Skönlitteratur
- Deckare | Thrillers | Spänning
- Dramatik | Pjäser
- Essäer
- Folksagor | Mytologi
- Humor
- Samtliga böcker inom Romaner | Noveller
- Amerikansk skönlitteratur
- Arbetarlitteratur
- Biografiska romaner
- Engelsk skönlitteratur
- Feelgood och livsstilsromaner
- Fransk skönlitteratur
- Historiska romaner
- Klassisk litteratur
- Modern och samtida skönlitteratur
- Nordisk skönlitteratur
- Relationsskildringar
- Romance | Kärleksromaner
- Rysk skönlitteratur
- Tysk skönlitteratur
- Science fiction | Fantasy
- Tecknade serier
Skönlitteratur
166 böcker
90-tal
Afrikansk litteratur
Akfeo förlag
Argentina
Art
Avhandlingar
Besatthet
Bokförlaget forum
Bokliv
Bruzzone
Böcker och läsning
Coffeehouses
Ekström & garay
Engelsk prosa och fiktion
Families
Familjer
Félix
Författare
Ghostwriters
Giono
Historiska texter på svenska
Intellectual life
Intellektuellt liv
Interpersonal relations
Japansk
Kaféer
Konst
Kreativt skrivande
Kvinnor
Language and languages
Literature
Literature ¡ research
Litteratur på germanska språk
Litteratur på nederländska och afrikaans
Litteratur på svenska
Litteraturforskning
Litteraturvetare
Litteraturvetenskap
Mann
Mingus bok- och skivbutik
Minnen
Mius
Modern och samtida skönlitteratur
Mänskliga relationer
Norstedts
Pangloss antikvariat & text
Pequod press
Periodika
Prosak förlag
Proust
Reminiscing
Självförverkligande
Skräck
Skönlitteratur på svenska
Skönlitteratur översatt till svenska
Slavisk och baltisk litteratur
Slavisk och baltisk skönlitteratur
Spansk prosa och fiktion
Språk
Spökskrivare
Stadsliv
Stockholm
Svenska författare
Swedish authors
Sydamerika
Therese bohman
Tidsresor
Time travel
Wahlström & widstrand
Women
Aktivism
Asiatisk
Avhandling
Bohemer
Böcker
Drömmar
Familjehemligheter
Fantasi
Fanzines.
Fiction
Förlåtelse
Försoning
Hbtq
Identitet
Kammarspel
Kvinnliga författare
Kvinnoliv
Kärlek
Litteratur
Magisk
Melankoli
Mysterier
Mystik
Mystiska lappar
Noir
Otrohet
Sex
Skrivande
Spänning
Studentliv
Surrealistisk
Uppväxt
Urban ensamhet
Vänskap
Översatt
Böcker om Litteratur
Layout:

Bokliv
Therese Bohman
Kammakargatan
En ung kvinna navigerar ensamhet och vänskap i Stockholm, där mötet med en mystisk man förändrar hennes liv.
En ung kvinna navigerar ensamhet och vänskap i Stockholm, där mötet med en mystisk man förändrar hennes liv.
REA-pris245 kr
Pangloss antikvariat & text
Mikael Nydahl
Ariel
Lyrik och slavisk litteratur. Tidskrift, 2004. Häftad, glest illustrerad, mycket gott skick. Innehåller flera intressanta artiklar.
Lyrik och slavisk litteratur. Tidskrift, 2004. Häftad, glest illustrerad, mycket gott skick. Innehåller flera intressanta artiklar.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Mikael Nydahl
Ariel
Lyrik och svensk poesi. Tidskrift från 2004, häftad, glest illustrerad, mycket gott skick. Innehåller essäintervju och nyskriven poesi.
Lyrik och svensk poesi. Tidskrift från 2004, häftad, glest illustrerad, mycket gott skick. Innehåller essäintervju och nyskriven poesi.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Mikael Nydahl
Ariel
Essäer och lyrik. Häftad utgåva från 2003, glest illustrerad. Mycket gott skick. Innehåller essäsamtal av Thomas Nydahl.
Essäer och lyrik. Häftad utgåva från 2003, glest illustrerad. Mycket gott skick. Innehåller essäsamtal av Thomas Nydahl.
REA-pris60 kr

Bokliv
Toshikazu Kawaguchi
Innan kaffet kallnat
En berättelse om fyra personer som reser tillbaka i tiden genom ett kafé i Tokyo, där insikten om att leva i nuet är central.
En berättelse om fyra personer som reser tillbaka i tiden genom ett kafé i Tokyo, där insikten om att leva i nuet är central.
REA-pris293 kr

Bokliv
I den nordiska litteraturens tjänst
Denna antologi hyllar en betydelsefull person inom nordisk litteratur och belyser samarbeten mellan författare från flera nordiska länder.
Denna antologi hyllar en betydelsefull person inom nordisk litteratur och belyser samarbeten mellan författare från flera nordiska länder.
REA-pris208 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Tony Samuelsson
Kungen av Nostratien
Vinnare av Augustpriset 2024. Inbunden med skyddsomslag, 347 sidor. Förlag: Wahlström & Widstrand. Mycket fint antikvariskt skick.
Vinnare av Augustpriset 2024. Inbunden med skyddsomslag, 347 sidor. Förlag: Wahlström & Widstrand. Mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
Félix Bruzzone
Mullvadarna
Berättelsen utforskar identitet och trauma i efterdyningarna av Argentinas militärdiktatur genom en personlig och surrealistisk resa.
Berättelsen utforskar identitet och trauma i efterdyningarna av Argentinas militärdiktatur genom en personlig och surrealistisk resa.
REA-pris188 kr

Bokliv
Helena Dahlgren
Skarp
En historia om besatthet där gränsen mellan fiktion och verklighet suddas ut, centrerad kring en litteraturvetare som utforskar en mystisk författares liv och död.
En historia om besatthet där gränsen mellan fiktion och verklighet suddas ut, centrerad kring en litteraturvetare som utforskar en mystisk författares liv och död.
REA-pris118 kr

Bokliv
Fransyskan H.
Det skenbart rätta : ett kammarspel
En far, en son och en svärdotter konfronterar hemligheter och relationer under en intensiv helg i ett stort hus.
En far, en son och en svärdotter konfronterar hemligheter och relationer under en intensiv helg i ett stort hus.
REA-pris208 kr
Bokliv
Sune Axelsson
Vår resa i tiden : essäer och humoresker
Boken innehåller essäer och humoresker som utforskar tidens olika aspekter.
Boken innehåller essäer och humoresker som utforskar tidens olika aspekter.
REA-pris228 kr

Bokliv
Claire-Louise Bennett
Kassa 19
En skolflicka i en arbetarstad väster om London skriver ned sina fantasier och livserfarenheter, där möten med olika människor inspirerar hennes skapande.
En skolflicka i en arbetarstad väster om London skriver ned sina fantasier och livserfarenheter, där möten med olika människor inspirerar hennes skapande.
REA-pris243 kr
Filter (0)
Senast besökta
