Antikvariat Werner Stensgård


Antikvariat Werner Stensgård
Specialiserad på bred front rörande historia (som kulturhistoria, numismatik, arkeologi osv). Ger även ut ett nyhetsbrev rörande äldre böcker från 1600-1800-talet med fokus på äldre svenska tryck och kungörelser.
1660-1814
Antikvariat werner stensgård
Armén
Auctions
Auktioner
Bukowski auktioner
Bukowski auktioner (stockholm)
Campaigns
Danmark
Dansk-svenska kriget 1813-1814
Finska självständigheten
Försvarsfrågan
Försvarspolitik: sverige
H. bukowskis konsthandel (stockholm)
Historia -- skandinavien
Historia över skandinavien och norden
Husarer
Infanteriet
Kampanjen mot norge 1814
Karlberg
Konsthandel
Konstsamlingar och konstutställningar
Krigsskolan
Krigsväsen
Military history
Militära operationer
Militärhistoria
Militärväsen
Mörnerska husarregementet
Napoleonkrigen
Norges historia
Politik
Skolor och deras verksamhet
Skön konst -- handel
Slaget vid bornhöft 1813
Statskunskap och politik
Statsvetenskap
Stockholm bondetåget
Sven hedin
Sverige borggårdskrisen
Sveriges historia
Sveriges statskunskap och politik
Tekniker och material inom konsten
Undervisningsväsen: allmänt
Utrikespolitik
Vikingatiden
Flotta
Frankrike
Historia
History
Karl xii
Krig
Krigshistoria
Militaria
Militärhistoria
Militärväsen
Nya tiden 1520-
Officerare
Prel kampanjen mot norge 1814
Russia
Ryssland
Slag
Strategi
Trupptransporter
Utbildning
Övriga norden
Layout:
Antikvariat Werner Stensgård
M. Annenkoff
1870 års krig
En historisk analys av 1870 års krig, publicerad av Militärlitteraturföreningen, med fokus på militärstrategi och händelser.
En historisk analys av 1870 års krig, publicerad av Militärlitteraturföreningen, med fokus på militärstrategi och händelser.
REA-pris150 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Tiresias.
Den nye Karl XII.
En satirisk skildring av en historisk figur, med karikatyr och samhällskritik, publicerad 1914.
En satirisk skildring av en historisk figur, med karikatyr och samhällskritik, publicerad 1914.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Philippe Henri de Grimoard
Undersökningar om franska arméens styrka, om grunderna för dess bestämmande enligt omständigheterna, och om de statssecreterare och ministrar hvilka förestått krigsårendena, ifrån Henrik IV:s tid til år 1805
En redogörelse över den franska armén från 1600-talet till 1805, med fokus på dess styrka och ledarskap.
En redogörelse över den franska armén från 1600-talet till 1805, med fokus på dess styrka och ledarskap.
REA-pris750 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sigvard. Ekstrand
Karlberg
Bunden i klotband och i gott skick, denna bok utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria med fokus på viktiga slag och händelser.
Bunden i klotband och i gott skick, denna bok utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria med fokus på viktiga slag och händelser.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Robert Werlich
Orders and decorations of all nations - Ancient and modern, civil and military.
Boken ger en översikt av olika ordnar och dekorationer från hela världen, både antika och moderna.
Boken ger en översikt av olika ordnar och dekorationer från hela världen, både antika och moderna.
REA-pris250 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Kongl. May:tz til Swerige, &c. Breff til rijkzens ständer.
Riksdagens diskussioner om trettioåriga kriget och konflikten med Danmark. Häftad publikation med handskriven paginering och små lagerfläckar.
Riksdagens diskussioner om trettioåriga kriget och konflikten med Danmark. Häftad publikation med handskriven paginering och små lagerfläckar.
REA-pris1 600 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Thomas. Sörensen
Sista striden
Boken utforskar svensk militärhistoria och är utgiven i pappband med 204 sidor.
Boken utforskar svensk militärhistoria och är utgiven i pappband med 204 sidor.
REA-pris60 kr
Antikvariat Werner Stensgård
Gustaf. Björlin
Kriget i Norge 1814 - efter samtidas vittnesbörd.
En historisk redogörelse av kriget i Norge 1814, baserad på samtida vittnesbörd, med en utvecklad karta.
En historisk redogörelse av kriget i Norge 1814, baserad på samtida vittnesbörd, med en utvecklad karta.
REA-pris250 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Hjalmar. Branting
Den politiska krisen, dess innebörd, uppkomst och första förlopp - skildrat dag för dag.
En skrift som redogör för bondetåget och borggårdskrisens utveckling under tidigt 1900-tal.
En skrift som redogör för bondetåget och borggårdskrisens utveckling under tidigt 1900-tal.
REA-pris150 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Das nach der Vorschrift MOSE und MIRIAMS Exod. XV. Uber dem am 20. November des 1700sten Jahres Von Ihrer Königl. Majest. zu Schweden CAROLO XII, Unserm Allergnädigsten Könige und Herrn in Esthland wieder die Moßcowiter durch die mächtige Hand des HERRN ZEBAOTH glücklich befochtenen unvergleichlichen WUNDER=SIEGE an dem SOLEMNEN Dank=Feste/ den 15. Februar anno 1701 Bey einer vollständigen Music Unter klingenden Paucken und Trompeten ImHause des HERRN Hertzlich Lob=singende STRALSUND, Stralsund 1701
Program för en fest tillägnad Karl XII:s segrar, med musik och fanfarer, dokumenterat 1701. Innehåller 8 sidor i normalt antikvariskt skick.
Program för en fest tillägnad Karl XII:s segrar, med musik och fanfarer, dokumenterat 1701. Innehåller 8 sidor i normalt antikvariskt skick.
REA-pris1 800 kr
Antikvariat Werner Stensgård
Generalstaben
Om anordnande af trupptransporter på jernväg.
Boken behandlar organisationen av trupptransporter på järnväg, med fokus på praktiska aspekter och logistiska lösningar.
Boken behandlar organisationen av trupptransporter på järnväg, med fokus på praktiska aspekter och logistiska lösningar.
REA-pris300 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Karl. Asplund
Bukowskis
Utforska ett unikt konsthandelshus i Stockholm under en turbulent tid. Boken erbjuder insikter om konst och krig mellan 1870 och 1945. Häftad utgåva med 182 sidor i gott skick.
Utforska ett unikt konsthandelshus i Stockholm under en turbulent tid. Boken erbjuder insikter om konst och krig mellan 1870 och 1945. Häftad utgåva med 182 sidor i gott skick.
REA-pris250 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
