
Antikvariat Bothnia
Tug of war
Boken utforskar striderna i Italien under andra världskriget, med fokus på militärstrategier och viktiga händelser. Innehåller fotoillustrationer och kartor.
Boken utforskar striderna i Italien under andra världskriget, med fokus på militärstrategier och viktiga händelser. Innehåller fotoillustrationer och kartor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Verdun
En djupgående analys av Första Världskriget med fokus på slaget vid Verdun. Boken utforskar krigets militära aspekter och historiska betydelse.
En djupgående analys av Första Världskriget med fokus på slaget vid Verdun. Boken utforskar krigets militära aspekter och historiska betydelse.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Tanks and Trenches. First Hand Accounts of Tank Warfare in the First World War
Boken utforskar tankkrigets verklighet under Första Världskriget genom personliga berättelser och historiska insikter. Rikt illustrerad med foton från tiden.
Boken utforskar tankkrigets verklighet under Första Världskriget genom personliga berättelser och historiska insikter. Rikt illustrerad med foton från tiden.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). No 3. Le fanion de l'a. S. Après l'attaque (Fanan efter attacken)
Boken skildrar franska soldaters liv under första världskriget med 68 fotografier och flerspråkiga bildtexter. Klammerhäftad med nötta omslag.
Boken skildrar franska soldaters liv under första världskriget med 68 fotografier och flerspråkiga bildtexter. Klammerhäftad med nötta omslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Enbart de 10 utvikbara kartorna till 'Meine Kriegserinnerungen 1914-1918. Mit zahlreichen Skizzen und Plänen'
Detaljerad kartsamling från första världskriget med skisser och planer. Fint antikvariskt skick.
Detaljerad kartsamling från första världskriget med skisser och planer. Fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr
![Jacobsen, Hans-Adolf ; Rohwer, Jürgen [ed.] : Decisive Battles of World War II.](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-jacobsen-hans-adolf-rohwer-jurgen-ed-decisive-battles-of-world-war-ii-boia45161_28d21bfd-0ec4-4958-9a23-46e994f999ba.jpg?v=1780526113&width=301)
Antikvariat Bothnia
Decisive Battles of World War II.
En grundlig analys av avgörande strider under andra världskriget, med fokus på den tyska perspektivet. Boken innehåller fotografier och kartor som kompletterar texten.
En grundlig analys av avgörande strider under andra världskriget, med fokus på den tyska perspektivet. Boken innehåller fotografier och kartor som kompletterar texten.
REA-pris200 kr
Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). (No ?). Nos Soldats! (Våra soldater!)
Boken utforskar franska soldaters liv under första världskriget, illustrerad med fotografier och flerspråkiga bildtexter.
Boken utforskar franska soldaters liv under första världskriget, illustrerad med fotografier och flerspråkiga bildtexter.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Hitlers första krigsorder inför andra världskriget avsedd för den tyska örlogsflottan (faksimil)
Faksimil av Hitlers krigsorder inför andra världskriget, avsedd för den tyska örlogsflottan. Dokumentet innehåller översättning och reproduktioner. Samlarobjekt inom krigshistoria och militär.
Faksimil av Hitlers krigsorder inför andra världskriget, avsedd för den tyska örlogsflottan. Dokumentet innehåller översättning och reproduktioner. Samlarobjekt inom krigshistoria och militär.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
La France et ses alliés. Documents de la section photographique de l'armée francaise (Frankrike och dess allierade. Dokument från den franska arméns fotografiska avdelning). No 3. La vie sous le canon. Reims
Beskriver livet för fransmän och soldater under första världskriget med fotografier och bildtexter på flera språk.
Beskriver livet för fransmän och soldater under första världskriget med fotografier och bildtexter på flera språk.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). (No ?). Nos Soldats! (Våra soldater!)
Boken utforskar franska soldaters liv under första världskriget med illustrationer och bildtexter på flera språk.
Boken utforskar franska soldaters liv under första världskriget med illustrationer och bildtexter på flera språk.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
World war II
En grundlig analys av myter och verkligheter kring Andra världskriget, med fokus på militärhistoriska aspekter. Boken erbjuder en insiktsfull översikt av krigets påverkan och betydelse.
En grundlig analys av myter och verkligheter kring Andra världskriget, med fokus på militärhistoriska aspekter. Boken erbjuder en insiktsfull översikt av krigets påverkan och betydelse.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Top Secret
Boken utforskar händelser och strategier under andra världskriget, med fokus på militär historia och krigets påverkan.
Boken utforskar händelser och strategier under andra världskriget, med fokus på militär historia och krigets påverkan.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
La France et ses alliés. Documents de la section photographique de l'armée francaise (Frankrike och dess allierade. Dokument från den franska arméns fotografiska avdelning). No 6. France et Pologne (Frankrike och Polen)
Illustrerad dokumentation av fransmännens liv under första världskriget med fotografier och bildtexter på flera språk.
Illustrerad dokumentation av fransmännens liv under första världskriget med fotografier och bildtexter på flera språk.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Bugarméns strider av Kapten Pehlemann. Under användande av officiella källor utarbetat. Med 1 reliefkarta och 8 kartskisser (utvikbara i ficka)
Skildringar av Bugarméns strider under Första Världskriget, baserade på officiella källor. Innehåller kartskisser och en reliefkarta.
Skildringar av Bugarméns strider under Första Världskriget, baserade på officiella källor. Innehåller kartskisser och en reliefkarta.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Des Generalobersten Frhrn von Hansen Erinnerungen an den Marnefeldzug 1914. Mit einer einleitenden kritischen Studie herausgegeben von Friedrich M. Kircheisen.
Minnen från Marnefältet 1914, med fokus på första världskriget, utforskar militära strategier och händelser. Boken innehåller även en kritisk studie av författaren.
Minnen från Marnefältet 1914, med fokus på första världskriget, utforskar militära strategier och händelser. Boken innehåller även en kritisk studie av författaren.
REA-pris150 kr
![Thomas H. Flaherty : Tredje Riket. Ökenkriget [del 9]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-thomas-h-flaherty-tredje-riket-okenkriget-del-9-boia29893_48d514ab-e5cc-4928-bf62-cda363464de9.jpg?v=1780519429&width=310)
Antikvariat Bothnia
Tredje Riket. Ökenkriget [del 9]
Boken ger en djupgående inblick i ökenkriget under Andra världskriget, med dokumentära bilder och kartor som skildrar händelserna. Innehållet är rikt illustrerat och erbjuder en historisk analys av militärstrategier.
Boken ger en djupgående inblick i ökenkriget under Andra världskriget, med dokumentära bilder och kartor som skildrar händelserna. Innehållet är rikt illustrerat och erbjuder en historisk analys av militärstrategier.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
The Illustrated War News. Part 38 April 28, 1915
Rikt illustrerad veckotidning om Första världskriget, med fokus på Storbritanniens militära insatser. Innehåller fotografier, ritningar och kartor.
Rikt illustrerad veckotidning om Första världskriget, med fokus på Storbritanniens militära insatser. Innehåller fotografier, ritningar och kartor.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). No 7. Paris pendant la guerre (Paris under kriget)
Boken utforskar livet för fransmän och soldater under första världskriget, med 76 illustrationer och flerspråkiga bildtexter.
Boken utforskar livet för fransmän och soldater under första världskriget, med 76 illustrationer och flerspråkiga bildtexter.
REA-pris150 kr
![[Eisenhower ; Montgomery]. Gelb, Norman : Ike and Monty](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-eisenhower-montgomery-gelb-norman-ike-and-monty-boia45163.jpg?v=1780736754&width=297)
Antikvariat Bothnia
Ike and Monty
Boken utforskar relationen mellan två framstående militärledare under Andra världskriget. Den ger en inblick i deras strategier och betydelse för krigets utgång.
Boken utforskar relationen mellan två framstående militärledare under Andra världskriget. Den ger en inblick i deras strategier och betydelse för krigets utgång.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
La Guerre. Documents de la Section Photographique de l'Armée (Ministère de la Guerre). No 7. En Alsace reconquise
Dokumentation av Alsace återerövring under första världskriget med fotografier. Klammerhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Dokumentation av Alsace återerövring under första världskriget med fotografier. Klammerhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
La France et ses alliés. Documents de la section photographique de l'armée francaise (Frankrike och dess allierade. Dokument från den franska arméns fotografiska avdelning). No 7. Les Tchéco-Slovaques et les Yougo-Slaves dans et grande Guerre (Tjeckoslovakerna och jugoslaverna i det stora kriget)
Illustrerad bok om livet för franska soldater under första världskriget, med bildtexter på flera språk. Klammerhäftad med nötta omslag.
Illustrerad bok om livet för franska soldater under första världskriget, med bildtexter på flera språk. Klammerhäftad med nötta omslag.
REA-pris150 kr
![Thomas H. Flaherty : Tredje Riket. Vägen till revansch [del 2]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-thomas-h-flaherty-tredje-riket-vagen-till-revansch-del-2-boia29886_81676bf8-0f19-460b-8cc5-1d38a2f50c7a.jpg?v=1780519426&width=309)
Antikvariat Bothnia
Tredje Riket. Vägen till revansch [del 2]
En rikt illustrerad bok om Andra världskriget, med dokumentära bilder och kartor. Innehåller fackgranskning och är bunden i rexinband.
En rikt illustrerad bok om Andra världskriget, med dokumentära bilder och kartor. Innehåller fackgranskning och är bunden i rexinband.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Förhören med Eichmann
Förhören med Adolf Eichmann utforskar hans roll under Andra världskriget genom transkriptioner av polisens bandupptagningar. Boken ger en djupgående inblick i nazismens grymheter och militära strategier.
Förhören med Adolf Eichmann utforskar hans roll under Andra världskriget genom transkriptioner av polisens bandupptagningar. Boken ger en djupgående inblick i nazismens grymheter och militära strategier.
REA-pris150 kr
![[Vykort ; Tyskland 1914] : Feld-postkarte. Nur nich' drängeln! Ihr kommt alle ran! Au, au mein Lüttish!](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vykort-tyskland-1914-feld-postkarte-nur-nich-drangeln-ihr-kommt-alle-ran-au-au-mein-luttish-boia44515.jpg?v=1780559033&width=570)
Antikvariat Bothnia
Feld-postkarte. Nur nich' drängeln! Ihr kommt alle ran! Au, au mein Lüttish!
Ett tyskt fältvykort från första världskriget, adresserat till en lokeldare i Malmö, med stämplat frimärke. Innehåller historiska insikter om krigets påverkan.
Ett tyskt fältvykort från första världskriget, adresserat till en lokeldare i Malmö, med stämplat frimärke. Innehåller historiska insikter om krigets påverkan.
REA-pris200 kr
