upptäck en vacker bok om fåglar, full av färgplanscher och illustrerade sidor. Perfekt för fågelentusiaster och ornitologer.
REA-pris450 kr
![Naturfotograferna 25 år [=ryggtitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-naturfotograferna-25-ar-ryggtitel-boia47527.jpg?v=1780527036&width=1168)
Antikvariat Bothnia
Naturfotograferna 25 år [=ryggtitel]
En samling av naturfotografier som visar mångfalden av fauna och fåglar, med bidrag från 68 fotografer. Textinnehåll om naturfotografi och dess utveckling. Boken är fotoillustrerad och i mycket fint skick.
En samling av naturfotografier som visar mångfalden av fauna och fåglar, med bidrag från 68 fotografer. Textinnehåll om naturfotografi och dess utveckling. Boken är fotoillustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglalåt
Fåglars liv och beteende utforskas genom konstnärliga illustrationer och insikter om deras värld. En visuell och informativ resa genom ornitologins fascinerande ämnen.
Fåglars liv och beteende utforskas genom konstnärliga illustrationer och insikter om deras värld. En visuell och informativ resa genom ornitologins fascinerande ämnen.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Människan och småkrypen. Våra bästa vänner, våra värsta fiender
Utforska relationen mellan människan och småkrypen i denna rikt illustrerade bok. Den ger insikter om insekternas roll i vår fauna och deras betydelse i naturen. En ovärderlig resurs för entomologiintresserade.
Utforska relationen mellan människan och småkrypen i denna rikt illustrerade bok. Den ger insikter om insekternas roll i vår fauna och deras betydelse i naturen. En ovärderlig resurs för entomologiintresserade.
REA-pris100 kr

