Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Alla böcker
2340 böcker
1808-1809 russo-swedish war
Andra världskriget
Andra världskriget 1939–1945
Antikvariat bothnia
Asiens historia
Barn till förintelsens överlevande
Biografier
Biographies
Criminology
Design
Finland
Finska kriget 1808
Finska kriget 1808-1809
Finska självständigheten
First world war
Flyktingbarn
Focke-wulf fw 190 (fighter plane)
Fängelser
Fångvård
Första världskriget
Germany
Halland
Hans von luck
Historia
Historia över europa
Historia över skandinavien och norden
History of war
Holocaust
Jewish
Jewish refugees
Judar
Judiska flyktingar
Judiska flyktingbarn
Knorrens antikvariat
Krig
Kriminalvård
Kriminologi
Kristendom
Kurt salomonsons boksamling
Militaria
Military
Military airplanes
Militär teknik
Nazism
Officerare
Palestinas och israels historia
Polisarbete
Poliser
Polisväsen
Prisons
Refugee children
Religion
Second world war
Sveriges historia
Trollhättans bok & media
Tyska flyktingbarn
Tyskland
Varberg
Världshistoria
Västerbotten
World war ii
Krigsförbrytelser
Övervakning
Böcker om Militaria
Layout:

Antikvariat Bothnia
Ingrid Lomfors
Förlorad barndom - återvunnet liv. De judiska flyktingbarnen från Nazityskland
Historisk avhandling om judiska flyktingbarn under andra världskriget. Första upplagan, fotoillustrerad, limhäftad, fint skick.
Historisk avhandling om judiska flyktingbarn under andra världskriget. Första upplagan, fotoillustrerad, limhäftad, fint skick.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
H. F. A. Lönegren
Lifvet i ett svenskt Straffängelse under 1860-talet jemte några tankar om medlen till förekommande af brottsligheten i samhället och till lifstidsfånges förbättring samt Ett samhällets olycksbarn
Bra skick. Förlagets svarta pappband med monterade tryckta originalomslag. Första upplagan, utgiven av J. P. Nybergs Boktryckeri 1893.
Bra skick. Förlagets svarta pappband med monterade tryckta originalomslag. Första upplagan, utgiven av J. P. Nybergs Boktryckeri 1893.
REA-pris750 kr

Antikvariat Bothnia
Lönnebo, Martin (1930-2023) ; Olson, Sven-Olof ; Gustafsson, Gunnar
Freden - Kyrkan - Försvaret. Anföranden på Soldathemmets dag, i St Görans kyrka i Stockholms 1982-10-24 (dedikation)
Tre anföranden om freden, kyrkan och försvaret, med fokus på krigshistoria och militärstrategi. Klammerhäftad publikation från 1982.
Tre anföranden om freden, kyrkan och försvaret, med fokus på krigshistoria och militärstrategi. Klammerhäftad publikation från 1982.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Lord Russell of Liverpool
Hakkorsets gissel
Fotoillustrerad bok från 1955 om nazistiska krigsförbrytelser. Trådhäftad, utan skyddsomslag, i fint skick. Innehållsförteckning medföljer.
Fotoillustrerad bok från 1955 om nazistiska krigsförbrytelser. Trådhäftad, utan skyddsomslag, i fint skick. Innehållsförteckning medföljer.
REA-pris110 kr

Knorrens antikvariat
Sten Losenborg
Jägarsoldat vid gränsen
Boken utforskar livet som jägarsoldat vid gränsen och ger en inblick i militärens verklighet.
Boken utforskar livet som jägarsoldat vid gränsen och ger en inblick i militärens verklighet.
REA-pris170 kr

Antikvariat Bothnia
Ivan Lövgren
Lappen. Tidskrift för Västerbottens FBU-förbund 1985, årgång 1985
En illustrerad tidskrift från Västerbottens Befälsutbildningsförbund, som utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
En illustrerad tidskrift från Västerbottens Befälsutbildningsförbund, som utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Sture Lövgren
I ofredens spår
Utforska det finska kriget 1808-1809 genom en illustrerad samling av minnesmärken i Västerbottens kustland. Innehåller färgfotografier, teckningar och karta.
Utforska det finska kriget 1808-1809 genom en illustrerad samling av minnesmärken i Västerbottens kustland. Innehåller färgfotografier, teckningar och karta.
REA-pris140 kr


Antikvariat Bothnia
Sture Lövgren
I ofredens spår
Utforska finska kriget 1808-1809 genom en illustrerad samling av minnesmärken och historiska insikter. Boken erbjuder en visuell resa med färgfotografier och teckningar, samt en karta över viktiga platser.
Utforska finska kriget 1808-1809 genom en illustrerad samling av minnesmärken och historiska insikter. Boken erbjuder en visuell resa med färgfotografier och teckningar, samt en karta över viktiga platser.
REA-pris125 kr

Trollhättans Bok & media
Malcolm V Lowe
Focke-Wulf Fw 190
Häftad bok i normalt antikvariskt skick från Osprey Publishing. Första upplagan 2003, 144 sidor med mindre bruksslitage och lätt snedläst rygg. Engelsk text.
Häftad bok i normalt antikvariskt skick från Osprey Publishing. Första upplagan 2003, 144 sidor med mindre bruksslitage och lätt snedläst rygg. Engelsk text.
REA-pris150 kr

Trollhättans Bok & media
James Lucas
Rommel's Year of Victory
Boken utforskar strategier och händelser under en nyckelperiod i andra världskriget.
Boken utforskar strategier och händelser under en nyckelperiod i andra världskriget.
REA-pris160 kr

Antikvariat Bothnia
Hans von Luck
Pansarchef under Rommel (Erwin Johannes Eugen Rommel 'ökenräven' 1891-1944)
Memoarer från en tysk officer under Andra världskriget, med insikter om krigets strategier och militära operationer. Boken ger en djupgående förståelse för Tysklands roll och nazismens påverkan.
Memoarer från en tysk officer under Andra världskriget, med insikter om krigets strategier och militära operationer. Boken ger en djupgående förståelse för Tysklands roll och nazismens påverkan.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Erich Ludendorff
Enbart de 10 utvikbara kartorna till 'Meine Kriegserinnerungen 1914-1918. Mit zahlreichen Skizzen und Plänen'
Detaljerad kartsamling från första världskriget med skisser och planer. Fint antikvariskt skick.
Detaljerad kartsamling från första världskriget med skisser och planer. Fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr
Filter (0)
Senast besökta
