Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Second hand-böcker
254 böcker
Second hand-böcker är ett utmärkt val för dig som vill upptäcka fler böcker för pengarna, hitta äldre utgåvor eller ge redan lästa böcker ett nytt hem. På Bokliv samlar vi second hand-böcker från svenska antikvariat på en gemensam marknadsplats, vilket gör det enkelt att söka bland tusentals titlar inom en mängd olika ämnen och genrer.
Här hittar du allt från romaner, deckare och klassiker till kurslitteratur, historia, filosofi, konst, biografier och barnböcker. Sortimentet förändras varje dag när nya böcker läggs till av antikvariat från olika delar av Sverige. Det innebär att du ständigt kan göra nya fynd, oavsett om du letar efter en särskild titel eller bara vill inspireras av utbudet.
Att köpa second hand-böcker är inte bara ekonomiskt fördelaktigt. Det bidrar också till att böcker fortsätter att läsas och uppskattas i stället för att bli stående oanvända. Många äldre böcker är dessutom inte längre tillgängliga i den vanliga bokhandeln, vilket gör andrahandsmarknaden till en ovärderlig resurs för läsare, samlare och studenter.
Utforska vårt utbud av second hand-böcker och hitta nästa läsupplevelse bland böcker som redan har en historia – och som väntar på att bli en del av din.
Relaterade kategorier
Begagnade böcker online – köp från svenska antikvariat | Bokliv
Antikvariska böcker online – Köp från svenska antikvariat | Bokliv
Böcker om 1939-1945 world war

Rikligt illustrerad bok om Andra världskriget. Förlagets pappband, mycket gott skick. Utgiven av Försvarshögskolan, 2013, 272 sidor.
Militärhistoria under andra världskriget. Gulddekorerat förlagsband i nära nyskick med skyddsomslag. Illustrerad utgåva från Svenskt militärhistoriskt bibliotek.
Illustrerad bok om Andra världskriget 1939–1945. Probus, 1992. Mycket gott skick. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. 355 s. ISBN 91-87184-20-6.

Vapen och skjutvapen. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick, illustrerad, delvis i färg. Utgiven 2016, 85 sidor.

Historisk skildring av Ardenneroffensiven 1944. Häftad utgåva från Historiska Media, 2016. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag.
Fakta om Sveriges röda korset under andra världskriget. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick, 544 sidor. Fischer & Co, utan årtal.
Historia om andra världskriget. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Mycket gott skick. 190 sidor. Illustrerad. ISBN 91-975894-8-9.
Rikligt illustrerad bok om militärhistoria. Inbunden 4:o, normalt antikvariskt skick, utgiven av Försvarshögskolan 2013. 272 sidor.
Historia om tredje rikets hemliga polis. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 287 sidor. 2016, Fischer & Co.

Illustrerad bok om brittiskt artilleri under andra världskriget. Pappband i mycket gott skick, skyddsomslag med lätta bruksspår. 453 sidor.
Historia om Litauens ockupation 1940. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick, 320 sidor, glest illustrerad. Utgiven av Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2008.

Skildring av andra världskrigets bortglömda aspekter, med fokus på osynliggjorda offer och koloniala perspektiv. En tankeväckande analys av krigets globala konsekvenser.
Senast besökta
