
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svampar i naturen, kulturen, köket
Boken utforskar svampar i naturen, kulturen och köket med illustrationer, och ger en djupare förståelse för deras mångfald.
Boken utforskar svampar i naturen, kulturen och köket med illustrationer, och ger en djupare förståelse för deras mångfald.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1983/4
Detta nummer av tidskriften belyser svensk flora och vegetation med artiklar om växters naturalisering och ekologiska förändringar.
Detta nummer av tidskriften belyser svensk flora och vegetation med artiklar om växters naturalisering och ekologiska förändringar.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
C. J. och C. Hartmans Handbok i Skandinaviens flora. Innefattande Sveriges, Norges, Finlands och Danmarks ormbunkar och fanerogamer. Första häftet
En omfattande guide till Skandinaviens flora, med fokus på ormbunkar och fanerogamer. Boken erbjuder insikter i botanik och växtgeografi, och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
En omfattande guide till Skandinaviens flora, med fokus på ormbunkar och fanerogamer. Boken erbjuder insikter i botanik och växtgeografi, och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
REA-pris300 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1984/5
Detta nummer av en botanisk tidskrift erbjuder insikter om svensk flora och ekologi, med studier av mossor, mykologi, kiselalger och växtliv längs banvallar. En viktig resurs för botaniska intresserade.
Detta nummer av en botanisk tidskrift erbjuder insikter om svensk flora och ekologi, med studier av mossor, mykologi, kiselalger och växtliv längs banvallar. En viktig resurs för botaniska intresserade.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Utkast till växtrikets terminologi
Verket utforskar växtrikets terminologi och botanik, med insikter från en framstående botaniker.
Verket utforskar växtrikets terminologi och botanik, med insikter från en framstående botaniker.
REA-pris348 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bibliographia Phytosociologica Germania, Pars VI.
Ett särtryck från 1957 som behandlar växtsociologi i Tyskland, med fokus på natur och vetenskap.
Ett särtryck från 1957 som behandlar växtsociologi i Tyskland, med fokus på natur och vetenskap.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Små bidrag till Hälsinglands och Jämtlands flora
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bibliographia Phytosociologica Germania, Pars V.
Särtryck som behandlar växtsociologi med fokus på tysk flora, publicerat 1955.
Särtryck som behandlar växtsociologi med fokus på tysk flora, publicerat 1955.
REA-pris80 kr

Bokliv
Bladmossor : sköldmossor - blåmossor. Bryophyta : buxbaumia - leucobryum
Boken ger en grundlig introduktion till mossor, med detaljerade beskrivningar och nycklar för artbestämning.
Boken ger en grundlig introduktion till mossor, med detaljerade beskrivningar och nycklar för artbestämning.
REA-pris570 kr

Bokliv
Odla året om
Boken erbjuder praktiska tips för att odla grönsaker och kryddor året om, med fokus på säsongsanpassning och odlingsmetoder.
Boken erbjuder praktiska tips för att odla grönsaker och kryddor året om, med fokus på säsongsanpassning och odlingsmetoder.
REA-pris188 kr

Bokliv
Från bakterier till blommor
Boken utforskar växternas ursprung och utveckling genom miljarder år, samt deras roll i dagens biodiversitetskris.
Boken utforskar växternas ursprung och utveckling genom miljarder år, samt deras roll i dagens biodiversitetskris.
REA-pris237 kr
Antikvariat Bothnia
Versuche und Beobachtungen über die Bastarderzeugung in Pflanzenreich
Studie av hybridisering inom växtriket med fokus på evolutionära processer och genetiska aspekter. Innehåller insikter om Darwinism och biologisk mångfald.
Studie av hybridisering inom växtriket med fokus på evolutionära processer och genetiska aspekter. Innehåller insikter om Darwinism och biologisk mångfald.
REA-pris1 000 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svenska växter i text och bild
Boken erbjuder en vetenskaplig och konstnärlig beskrivning av svensk flora med detaljerade illustrationer.
Boken erbjuder en vetenskaplig och konstnärlig beskrivning av svensk flora med detaljerade illustrationer.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Studien über die Gefässpflanzen in den Hochgebirgen der Pite Lappmark
Studier av kärlväxter i Pite Lappmarks högfjäll med fokus på botanik och flora. Fotoillustrerad och akademisk avhandling.
Studier av kärlväxter i Pite Lappmarks högfjäll med fokus på botanik och flora. Fotoillustrerad och akademisk avhandling.
REA-pris125 kr

Bokliv
Urban grönska för alla
Boken utforskar erfarenheter från kommunal parkförvaltning och urban grönska.
Boken utforskar erfarenheter från kommunal parkförvaltning och urban grönska.
REA-pris370 kr

Bokliv
Odlaren från Ingermanland
Boken utforskar liv och traditioner i Ingermanland genom en djupgående berättelse.
Boken utforskar liv och traditioner i Ingermanland genom en djupgående berättelse.
REA-pris244 kr
Pangloss antikvariat & text
Våra vanligaste vilda växter
Botanik och flora. Inbunden, förlagets dekorerade och laminerade pappband. Gott antikvariskt skick. Illustrerad i färg. 1992.
Botanik och flora. Inbunden, förlagets dekorerade och laminerade pappband. Gott antikvariskt skick. Illustrerad i färg. 1992.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Phytogeographical excursions in Gotland
Botanik och flora. Klammerhäftad utgåva från 1950 i normalt antikvariskt skick. Lättare veck och rostiga klamrar, annars mycket gott skick.
Botanik och flora. Klammerhäftad utgåva från 1950 i normalt antikvariskt skick. Lättare veck och rostiga klamrar, annars mycket gott skick.
REA-pris60 kr

Bokliv
J. C. Volkamer. The Book of Citrus Fruits. 45th Ed.
Botanisk konst och flora i en storslagen utgåva. Förlagsband, utgiven av Taschen GmbH. Innehåller 492 sidor med färgglada illustrationer.
Botanisk konst och flora i en storslagen utgåva. Förlagsband, utgiven av Taschen GmbH. Innehåller 492 sidor med färgglada illustrationer.
REA-pris347 kr

Bokliv
Redoute. Roses
En samling av Pierre-Joseph Redoutés botaniska illustrationer av rosor, kända för sin detaljerade skönhet och precision.
En samling av Pierre-Joseph Redoutés botaniska illustrationer av rosor, kända för sin detaljerade skönhet och precision.
REA-pris218 kr
![Moberg, Roland ; Tibell, Leif ; Tibell, Sanja [red.] : Nordic lichen flora. Vol. 6, Verrucariaceae 1](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-moberg-roland-tibell-leif-tibell-sanja-red-nordic-lichen-flora-vol-6-verrucariaceae-1-9789185221332_80f7287d-a954-4ccc-ba87-3572c13e3951.jpg?v=1780612858&width=500)
Bokliv
Nordic lichen flora. Vol. 6, Verrucariaceae 1
Denna bok utforskar 11 släkten av vårtlavar med bestämningsnycklar, artbeskrivningar och färgbilder.
Denna bok utforskar 11 släkten av vårtlavar med bestämningsnycklar, artbeskrivningar och färgbilder.
REA-pris257 kr

Antikvariat Bothnia
Ångermanlands flora
Den första moderna floran över Ångermanland med färgfotografier och utbredningskartor. En grundlig och illustrerad guide till regionens växtliv.
Den första moderna floran över Ångermanland med färgfotografier och utbredningskartor. En grundlig och illustrerad guide till regionens växtliv.
REA-pris450 kr
Bokliv
Beskära träd och buskar
Boken ger tydliga instruktioner för beskärning av träd och buskar, vilket ökar förståelsen för växternas utveckling.
Boken ger tydliga instruktioner för beskärning av träd och buskar, vilket ökar förståelsen för växternas utveckling.
REA-pris238 kr
Pangloss antikvariat & text
Det blommar i Botaniska
Botanik och flora. Förlagets dekorerade pappband från 1992. 119 sidor, illustrerad i färg. Gott skick. ISBN: 91-7029-109-8.
Botanik och flora. Förlagets dekorerade pappband från 1992. 119 sidor, illustrerad i färg. Gott skick. ISBN: 91-7029-109-8.
REA-pris90 kr
