Kolarhistorier

av Dan Andersson

Kolarhistorier är Dan Anderssons debut från 1914, en novellsamling med berättelser om kolarnas liv och finnmarkens arbetsmiljöer. Delar av boken skrevs i en jordkoja i Skattlösberg.

Vad handlar Kolarhistorier om?

Kolarhistorier är en novellsamling av Dan Andersson och hans debutbok, först utgiven 1914. Berättelserna har nära anknytning till kolarnas liv och till den miljö där författaren själv skrev delar av samlingen. Andersson beskriver hur arbetet och tillvaron kunde gestalta sig i finnmarken, med skogen och de enkla kojorna som återkommande bakgrund.

Enligt författarens egen inledande kommentar skrevs delar av texten i en jordkoja, ofta i skenet från en sotig lykta. Denna uppgift knyter samlingen till den konkreta arbets- och livsmiljö som också präglar dess litterära utgångspunkt.

Dan Andersson och finnmarken

Andersson räknas ofta till arbetarförfattarna, men hans författarskap omfattar även andra genrer. Under åren 1911–1915 bodde han med sin familj i Skattlösberg, och stora delar av Kolarhistorier uppges ha kommit till i Luossastugan. Samlingen hör därmed till den tidiga delen av ett författarskap som också omfattar dikter, visor, romaner och noveller med stark förankring i Dalarnas finnmarker.

Tillgängliga exemplar, just nu –  23 oktober, 2026

Dan Andersson : Kolarhistorier
h:ström - Antikvariat & Bokhandel Dan Andersson Kolarhistorier
En samling noveller som utforskar livet och miljön i finnmarkerna, med inslag av naturlyrik och arbetarlitteratur.
REA-pris178 kr
Dan Andersson : Kolarhistorier
Bokliv Dan Andersson Kolarhistorier
Novellsamlingen utforskar liv och miljöer i finnmarken med fokus på arbetarlivets vardag och naturens skönhet.
REA-pris299 kr
Dan Andersson : Kolarhistorier
Bokliv Dan Andersson Kolarhistorier
Berättelser från en ung kolare i vildmarken, där arbete och mystik vävs samman i en enkel men gripande skildring av livet.
REA-pris179 kr