Dikter

av Nils Ferlin

Dikter samlar Nils Ferlins lyrik från sju diktsamlingar, från debuten En döddansares visor till den postumt utgivna En gammal cylinderhatt. Urvalet visar hans nära anknytning till vistraditionen och en poesi som ofta har tonsatts.

Vad innehåller Dikter?

Dikter samlar Nils Ferlins lyrik från sju diktsamlingar: En döddansares visor, Barfotabarn, Goggles, Med många kulörta lyktor, Kejsarens papegoja, Från mitt ekorrhjul och den postumt utgivna En gammal cylinderhatt. Samlingen följer därmed hans författarskap från debuten 1930 till de efterlämnade dikterna.

Ferlins poesi anknyter formellt till vistraditionen. Dikterna har ofta en tydlig rytm och många har senare tonsatts, bland annat av Lille Bror Söderlundh och Ove Engström. I samlingen möter läsaren en poet vars verk har fått en varaktig plats i svensk lyrik och viskultur.

Nils Ferlin och vistraditionen

Nils Ferlin föddes 1898 och avled 1961. Han började publicera dikter i slutet av 1920-talet och gav under sin livstid ut sex diktsamlingar. Den sista, Från mitt ekorrhjul, kom 1957, medan En gammal cylinderhatt sammanställdes ur efterlämnade dikter och publicerades efter hans död.

Ferlin räknas som en framträdande svensk poet med stark anknytning till Klarabohemerna i Stockholm. Hans dikter har ofta levt vidare också som visor, vilket har bidragit till deras spridning utanför den tryckta lyriken.

Tillgängliga exemplar, just nu –  13 september, 2026

Mingus bok- och skivbutik Nils Ferlin Dikter
Samling av lyrik som utforskar känslor och natur, med fokus på det svenska språket. Boken är i inbunden utgåva och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris80 kr
Nils Ferlin : Dikter
Mingus bok- och skivbutik Nils Ferlin Dikter
En samling av melodiska och personliga dikter som utforskar vardagens skildringar och känslor.
REA-pris110 kr