Fermis filter

av Alfred Ruth

I Fermis filter följer läsaren programmeraren Ariel Valentin i en nära framtid där jakten på övermänsklig artificiell intelligens sammanfaller med hårdare invandrarkontroll och internationell spionageverksamhet. Boken är den första delen i trilogin om Fermis filter.

Vad handlar Fermis filter om?

År 2048 bor den svenska programmeraren Ariel Valentin i San Francisco. Tillsammans med sin kompanjon Josh arbetar hon för att utveckla en säker, övermänsklig artificiell intelligens. Ariel drivs av övertygelsen att mänsklighetens överlevnad kan stå på spel och att tekniken därför måste färdigställas.

Samtidigt hårdnar jakten på invandrare i USA, och Ariel deporteras till Sverige. Där slås hennes tillvaro sönder när hon dras in i en internationell jakt. Mäktiga intressen vill inte låta någon annan hinna först med att skapa en superintelligens, och flera underrättelsetjänster börjar följa henne.

På flykten får Ariel hjälp av Terje, en aktivist inom den teknikfientliga, amishliknande Fellingsbrorörelsen. Berättelsen rör sig mellan frågor om artificiell intelligens, teknisk utveckling och människans framtid i ett samhälle där maskinerna snart kan överträffa människor även på arbetsmarknaden. Fermis filter är den första delen i trilogin med samma namn och introducerar frågan om hur en maskin som är intelligentare än människan ska kunna kontrolleras.

Tillgängliga exemplar, just nu –  11 september, 2026

Alfred Ruth : Fermis filter
Mingus bok- och skivbutik Alfred Ruth Fermis filter
I en framtid där teknologi och mänsklighet krockar, utforskas teman kring artificiell intelligens och överlevnad. Huvudkaraktären tvingas navigera ett samhälle präglat av invandring och övervakning. En tankeväckande och spännande läsning.
REA-pris100 kr
Alfred Ruth : Fermis filter
h:ström - Antikvariat & Bokhandel Alfred Ruth Fermis filter ─ En anledning att finnas : Första boken
I en framtid där teknologi och mänsklighet krockar, utforskas teman kring artificiell intelligens och identitet.
REA-pris178 kr
Alfred Ruth : Fermis Filter
Knorrens antikvariat Alfred Ruth Fermis Filter ─ En anledning att finnas
I en framtid präglad av teknologi och mänskliga dilemman utforskas identitet och etik genom en programmerares kamp för överlevnad.
REA-pris70 kr