
Antikvariat Bothnia
Ch shingura. The Treasury of Loyal Retainers. A Puppet Play
En klassisk japansk dockpjäs som utforskar teman av lojalitet och hämnd, med rika kulturella inslag. Boken är i fint skick och bunden i limhäftad format.
En klassisk japansk dockpjäs som utforskar teman av lojalitet och hämnd, med rika kulturella inslag. Boken är i fint skick och bunden i limhäftad format.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Japanische Kunst. Mit 48 Farbtafeln
Utforska japansk konst genom fantastiska färgplanscher och insikter om dess historia och betydelse. Boken erbjuder en djupgående presentation av föremål som figurer, urnor och vaser. Bunden i linne med förgyllda detaljer.
Utforska japansk konst genom fantastiska färgplanscher och insikter om dess historia och betydelse. Boken erbjuder en djupgående presentation av föremål som figurer, urnor och vaser. Bunden i linne med förgyllda detaljer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
The Art and Technique of Sumi-e Japanese Ink-Painting. As taught by Ukai Uchiyama
Upptäck konsten av sumi-e, den japanska tuschmålningstekniken, med fokus på dess rika historia och utveckling. Lär dig om de traditionella metoderna och material som används, och hur dessa har format den japanska konstscenen.
Upptäck konsten av sumi-e, den japanska tuschmålningstekniken, med fokus på dess rika historia och utveckling. Lär dig om de traditionella metoderna och material som används, och hur dessa har format den japanska konstscenen.
REA-pris300 kr
Pangloss antikvariat & text
Modern Japan
Historia och arkeologi i Asien. Tredje upplagan från Westview Press, 2003. Häftad, i gott skick. 554 sidor. ISBN 0-8133-3756-9.
Historia och arkeologi i Asien. Tredje upplagan från Westview Press, 2003. Häftad, i gott skick. 554 sidor. ISBN 0-8133-3756-9.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Vad skall man göra med Japan?
Boken utforskar Japans situation efter andra världskriget, med fokus på ockupation, reformer och krigsförbrytarnas bestraffning. Innehåller insikter om fredsmaskineriets funktion och landets framtid.
Boken utforskar Japans situation efter andra världskriget, med fokus på ockupation, reformer och krigsförbrytarnas bestraffning. Innehåller insikter om fredsmaskineriets funktion och landets framtid.
REA-pris150 kr

Bokliv
Tokyo Travel Journal
Denna resedagbok erbjuder en personlig plattform för att dokumentera och reflektera över Tokyos unika kultur och miljö.
Denna resedagbok erbjuder en personlig plattform för att dokumentera och reflektera över Tokyos unika kultur och miljö.
REA-pris262 kr
Antikvariat Bothnia
Chûshingura, an Exposition. Illustrated with Hiroshige's Coloured Plates (SECOND EDITION)
Boken erbjuder en djupgående insikt i japansk litteraturhistoria, illustrerad med färgplanscher av en känd konstnär. Den är bunden i dekorativ klotband och i fint antikvariskt skick.
Boken erbjuder en djupgående insikt i japansk litteraturhistoria, illustrerad med färgplanscher av en känd konstnär. Den är bunden i dekorativ klotband och i fint antikvariskt skick.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
En japansk näktergal
En fascinerande skildring av japansk kultur och estetik, där orientalism möter jugend. Boken innehåller vackra illustrationer och en unik berättelse som fångar läsarens intresse.
En fascinerande skildring av japansk kultur och estetik, där orientalism möter jugend. Boken innehåller vackra illustrationer och en unik berättelse som fångar läsarens intresse.
REA-pris250 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tid för fotboll
Emotionell resa genom Japans komplexa relationer, där bröder kämpar med tragedi och samhälleliga spänningar. Teman som identitet och försoning utforskas djupt.
Emotionell resa genom Japans komplexa relationer, där bröder kämpar med tragedi och samhälleliga spänningar. Teman som identitet och försoning utforskas djupt.
REA-pris90 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The state and economic enterprise in Japan
Boken utforskar statens roll och ekonomiska företag i Japan under moderniseringens tid.
Boken utforskar statens roll och ekonomiska företag i Japan under moderniseringens tid.
REA-pris328 kr


Antikvariat Bothnia
On the Microfauna of the Antarctic Region. I. Moss-water community at Langhovde (Jare Scientific Reports Biology)
Studien utforskar mikrofaunan i den antarktiska regionen, med fokus på mossvattensamhället vid Langhovde.
Studien utforskar mikrofaunan i den antarktiska regionen, med fokus på mossvattensamhället vid Langhovde.
REA-pris250 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Japans historia
Boken utforskar Japans historia med fokus på viktiga händelser och kulturella aspekter, rikt illustrerad för att fördjupa förståelsen.
Boken utforskar Japans historia med fokus på viktiga händelser och kulturella aspekter, rikt illustrerad för att fördjupa förståelsen.
REA-pris248 kr

Pangloss antikvariat & text
The Hundred Rules of War
Krigshistoria och samurajernas traditioner utforskas genom en djupgående analys av strategiska principer. Boken ger insikter i Japans politiska historia och martial arts.
Krigshistoria och samurajernas traditioner utforskas genom en djupgående analys av strategiska principer. Boken ger insikter i Japans politiska historia och martial arts.
REA-pris95 kr

Antikvariat Bothnia
Okinawa 1945. Final Assault om the Empire
Detaljerad redogörelse för striderna på Okinawa under andra världskriget, med fokus på militära strategier och historiska händelser. Boken är rikt illustrerad och erbjuder en djupgående insikt i krigets påverkan på Japan.
Detaljerad redogörelse för striderna på Okinawa under andra världskriget, med fokus på militära strategier och historiska händelser. Boken är rikt illustrerad och erbjuder en djupgående insikt i krigets påverkan på Japan.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The decline and fall of nazi Germany & imperial Japan
Boken erbjuder en visuell redogörelse för de sista dagarna av andra världskriget, med fokus på Tyskland och Japan. Den utforskar krigets avgörande ögonblick och dess konsekvenser.
Boken erbjuder en visuell redogörelse för de sista dagarna av andra världskriget, med fokus på Tyskland och Japan. Den utforskar krigets avgörande ögonblick och dess konsekvenser.
REA-pris278 kr
![Edström, Bert ; Svanberg, Ingvar [red.] : Fjärrannära](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-edstrom-bert-svanberg-ingvar-red-fjarrannara-hsom157747239_1a0aa01d-0efe-4e48-ad9c-224034c6a06d.jpg?v=1780713263&width=904)
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Fjärrannära
Boken utforskar de svensk-japanska förbindelserna från 1600-talet och belyser kulturella möten mellan de två länderna.
Boken utforskar de svensk-japanska förbindelserna från 1600-talet och belyser kulturella möten mellan de två länderna.
REA-pris148 kr
![Edström, Bert ; Svanberg, Ingvar [red.] : Fjärrannära](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-edstrom-bert-svanberg-ingvar-red-fjarrannara-hsom209232_101d772d-cd3c-460b-98c9-6c92f6f0b430.jpg?v=1780764471&width=373)
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Fjärrannära
Boken utforskar kontakterna mellan Sverige och Japan genom historien, med fokus på kulturella och politiska utbyten.
Boken utforskar kontakterna mellan Sverige och Japan genom historien, med fokus på kulturella och politiska utbyten.
REA-pris178 kr


Antikvariat Bothnia
Japan
Upptäck Japans rika kultur och historia genom en illustrerad reseskildring med 100 bilder. Boken erbjuder en djupgående insikt i landets militärhistoria och natur. Bunden i dekorerat klotband, i fint antikvariskt skick.
Upptäck Japans rika kultur och historia genom en illustrerad reseskildring med 100 bilder. Boken erbjuder en djupgående insikt i landets militärhistoria och natur. Bunden i dekorerat klotband, i fint antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Bokliv
Samurajerna : deras historia och ideal
Häftad utgåva som utforskar samurajernas historia och ideal, med fokus på deras plikt och offervilja. 207 sidor på svenska.
Häftad utgåva som utforskar samurajernas historia och ideal, med fokus på deras plikt och offervilja. 207 sidor på svenska.
REA-pris259 kr

Knorrens antikvariat
Noriko, en japansk flicka
Boken skildrar livet för en japansk flicka och är rikt illustrerad, utgiven 1972.
Boken skildrar livet för en japansk flicka och är rikt illustrerad, utgiven 1972.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Iwo Jima
Boken utforskar händelserna kring slaget om Iwo Jima under andra världskriget, med fokus på militärstrategier och historiska perspektiv.
Boken utforskar händelserna kring slaget om Iwo Jima under andra världskriget, med fokus på militärstrategier och historiska perspektiv.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Andra världskriget. Del 1-10 (komplett)
Omfattande verk om Andra världskriget i 10 volymer, rikligt illustrerade och i gott skick. Innehåller detaljerade skildringar av viktiga händelser från 1939 till 1945.
Omfattande verk om Andra världskriget i 10 volymer, rikligt illustrerade och i gott skick. Innehåller detaljerade skildringar av viktiga händelser från 1939 till 1945.
REA-pris700 kr


