En liten plats

av Jamaica Kincaid

En liten plats är Jamaica Kincaids skarpa essä om Antigua, kolonialismens följder och den västerländska turismens blick på ön. Med vrede och bitsk humor granskar hon exploatering, exotism och makt.

Vad handlar En liten plats om?

En liten plats är en essä om Antigua, skriven med en tilltänkt turist som adressat. Jamaica Kincaid granskar hur öns historia av kolonialism och slavhandel hänger samman med den moderna turismen. Hon riktar kritik mot besökare som betraktar Antigua som ett exotiskt paradis utan att förstå de historiska och sociala villkor som präglat platsen.

Texten tar också upp den västerländska turismens utnyttjande av öns natur och befolkning, liksom offshorebanker och korruption hos den inhemska politiska eliten. Tonen är konfrontativ och präglas av vrede, skarp iakttagelseförmåga och bitsk humor. Genom att vända blicken från turistens upplevelse till lokalbefolkningens erfarenheter problematiserar Kincaid föreställningar om exotism och idyll.

Bakgrund och litterär betydelse

Kincaid återvände till Antigua omkring tjugo år efter att hon som tonåring hade lämnat ön för att arbeta som au pair i USA. Efter återkomsten skrev hon texten, som ursprungligen var tänkt som en artikel för The New Yorker. Den publicerades i bokform 1988 efter att tidningens nya ledning bedömt den som alltför provocerande.

En liten plats har blivit en av Kincaids mest spridda och diskuterade texter. Den används ofta i postkoloniala studier och har uppmärksammats för sin kritik av turismen som samhällsfenomen. Boken har också beskrivits som en modern klassiker.

Tillgängliga exemplar, just nu –  12 oktober, 2026

Jamaica Kincaid : En liten plats
Bokliv Jamaica Kincaid En liten plats
En kritisk och humoristisk betraktelse av kolonialismens arv och turismens påverkan på Antigua.
REA-pris129 kr
Jamaica Kincaid : En liten plats
Mingus bok- och skivbutik Jamaica Kincaid En liten plats
Boken är en kritik av kolonialismens efterverkningar och turistifieringen av Antigua, präglad av bitter humor och personliga reflektioner.
REA-pris110 kr