Antikvariat Werner Stensgård


Antikvariat Werner Stensgård
Specialiserad på bred front rörande historia (som kulturhistoria, numismatik, arkeologi osv). Ger även ut ett nyhetsbrev rörande äldre böcker från 1600-1800-talet med fokus på äldre svenska tryck och kungörelser.
Allmänna handlingar
Andliga varelser
Antikvariat werner stensgård
Arkeologi
Carl oscar roos
Demoner och ondskans makter
Flaggor
Fol. fornkunskap -- nordisk
Fornlämningar
Heraldik - insignier - genealogi
Heraldry
Historieskrivning
Historiska hjälpvetenskaper
Historiska källor
History
Juridik sverige kungl. förordningar
Kyrkohistoria: särskilda personer
Kyrkor
Mynt - medaljer - sigill
Oslo forsvarsmuseet utst. 1979
Präster
Religiösa byggnader
S:t clemens kyrka (visby)
Skolminnen
Stockholm armémuseum utst. 1979/1980
Utställningar
Utställningskataloger
Adel
Baltikum
Heraldik
Historia
Medaljer
Mynt
Numismatik
Polletter
Prel skolminnen
Layout:

Antikvariat Werner Stensgård
Emil. Eckhoff
S:t Clemens kyrka i Visby.
Boken utforskar S:t Clemens kyrkas historia och arkitektur i Visby, med fokus på dess betydelse.
Boken utforskar S:t Clemens kyrkas historia och arkitektur i Visby, med fokus på dess betydelse.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Munthe, Henrik ; Lindberg, Folke.
Västerviks historia Del I-2.
Västerviks historia utforskar stadens utveckling och betydelse genom tiderna. Boken är i normalt antikvariskt skick och bunden i halvskinnband.
Västerviks historia utforskar stadens utveckling och betydelse genom tiderna. Boken är i normalt antikvariskt skick och bunden i halvskinnband.
REA-pris250 kr
![Rasmussen-Ahlström : Holger Hede - Auktion I-III [Danske mønter og medailler]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-rasmussen-ahlstrom-holger-hede-auktion-i-iii-danske-monter-og-medailler-werg664.jpg?v=1774312342&width=876)
Antikvariat Werner Stensgård
Rasmussen-Ahlström
Holger Hede - Auktion I-III [Danske mønter og medailler]
Tre volymer som behandlar danska mynt och medaljer, utgivna mellan 1988 och 1994.
Tre volymer som behandlar danska mynt och medaljer, utgivna mellan 1988 och 1994.
REA-pris300 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Bukowski katalog nr 101
Förteckning öfver en gammalsamling konstindustriföremål af guld, silfver och bijouteri, allmogesmyckenfrån Skåne, konsmobilier,keramik och curiosa, fornsaker, oljemålningar, miniatyrer, gravyrer, kongl. medaljer och mynt
Boken innehåller en förteckning över numismatiska samlingar och konstindustriföremål från Skåne.
Boken innehåller en förteckning över numismatiska samlingar och konstindustriföremål från Skåne.
REA-pris500 kr

Antikvariat Werner Stensgård
C. A Nordman
Ett arkeologiskt bidrag till Erikslegenden
Boken utforskar arkeologiska aspekter av en historisk legend, med fokus på fynd och deras betydelse.
Boken utforskar arkeologiska aspekter av en historisk legend, med fokus på fynd och deras betydelse.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Kongl. maj:ts nådige Förordning Angående Gambla Skrifters och Handlingars framskaffande til uplysning uti Historien Och Antiquiteterne. Gifwen Stockholm i Råd-Cammaren den 20. martii 1735
Förordningen från 1735 behandlar skyldigheterna kring fynd av ädelmetaller och historiska skrifter, med fokus på deras betydelse för historia och arkeologi. Dokumentet är i normalt antikvariskt skick och bunden i häftad form.
Förordningen från 1735 behandlar skyldigheterna kring fynd av ädelmetaller och historiska skrifter, med fokus på deras betydelse för historia och arkeologi. Dokumentet är i normalt antikvariskt skick och bunden i häftad form.
REA-pris350 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sigurd Wallin
Svensk processionsvapensed hos baltisk adel
Boken utforskar svensk processionsvapensed och dess betydelse inom den baltiska adeln, med rikliga illustrationer.
Boken utforskar svensk processionsvapensed och dess betydelse inom den baltiska adeln, med rikliga illustrationer.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
V. E Lilienberg
Förteckning öfver Timmermansordens mynt- och medaljsamling upprättad år 1910
Boken innehåller en förteckning över 3049 mynt och medaljer, indelad i fyra huvudavdelningar.
Boken innehåller en förteckning över 3049 mynt och medaljer, indelad i fyra huvudavdelningar.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Carl Oskar. Roos
Skolgång och djeknegång
Skildrar skolåren med fokus på religion och kyrkohistoria. Häftad bok i gott skick.
Skildrar skolåren med fokus på religion och kyrkohistoria. Häftad bok i gott skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Bukowski katalog nr 186.
Förteckning öfver /…/ Civilingeniören Oscar Wollerts /…/ oljemålningar, pasteller och akvareller av in-och utländska konstnärer, möbler och konstmobilier, skulpturer, kermaik, föremål av guld och silfver, bijouterier, miniatyrer, glas och kristaller, gravyrer, mattor m.m.
Förteckning över konstverk och föremål, inklusive oljemålningar, skulpturer och keramik. Häftad utgåva från 1910 i gott skick.
Förteckning över konstverk och föremål, inklusive oljemålningar, skulpturer och keramik. Häftad utgåva från 1910 i gott skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Finsk heraldik i nutiden - Utställning arrangerad av Heraldiska sällskapet i Finland i samarbete med Societas heraldica Scandinavica
Boken utforskar finsk heraldik genom en utställning arrangerad av ett heraldiskt sällskap i samarbete med en skandinavisk organisation.
Boken utforskar finsk heraldik genom en utställning arrangerad av ett heraldiskt sällskap i samarbete med en skandinavisk organisation.
REA-pris80 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Perry B Cott.
Renaissance Bronzes, statuettes, reliefs and plaquettes, medals and coins from the Kress Collection. Acquired by the Samuel H Kress Foundation 1945 - 1951.
Katalog över en utställning med fokus på renässansens bronsverk, statyetter, reliefs och mynt från Kress-samlingen. Innehåller svartvita fotografier och insikter inom konsthistoria och numismatik.
Katalog över en utställning med fokus på renässansens bronsverk, statyetter, reliefs och mynt från Kress-samlingen. Innehåller svartvita fotografier och insikter inom konsthistoria och numismatik.
REA-pris90 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
