Mingus bok- och skivbutik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Skönlitteratur
- Deckare | Thrillers | Spänning
- Dramatik | Pjäser
- Essäer
- Folksagor | Mytologi
- Humor
- Lyrik
-
- Samtliga böcker inom Romaner | Noveller
- Amerikansk skönlitteratur
- Arbetarlitteratur
- Biografiska romaner
- Engelsk skönlitteratur
- Feelgood och livsstilsromaner
- Fransk skönlitteratur
- Historiska romaner
- Klassisk litteratur
- Modern och samtida skönlitteratur
- Nordisk skönlitteratur
- Relationsskildringar
- Romance | Kärleksromaner
- Rysk skönlitteratur
- Tysk skönlitteratur
- Science fiction | Fantasy
- Tecknade serier
Mingus bok- och skivbutik
Mingus vill vara en bok- och skivbutik till vänster, mitt i samhällsdebatten och det som händer i världen. Här ska finnas poesi från Malaysia jämsides med Moa Martinssons proletärromaner och Noam Chomskys systemkritik.
Allmänt om svensk litteratur
Arkitektur
Fransk litteratur före 1500
Kyrkor
Kyrkoskulptur
Literature
Litteratur från olika epoker
Litteratur på germanska språk
Litteratur på norska
Litteratur på svenska
Litteraturens historia och geografi
Litteraturvetenskap
Lyrik & dramatik
Mingus bok- och skivbutik
Modern och samtida poesi
Nederluleå kyrka
Nederluleå.kyrkan
Nordisk skönlitteratur
Nordkalotten
Periodika
Poesi
Portugisisk litteratur
Portugisisk skönlitteratur
Romaner | noveller
Skönlitteratur på svenska
Skönlitteratur översatt till svenska
Layout:

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Tidskrift med fokus på poesi och litteraturvetenskap, innehållande debatter och bidrag från flera medverkande. Häftad utgåva i fint skick.
Tidskrift med fokus på poesi och litteraturvetenskap, innehållande debatter och bidrag från flera medverkande. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Eva Jensen
Dikt og tekstar
En samling av lyriska verk som utforskar nordiska teman och känslor. Boken är i fint antikvariskt skick och har 80 sidor.
En samling av lyriska verk som utforskar nordiska teman och känslor. Boken är i fint antikvariskt skick och har 80 sidor.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Mats Söderlund
Eskatos, tystnaden tillhör inte oss
En poetisk sorgesång som utforskar vår förlorade värld och våra gemensamma skuld. Teman av undergång och hopp vävs samman i en stark och gripande text.
En poetisk sorgesång som utforskar vår förlorade värld och våra gemensamma skuld. Teman av undergång och hopp vävs samman i en stark och gripande text.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jesper Svenbro
Namnet på Sapfos dotter. Enskilt arbete läsåret 2015-16
Lyrik av hög kvalitet som utforskar teman kring identitet och relationer. Bunden i inbunden utgåva med skyddsomslag.
Lyrik av hög kvalitet som utforskar teman kring identitet och relationer. Bunden i inbunden utgåva med skyddsomslag.
REA-pris140 kr
Mingus bok- och skivbutik
Marianne Sandels
Smaken av oceanerna
Nutida portugisisk poesi i urval med fokus på 1900-talets poeter. Boken erbjuder en djupdykning i lyrikens värld, perfekt för den som söker inspiration och insikt. Bunden i danskt band.
Nutida portugisisk poesi i urval med fokus på 1900-talets poeter. Boken erbjuder en djupdykning i lyrikens värld, perfekt för den som söker inspiration och insikt. Bunden i danskt band.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Bengt Emil Johnson
Medan, sedan
Lyrik med fokus på svensk dramatik och poesi. Boken utforskar djupgående teman och känslor genom välformulerade texter.
Lyrik med fokus på svensk dramatik och poesi. Boken utforskar djupgående teman och känslor genom välformulerade texter.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tudor Arghezi
Dikter om människan
Poetiska verk som utforskar människans villkor, i svensk tolkning. Boken innehåller lyriska insikter och reflektioner, utgiven i fint antikvariskt skick.
Poetiska verk som utforskar människans villkor, i svensk tolkning. Boken innehåller lyriska insikter och reflektioner, utgiven i fint antikvariskt skick.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 4 2011
Poetisk gemenskap med medverkande som García Lorca och Ellerström. Illustrerad lyrik i limhäftad utgåva.
Poetisk gemenskap med medverkande som García Lorca och Ellerström. Illustrerad lyrik i limhäftad utgåva.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Folke Isaksson
Från mörker till ljus
Diktsamling med färgfoton som utforskar temat ljus och mörker, kopplad till altarskåpet i Nederluleå kyrka. Boken innehåller 64 sidor och är i mycket fint antikvariskt skick.
Diktsamling med färgfoton som utforskar temat ljus och mörker, kopplad till altarskåpet i Nederluleå kyrka. Boken innehåller 64 sidor och är i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jordi Roig
En blå gardin kan förvandla oss till hav
Upptäck en samling surrealistiska och politiska dikter från en katalansk poet som vågade uttrycka sig under en förtryckande regim. Denna bok lyfter fram ett unikt författarskap och erbjuder en inblick i en tid av motstånd och kreativitet. Häftad, 50 sidor.
Upptäck en samling surrealistiska och politiska dikter från en katalansk poet som vågade uttrycka sig under en förtryckande regim. Denna bok lyfter fram ett unikt författarskap och erbjuder en inblick i en tid av motstånd och kreativitet. Häftad, 50 sidor.
REA-pris110 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 1990
Kärleksdikter och litterära porträtt av framstående poeter. Tidskriften bjuder på en rik illustration och djupgående analyser av lyrik. Häftad utgåva i mycket fint skick.
Kärleksdikter och litterära porträtt av framstående poeter. Tidskriften bjuder på en rik illustration och djupgående analyser av lyrik. Häftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris50 kr
Mingus bok- och skivbutik
Lars Fredin
i grundvattnet
En samling lyriska verk med illustrationer, som utforskar teman kring grundvatten. Boken är limhäftad och består av 47 sidor.
En samling lyriska verk med illustrationer, som utforskar teman kring grundvatten. Boken är limhäftad och består av 47 sidor.
REA-pris65 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
