Pangloss antikvariat & text
Ett förslag
Roman med modern och samtida poesi. Norstedts, 2009. Häftad. 88 sidor. Gott skick.
Roman med modern och samtida poesi. Norstedts, 2009. Häftad. 88 sidor. Gott skick.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Norma Jeane Baker av Troja
En meditation över skönhetens destruktiva kraft som förenar antikens Troja med 1960-talets Hollywood.
En meditation över skönhetens destruktiva kraft som förenar antikens Troja med 1960-talets Hollywood.
REA-pris318 kr

Mingus bok- och skivbutik
Halmfackla
En samling lyrik som utforskar klassiska teman med en modern touch. Bunden i inbundet omslag, 89 sidor.
En samling lyrik som utforskar klassiska teman med en modern touch. Bunden i inbundet omslag, 89 sidor.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dikter
En samling av melodiska och personliga dikter som utforskar vardagens skildringar och känslor.
En samling av melodiska och personliga dikter som utforskar vardagens skildringar och känslor.
REA-pris110 kr

Bokliv
Grönt mörker ljus
En poetisk utforskning av naturens läkande kraft och existentiella insikter, med inslag av magisk realism.
En poetisk utforskning av naturens läkande kraft och existentiella insikter, med inslag av magisk realism.
REA-pris248 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den svartsjuke neapolitanar'n
Verket utforskar teman kring fångenskap och befrielse, med influenser från klassicism och romantik.
Verket utforskar teman kring fångenskap och befrielse, med influenser från klassicism och romantik.
REA-pris138 kr

Trollhättans Bok & media
Vem såg mig då
En kort och insiktsfull text som utforskar teman kring identitet och perception.
En kort och insiktsfull text som utforskar teman kring identitet och perception.
REA-pris160 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lax, lax lerbak
Stockholm skildras genom dramatiska och poetiska berättelser som fångar stadens liv och puls. Verket erbjuder en djupgående inblick i kultur och historia med humor och allvar.
Stockholm skildras genom dramatiska och poetiska berättelser som fångar stadens liv och puls. Verket erbjuder en djupgående inblick i kultur och historia med humor och allvar.
REA-pris148 kr
Trollhättans Bok & media
Vem såg mig då
En kort och koncentrerad text som utforskar teman relaterade till identitet och perception.
En kort och koncentrerad text som utforskar teman relaterade till identitet och perception.
REA-pris120 kr

Mingus bok- och skivbutik
Politiken
Dystra systrar utforskar relationer och känslor med en poetisk och modern stil. Boken är utgiven i danskt band och är i mycket fint antikvariskt skick.
Dystra systrar utforskar relationer och känslor med en poetisk och modern stil. Boken är utgiven i danskt band och är i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ordalek och småkonst
Typografiskt redigerad med färgbilder, faksimil av 1905 års upplaga. Inbunden med tråd, 169 sidor.
Typografiskt redigerad med färgbilder, faksimil av 1905 års upplaga. Inbunden med tråd, 169 sidor.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bödeln
En dramatisk skönlitterär text från 1950 som utforskar teman inom svensk dramatik.
En dramatisk skönlitterär text från 1950 som utforskar teman inom svensk dramatik.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Moraliteter
En samling av skarpa reflektioner över moraliska och politiska frågor i det svenska samhället, med fokus på klass och rättvisa.
En samling av skarpa reflektioner över moraliska och politiska frågor i det svenska samhället, med fokus på klass och rättvisa.
REA-pris80 kr

Bokliv
Tecken för häst : en triptyk
En personlig resa genom minnen och drömmar som utforskar livets tecken och deras betydelse.
En personlig resa genom minnen och drömmar som utforskar livets tecken och deras betydelse.
REA-pris198 kr

Bokliv
Hur var det i Söderköping?
En poetisk samling med lekfulla och allvarliga dikter som utforskar livets olika aspekter och relationer.
En poetisk samling med lekfulla och allvarliga dikter som utforskar livets olika aspekter och relationer.
REA-pris228 kr
Pangloss antikvariat & text
Kungamordet
Roman med modern och samtida skönlitteratur. Utgiven 2007 av Månpocket. Pocketutgåva. 462 sidor. Gott skick. ISBN: 91-7001-501-4.
Roman med modern och samtida skönlitteratur. Utgiven 2007 av Månpocket. Pocketutgåva. 462 sidor. Gott skick. ISBN: 91-7001-501-4.
REA-pris24 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dithyramber i aftonglans
En samling av lyriska och aforistiska texter som utforskar intensiva känslor och naturupplevelser.
En samling av lyriska och aforistiska texter som utforskar intensiva känslor och naturupplevelser.
REA-pris150 kr

Bokliv
Svarta vägskäl
Mörka vägval utforskas i en samling av gotiska dikter, som bjuder på atmosfäriska miljöskildringar och en ryslig stämning.
Mörka vägval utforskas i en samling av gotiska dikter, som bjuder på atmosfäriska miljöskildringar och en ryslig stämning.
REA-pris208 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Stillheten
En utforskning av teman kring stillhet och reflektion i en modern kontext.
En utforskning av teman kring stillhet och reflektion i en modern kontext.
REA-pris168 kr

Mingus bok- och skivbutik
Vingslag
Samlade dikter med fokus på svensk lyrik. Inbunden med skyddsomslag, 134 sidor.
Samlade dikter med fokus på svensk lyrik. Inbunden med skyddsomslag, 134 sidor.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Wärldslige och andelige wisor
Samling av lyrik som utforskar både världsliga och andliga teman, med djupa insikter och poetiska uttryck. Boken är utgiven med inbundet omslag och innehåller 122 sidor.
Samling av lyrik som utforskar både världsliga och andliga teman, med djupa insikter och poetiska uttryck. Boken är utgiven med inbundet omslag och innehåller 122 sidor.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Adanoi
En dekorativ bok på 137 sidor som utforskar litterära teman och innehåller ett förord av Rebecka Kärde.
En dekorativ bok på 137 sidor som utforskar litterära teman och innehåller ett förord av Rebecka Kärde.
REA-pris140 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Spela min källa
En samling av dramatik med fokus på svensk skönlitteratur. Innehåller pjäser som speglar tidens språkbruk och kulturella kontext. Bunden i häftad form.
En samling av dramatik med fokus på svensk skönlitteratur. Innehåller pjäser som speglar tidens språkbruk och kulturella kontext. Bunden i häftad form.
REA-pris178 kr

Knorrens antikvariat
Uppvaknandets tid
En illustrerad bok från 2021 med lätt slitage, som utforskar teman kring uppvaknande.
En illustrerad bok från 2021 med lätt slitage, som utforskar teman kring uppvaknande.
REA-pris145 kr
