
Antikvariat Bothnia
I fjällbygden
Utforska den fascinerande biologin och ekologin i Lappland och Fjällen genom en fotoillustrerad skolbok för mellanstadiet. Boken ger insikter om växter och djur i dessa unika miljöer.
Utforska den fascinerande biologin och ekologin i Lappland och Fjällen genom en fotoillustrerad skolbok för mellanstadiet. Boken ger insikter om växter och djur i dessa unika miljöer.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Snocraft Inc. Norway, Maine (Snöskor, kälkar)
Beskriver ett företag i Maine som under andra världskriget tillverkade snöskor och möbler för friluftsliv.
Beskriver ett företag i Maine som under andra världskriget tillverkade snöskor och möbler för friluftsliv.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Fjellboka. Vær, vind og snø i Norges fjellstrøk av Statsmeteorolog Petter Dannevig
En informativ bok om väder, vind och snö i Norges fjällområden. Innehåller fotografier, kartor och tabeller, perfekt för den som vill lära sig mer om fjällens klimat. Bunden i limhäftad format.
En informativ bok om väder, vind och snö i Norges fjällområden. Innehåller fotografier, kartor och tabeller, perfekt för den som vill lära sig mer om fjällens klimat. Bunden i limhäftad format.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Små bidrag till Hälsinglands och Jämtlands flora
Utforska den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Denna klammerhäftade bok från 1911 erbjuder insikter om växtlivet i fjällregionerna.
Utforska den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Denna klammerhäftade bok från 1911 erbjuder insikter om växtlivet i fjällregionerna.
REA-pris125 kr

Bokliv
Kronoparken
Berättelsen utforskar konflikter kring en stor fyndighet av jordartsmetaller och uran i en fjällmiljö, som leder till mord och intriger.
Berättelsen utforskar konflikter kring en stor fyndighet av jordartsmetaller och uran i en fjällmiljö, som leder till mord och intriger.
REA-pris245 kr

Antikvariat Bothnia
Bergens och de mindre Fjällens fördelaktighet til Boskaps-skötsel, grundad på Rön af Anton Rolandsson Martin
Utforska fördelarna med bergens och fjällens miljöer för boskapskötsel, baserat på grundliga observationer. En insiktsfull text inom lantbrukslitteraturen.
Utforska fördelarna med bergens och fjällens miljöer för boskapskötsel, baserat på grundliga observationer. En insiktsfull text inom lantbrukslitteraturen.
REA-pris250 kr

Bokliv
Kulturprägel i fjällnära skog
Boken utforskar kulturpåverkan på fjällnära skog och dess betydelse för biologisk mångfald och naturvård.
Boken utforskar kulturpåverkan på fjällnära skog och dess betydelse för biologisk mångfald och naturvård.
REA-pris198 kr
Antikvariat Bothnia
Fjällvid. En bildberättelse
En bildberättelse som utforskar Lapplands fjällvärld genom fotografi och konst. Illustrerad med dekorerat förlagsband.
En bildberättelse som utforskar Lapplands fjällvärld genom fotografi och konst. Illustrerad med dekorerat förlagsband.
REA-pris125 kr
![Oldertz, Carl (1894-?) ; Rosén, Bo (1920-2007) [red.] : Sveriges nationalparker](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-oldertz-carl-1894-rosen-bo-192-27-red-sveriges-nationalparker-boia48706_2016b29c-4dfe-40e6-9f1f-6d29765770af.jpg?v=1781159673&width=602)
![Oldertz, Carl (1894-?) ; Rosén, Bo (1920-2007) [red.] : Sveriges nationalparker](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-oldertz-carl-1894-rosen-bo-192-27-red-sveriges-nationalparker-boia48706-2_66085681-e51b-41c4-82ae-64b0719bc5d4.jpg?v=1781159672&width=603)
Antikvariat Bothnia
Sveriges nationalparker
Utforska Sveriges nationalparker från Lappland till Skåne. Boken erbjuder en djupgående presentation av landets naturskyddade områden, illustrerad med färgfoton och kartor. Perfekt för friluftsentusiaster och naturälskare.
Utforska Sveriges nationalparker från Lappland till Skåne. Boken erbjuder en djupgående presentation av landets naturskyddade områden, illustrerad med färgfoton och kartor. Perfekt för friluftsentusiaster och naturälskare.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Förteckning å svenska nationalparker samt å fridlysta naturminnesmärken
En översikt över svenska nationalparker och fridlysta naturminnesmärken, med fokus på miljöfrågor och naturskydd. Utforska Lapplands fjällvärld och dess rika biologiska och arkeologiska arv.
En översikt över svenska nationalparker och fridlysta naturminnesmärken, med fokus på miljöfrågor och naturskydd. Utforska Lapplands fjällvärld och dess rika biologiska och arkeologiska arv.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Results of Geomagnetic Observations at Abisko 1946-1950 with a Summary of Annual Means 1921-1953
Resultat av geomagnetiska observationer i Abisko, med fokus på jordmagnetism och meteorologi. Innehåller tabeller och sammanfattningar av årliga medel.
Resultat av geomagnetiska observationer i Abisko, med fokus på jordmagnetism och meteorologi. Innehåller tabeller och sammanfattningar av årliga medel.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Fjällflora. Färgteckningar Dagny Tande Lid
Färgteckningar av växter från fjällen med lättidentifierade arter. En samling som kombinerar botanik och vacker konst, perfekt för äventyr.
Färgteckningar av växter från fjällen med lättidentifierade arter. En samling som kombinerar botanik och vacker konst, perfekt för äventyr.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Die Vegetation des Sarekgebietes. Erste abteilung
Akademisk avhandling om växtlivet i Sarekområdet med fokus på botanik och växtgeografi. Innehåller färgkartor och fotografier. Robust halvklotband i fint skick.
Akademisk avhandling om växtlivet i Sarekområdet med fokus på botanik och växtgeografi. Innehåller färgkartor och fotografier. Robust halvklotband i fint skick.
REA-pris300 kr
Antikvariat Bothnia
Muddus
Upptäck Muddus nationalpark i Lappland med en illustrerad guide som presenterar dess unika fjällandskap och natur. Idealisk för naturälskare och äventyrslystna.
Upptäck Muddus nationalpark i Lappland med en illustrerad guide som presenterar dess unika fjällandskap och natur. Idealisk för naturälskare och äventyrslystna.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Axel Hamberg. En minnesteckning
En minnesteckning som utforskar Axel Hambergs liv och gärning inom geografi och vetenskap, med fokus på hans bidrag till studiet av Lappland och fjällen. Boken är illustrerad och i fint antikvariskt skick.
En minnesteckning som utforskar Axel Hambergs liv och gärning inom geografi och vetenskap, med fokus på hans bidrag till studiet av Lappland och fjällen. Boken är illustrerad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Fjällturer i norra Lappland
Boken ger en detaljerad guide till fjällturer i norra Lappland med turförslag och kartor.
Boken ger en detaljerad guide till fjällturer i norra Lappland med turförslag och kartor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Om fjällproblemets nuvarande läge i Sverige
Utforska fjällproblemets aktuella läge i Sverige med fokus på geologi och bergshantering. Innehåller illustrationer och anteckningar. Klammerhäftad.
Utforska fjällproblemets aktuella läge i Sverige med fokus på geologi och bergshantering. Innehåller illustrationer och anteckningar. Klammerhäftad.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Uppför Njulja. En botanisk utflykt
En botanisk utflykt till Nuolja i Lappland, med fotografier och kartor. Utforska fjällen och nationalparken genom flora och natur.
En botanisk utflykt till Nuolja i Lappland, med fotografier och kartor. Utforska fjällen och nationalparken genom flora och natur.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Myskoxar och fågelmyr i Dovrefjäll
Boken utforskar myskoxens liv och fauna i Dovrefjälls unika ekosystem. Rikt illustrerad med fotografier, ger den en inblick i djurlivet och naturen i fjällen.
Boken utforskar myskoxens liv och fauna i Dovrefjälls unika ekosystem. Rikt illustrerad med fotografier, ger den en inblick i djurlivet och naturen i fjällen.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Der Moschusochs (Ovibos moschatus Zimmermann)
Myskoxens livsmiljö och beteende utforskas i denna fotoillustrerade bok. Den belyser dess betydelse inom zoologin och fjällens fauna. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Myskoxens livsmiljö och beteende utforskas i denna fotoillustrerade bok. Den belyser dess betydelse inom zoologin och fjällens fauna. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Zur Frage des Rentiernomadismus
En akademisk text som utforskar rennomadism och dess kopplingar till Lappland och fjällområden.
En akademisk text som utforskar rennomadism och dess kopplingar till Lappland och fjällområden.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Torneträskområdets höjdgränser för Salix herbacea och Salix polaris
Studien undersöker höjdgränser för två arter av salix i Torneträskområdet och bidrar till förståelsen av botanik i Lappland.
Studien undersöker höjdgränser för två arter av salix i Torneträskområdet och bidrar till förståelsen av botanik i Lappland.
REA-pris120 kr

Antikvariat Bothnia
Den naturvetenskapliga stationen vid Vassijaure i Torne lappmark
En kortfattad redogörelse för den naturvetenskapliga stationen vid Vassijaure i Torne lappmark, med fokus på geologiska aspekter och friluftsliv.
En kortfattad redogörelse för den naturvetenskapliga stationen vid Vassijaure i Torne lappmark, med fokus på geologiska aspekter och friluftsliv.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Om den olikformiga snöbetäckningens inflytande på vegetationen i Sarekfjällen (dedikation)
En studie av hur den olikformiga snöbetäckningen påverkar vegetationen i Sarekfjällen.
En studie av hur den olikformiga snöbetäckningen påverkar vegetationen i Sarekfjällen.
REA-pris150 kr
