Huvudmeny

Second hand-böcker

257 böcker

Böcker om Barn

Layout:
Pangloss antikvariat & text Magnus Hävelid Ishockey för barn upp till 13 år
Ishockey för barn, teknikträning. SISU Idrottsböcker, 2001. Häftad, lätt skavd rygg, mycket gott skick, 112 sidor, illustrerad.
REA-pris95 kr
Prokofjev, Sergej [1891-1953] ; Loriot [1923-2011] : Peter och vargen
Pangloss antikvariat & text Prokofjev, Sergej [1891-1953] ; Loriot [1923-2011] Peter och vargen
Rikligt illustrerad musiksaga för barn. Förlagets tryckta pappband, något sämre antikvariskt skick, 32x32 cm, 24 sidor.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Peter Pohl En röd sten till Carina
Romaner och noveller i modern och samtida skönlitteratur. Förlagsband i mycket gott skick, skyddsomslag i gott skick. Utgiven av Rabén & Sjögren 1993.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Ben Furman Barn är smarta
Kreativ problemlösning för barn. Kartonnageband, Natur och Kultur, 2004. Normalt antikvariskt skick, illustrerad med teckningar av Kai Kujasalo.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Kommittén Aktionsgruppen för barnkultur Tänka framåt, men göra nu
Offentlig förvaltning och barnkulturpolitik. Limhäftad utgåva från 2006 i normalt antikvariskt skick med bruksspår och mindre skador. ISBN 91-38-22565-4.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text Lotta Dahlstrand Barns deltagande i familjerättsliga processer
Akademisk avhandling om barns deltagande i familjerättsliga processer. Häftad, normalt antikvariskt skick. Uppsala universitet, 2004. 328 sidor.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Heather Welford Hjälp ditt barn att sova bättre
Rikligt illustrerad bok om barnpsykologi. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Gott skick. Utgiven av Egmont Richter, 2001. 112 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Alexander Korgossen
En skakande skildring av en ung mans uppväxt. Häftad, med invikningsflikar. Fischer & Co, 2000. Mycket gott skick. 134 s. ISBN: 91-7054-924-9.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Karin Neuschütz Ge dockan liv
Barn- och ungdomspsykologi med illustrationer. Utgåva från 1984, häftad, lättare läsrand i ryggen, gott skick, yvigt övertuschad namnteckning.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Ingela Bendt Ett litet barn dör
Filosofi och psykologi om människan inför döden. Förlagets tryckta pappband, fint antikvariskt skick, 211 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Ludmilla Rosengren Babysimboken
Idrott och simning. Första upplagan, Uppsala Publishing House, inbunden med dekorerat pappband. Normalt antikvariskt skick, illustrerad i färg.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Gunilla Caisson Drömmens drakar & demoner
Filosofi och psykologi i fokus. Utgåva från Ica 1999, tryckt/dekorerad kartonnageband, normalt antikvariskt skick, 144 sidor.
REA-pris60 kr

Senast besökta