
Bokliv
Från singel till självbo : konsten att trivas i sitt eget sällskap
Boken utforskar hur man kan trivas i sitt eget sällskap och utveckla en positiv självbild.
Boken utforskar hur man kan trivas i sitt eget sällskap och utveckla en positiv självbild.
REA-pris329 kr

Knorrens antikvariat
Tag vara på den kärlek du finner
En insiktsfull utforskning av kärlekens natur och dess betydelse i våra liv, med fokus på filosofiska och psykologiska aspekter. Boken erbjuder tankeväckande perspektiv och reflektioner.
En insiktsfull utforskning av kärlekens natur och dess betydelse i våra liv, med fokus på filosofiska och psykologiska aspekter. Boken erbjuder tankeväckande perspektiv och reflektioner.
REA-pris140 kr

Bokliv
I fallinjen
Boken utforskar teman relaterade till mänskliga relationer och livets komplexitet.
Boken utforskar teman relaterade till mänskliga relationer och livets komplexitet.
REA-pris188 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mannen och pojken
En berättelse om en mans kamp för att bli en bättre far efter att ha förlorat sin familj.
En berättelse om en mans kamp för att bli en bättre far efter att ha förlorat sin familj.
REA-pris168 kr

Trollhättans Bok & media
I fallinjen en essä om prekärfeminism
Boken utforskar teman kring prekärfeminism och dess samhälleliga kontexter.
Boken utforskar teman kring prekärfeminism och dess samhälleliga kontexter.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Sex och singel
Samhällsmedicin och sexologi. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 163 sidor, utgiven av Legenda 1991. ISBN 91-582-1903-X.
Samhällsmedicin och sexologi. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 163 sidor, utgiven av Legenda 1991. ISBN 91-582-1903-X.
REA-pris60 kr

Bokliv
Advokat Hansson
En advokat på konferensresa till Åland dras in i kriminalitet och söker samtidigt kärleken och familjekontakt.
En advokat på konferensresa till Åland dras in i kriminalitet och söker samtidigt kärleken och familjekontakt.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Sex och singel
Samhällsmedicin och sexologi. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick. 163 sidor, utgiven av Legenda 1991.
Samhällsmedicin och sexologi. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, mycket gott skick. 163 sidor, utgiven av Legenda 1991.
REA-pris65 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mannen och pojken
En man kämpar med att vara en bra pappa efter att ha förlorat sin familj. Hans resa mot mognad och ansvar präglas av känslor och insikter.
En man kämpar med att vara en bra pappa efter att ha förlorat sin familj. Hans resa mot mognad och ansvar präglas av känslor och insikter.
REA-pris148 kr

Bokliv
Chicago Chick : takes a sad girl to sing a sad song
En ung kvinna kämpar för att bygga ett nytt liv i Illinois efter att ha lämnat storstaden, där hon möter både kärlek och fara.
En ung kvinna kämpar för att bygga ett nytt liv i Illinois efter att ha lämnat storstaden, där hon möter både kärlek och fara.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mannen och pojken
En man kämpar med att bli en bättre far efter att hans liv rasar samman. Han måste lära sig att ta ansvar och hantera sina känslor i en utmanande tid.
En man kämpar med att bli en bättre far efter att hans liv rasar samman. Han måste lära sig att ta ansvar och hantera sina känslor i en utmanande tid.
REA-pris60 kr

Bokliv
Bakom det vi ser
Boken utforskar djupare teman och insikter om det som ofta döljer sig bakom ytan.
Boken utforskar djupare teman och insikter om det som ofta döljer sig bakom ytan.
REA-pris239 kr

Bokliv
Elvira och Stig
En feelgood- och relationsroman som följer Elvira, en ung änka i 1950-talets Malmö, som kämpar för att försörja sina tre barn.
En feelgood- och relationsroman som följer Elvira, en ung änka i 1950-talets Malmö, som kämpar för att försörja sina tre barn.
REA-pris228 kr

Bokliv
När andra njuter
En roman om en mor och dotters komplexa relation, präglad av våld, längtan och osäkerhet i livet.
En roman om en mor och dotters komplexa relation, präglad av våld, längtan och osäkerhet i livet.
REA-pris238 kr

Bokliv
Det brinner
Första delen i serien om Fatma handlar om brandrisker och säkerhet i hemmet.
Första delen i serien om Fatma handlar om brandrisker och säkerhet i hemmet.
REA-pris105 kr
Pangloss antikvariat & text
Singel i nöd och lust
Samhällsvetenskap och familjesociologi. Wahlström & Widstrand, 1998. Dekorerat och laminerat pappband. Gott skick. 175 s. ISBN 91-46-17286-6.
Samhällsvetenskap och familjesociologi. Wahlström & Widstrand, 1998. Dekorerat och laminerat pappband. Gott skick. 175 s. ISBN 91-46-17286-6.
REA-pris75 kr

Bokliv
Min sista önskan
En överraskande sommar på Ven där hemligheter och önskningar avslöjas, vilket förändrar liv för flera personer.
En överraskande sommar på Ven där hemligheter och önskningar avslöjas, vilket förändrar liv för flera personer.
REA-pris118 kr

Bokliv
Den lilla bokhandeln i hamnen
En ensamstående mamma flyr till de skotska högländerna för att skapa ett nytt liv med sin son, men möter utmaningar i en ny familj.
En ensamstående mamma flyr till de skotska högländerna för att skapa ett nytt liv med sin son, men möter utmaningar i en ny familj.
REA-pris128 kr

Bokliv
Somewhere Within Us
Berättelsen följer två vänner i 1970-talets Sverige som navigerar livets utmaningar och relationer.
Berättelsen följer två vänner i 1970-talets Sverige som navigerar livets utmaningar och relationer.
REA-pris128 kr

Knorrens antikvariat
Modren erkänner barnet som sitt
Boken utforskar relationen mellan föräldrar och barn i en modern kontext.
Boken utforskar relationen mellan föräldrar och barn i en modern kontext.
REA-pris175 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Singel
Boken utforskar visuella och textuella uttryck genom ord och bild, och presenterar en samling med färgillustrationer.
Boken utforskar visuella och textuella uttryck genom ord och bild, och presenterar en samling med färgillustrationer.
REA-pris318 kr

Knorrens antikvariat
Mera jävlar anamma, mamma!
Boken utforskar teman kring mod och beslutsamhet med illustrerade inslag.
Boken utforskar teman kring mod och beslutsamhet med illustrerade inslag.
REA-pris50 kr

Bokliv
Varannan vecka utan
En realistisk berättelse om bröder som söker nya fotfästen i livet medan de navigerar stress och familjerelationer.
En realistisk berättelse om bröder som söker nya fotfästen i livet medan de navigerar stress och familjerelationer.
REA-pris252 kr

