Botanik | Flora (växter)
32 böcker
Utforska naturens underverk med böcker om flora
Böcker om flora bjuder på en rik och fascinerande inblick i växtrikets mångfald – från lokala vilda växter till exotiska arter och hotade ekosystem. Denna kategori är perfekt för den som vill lära sig mer om växternas roll i naturen, deras betydelse för biologisk mångfald, samt hur flora påverkar klimat och hållbarhet. Oavsett om du är botaniker, trädgårdsintresserad eller helt enkelt fascinerad av växternas värld, finns här böcker som kombinerar vetenskaplig noggrannhet med lättillgänglig kunskap. Lär dig att känna igen olika växtarter, förstå deras ekologi och upptäck sambanden mellan flora och fauna.
Lär dig känna igen vilda växter i Sverige och världen
Att förstå och känna igen olika växter är en färdighet som öppnar upp en ny dimension av naturupplevelsen. Böcker om vilda växter i Sverige hjälper läsaren att identifiera allt från blommande örter till träd och mossor i våra skogar, ängar och fjällområden. Många titlar innehåller detaljerade illustrationer och beskrivningar som gör det enkelt att artbestämma växter under vandringar eller i trädgården. Det finns också internationella floror som förklarar växternas ursprung och anpassningar till olika klimat.
Förstå växternas roll i ekosystem och hållbarhet
Floran är en grundpelare i jordens ekosystem. Genom böcker om ekologisk flora och växternas påverkan på klimatet får läsaren en djupare förståelse för hur växter samverkar med djur, människor och miljö. Ämnen som pollinering, fotosyntes och växtförlust i urbana miljöer berörs ofta i dessa verk. Många titlar diskuterar även hållbarhetsfrågor och hur bevarandet av hotade växtarter är avgörande för planetens framtid.
Trädgårdsflora och växter för hemmiljön
För den odlingsintresserade finns det ett stort utbud av böcker om trädgårdsflora, perenner och inhemska växter som passar i olika typer av trädgårdar. Dessa böcker ger praktiska råd om plantering, skötsel och växtval utifrån jordmån och klimat. Även för den som vill skapa en mer hållbar trädgård eller gynna pollinatörer finns det inspirerande läsning att hämta i denna kategori.
Vad är flora?
Vad menas med flora?
Flora avser den samlade växtligheten i ett visst geografiskt område eller inom en viss tidsperiod.
Varför är böcker om flora viktiga?
De hjälper oss att förstå växternas roll i naturen, identifiera arter och fatta hållbara beslut kring odling och miljö.
Vad innehåller en typisk florabok?
En florabok innehåller artbeskrivningar, illustrationer, växtplatser och ibland även ekologiska sammanhang och användningsområden.
Böcker om Pangloss antikvariat & text
Mossor, lavar, svampar, alger. Natur och Kultur, 1947-52. Förlagets gröna halvfranska band med gulddekor. Gott skick, med mindre skador.
Botanik och flora. Klammerhäftad utgåva från 1950 i normalt antikvariskt skick. Lättare veck och rostiga klamrar, annars mycket gott skick.
Botanik och giftiga växter. Utgiven av LTs förlag 1981. Kartonnageband i fint antikvariskt skick. Rikligt illustrerad i färg.
Botanik och svampar. Bonnier Carlsen, 2001. Illustrerad i färg. Inbunden, dekorerat pappband. Mycket gott skick. 63 s. ISBN 91-638-2340-3.
Särtryck ur Botaniska Notiser 1948. Häftad, normalt antikvariskt skick. Rygg och marginaler solbrända, veck och nagg på omslaget.
Botanik och träd. Utgiven 1996 av Oskarshamns kulturnämnd. Dekorerat pappband, mycket gott skick, 87 sidor, illustrerad.
Särtryck om botanik och flora. Häftad utgåva från 1965, fint antikvariskt skick med 2 reprotryckta blad och innehållsförteckning.
Botanik och flora. 10:e utgåvan, Funchal: Ribeiro, 1988. Förlagets dekorerade och laminatklädda board. Fint antikvariskt skick.
Särtryck om gotländska vegetationsproblem från 1949. Trådhäftad, rygg och marginaler något blekta, normalt antikvariskt skick.
Särtryck ur Botaniska Notiser 1950. Häftad med enkelt tryckta omslag. Normalt antikvariskt skick, rygg och marginaler solbrända. Tysk text.
Botanik och flora. Andra upplagan från 1979, limhäftad, 138 sidor. Gott skick, gammal prismärkning på bakre omslaget. ISBN: 91-27-72226-0.
Reprinted särtryck om botanik och flora. Uppsala: Almqvist & Wiksells boktryckeri, 1965. Häftad. Normalt antikvariskt skick.
Senast besökta
