Gul utanpå

av Patrik Lundberg

Gul utanpå av Patrik Lundberg är en självbiografisk berättelse om adoption, utanförskap och sökandet efter biologiskt ursprung. När Lundberg reser från Sverige till Sydkorea ställs hans bild av identitet och tillhörighet på ända.

Vad handlar Gul utanpå om?

Patrik Lundberg föddes i Sydkorea under namnet Jong Dae och adopterades till Sverige när han var nio månader. Han växte upp i Sölvesborg och försökte under barndomen hitta sin plats genom att skämta om sin bakgrund och sitt utseende. I möten med andra återkommer frågan om var han egentligen kommer ifrån – en fråga som visar hur omgivningen kopplar svenskhet till utseende och ursprung.

När Lundberg under sin studietid reser till Korea förändras hans perspektiv. Där möter han både andra föreställningar om sig själv och en ny blick på sin egen identitet. Resan leder till ett sökande efter rötter, biologisk familj och tillhörighet.

Utanförskap och identitet

Gul utanpå är en självbiografisk berättelse om att växa upp som svensk med asiatiskt utseende och om erfarenheten av att inte känna sig helt hemma någonstans. Boken skildrar hur fördomar kan se olika ut beroende på sammanhang, och hur identitet formas i spänningsfältet mellan den egna självbilden och andras föreställningar.

Tillgängliga exemplar, just nu –  17 september, 2026

Patrik Lundberg : Gul utanpå
Bokliv Patrik Lundberg Gul utanpå
En berättelse om utanförskap och sökande efter tillhörighet, präglad av personliga och kulturella konfrontationer.
REA-pris118 kr
Pangloss antikvariat & text Patrik Lundberg Gul utanpå
Samhällsvetenskap och rättsvetenskap. Rabén & Sjögren, 2013. Dekorerat kartonnageband. Fint antikvariskt skick, 219 sidor.
REA-pris65 kr
Bokliv Patrik Lundberg Gul utanpå
Boken handlar om en mans sökande efter sina rötter och identitet efter att ha vuxit upp som adopterad i Sverige.
REA-pris89 kr