Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Alla böcker
2335 böcker
Böcker om Lyrik & dramatik
Layout:

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1989
En antologi med lyrik av flera framstående poeter, inklusive essäer och analyser. Innehåller både kända och okända röster från litteraturhistorien.
En antologi med lyrik av flera framstående poeter, inklusive essäer och analyser. Innehåller både kända och okända röster från litteraturhistorien.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1989
Antologi med lyrik av kända och okända poeter, inklusive essäer och analyser. Innehåller verk av bland andra Karin Boye och Werner Aspenström. Bunden i häftad form, 62 sidor.
Antologi med lyrik av kända och okända poeter, inklusive essäer och analyser. Innehåller verk av bland andra Karin Boye och Werner Aspenström. Bunden i häftad form, 62 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1991
Samling av nyskrivna dikter och kommentarer kring lyrik, med fokus på samtida och klassiska poeter. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
Samling av nyskrivna dikter och kommentarer kring lyrik, med fokus på samtida och klassiska poeter. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1991
Nyskrivna dikter och kommentarer av kända poeter, inklusive tolkningar av klassiska verk. En samling för lyrikälskare.
Nyskrivna dikter och kommentarer av kända poeter, inklusive tolkningar av klassiska verk. En samling för lyrikälskare.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1991
Nyskrivna dikter och analyser av samtida poeter. Innehåller kommentarer och tolkningar av klassiska verk. Häftad utgåva i fint skick.
Nyskrivna dikter och analyser av samtida poeter. Innehåller kommentarer och tolkningar av klassiska verk. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1993
Samling av kritiska texter om finlandssvensk poesi, inklusive analyser av kända författare och verk. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
Samling av kritiska texter om finlandssvensk poesi, inklusive analyser av kända författare och verk. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1993
Samling av krönikor och analyser om finlandssvensk poesi och litteratur, inklusive nyöversättning av Odysséen. Häftad, 202 sidor.
Samling av krönikor och analyser om finlandssvensk poesi och litteratur, inklusive nyöversättning av Odysséen. Häftad, 202 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1993
Samling av krönikor och analyser av finlandssvensk poesi och lyrik, med fokus på flera framstående författare och verk. Häftad utgåva, 202 sidor.
Samling av krönikor och analyser av finlandssvensk poesi och lyrik, med fokus på flera framstående författare och verk. Häftad utgåva, 202 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1994
Rikt illustrerad lyrikantologi. Häftad, 64 sidor, fint antikvariskt skick. Utgiven av FIB:s Lyrikklubb (Stockholm, 1995).
Rikt illustrerad lyrikantologi. Häftad, 64 sidor, fint antikvariskt skick. Utgiven av FIB:s Lyrikklubb (Stockholm, 1995).
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1998
En samling av insikter och rapporter om poesi och lyrik, med bidrag från internationella författare och illustratörer. Utforska ämnen som hiphop och rap i litteraturens kontext. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
En samling av insikter och rapporter om poesi och lyrik, med bidrag från internationella författare och illustratörer. Utforska ämnen som hiphop och rap i litteraturens kontext. Häftad utgåva i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 2001
En samling av dikter och essäer som utforskar lyrikens betydelse och form. Innehåller verk av flera framstående poeter och kritiker samt akvareller.
En samling av dikter och essäer som utforskar lyrikens betydelse och form. Innehåller verk av flera framstående poeter och kritiker samt akvareller.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 2001
En samling av dikter och essäer från framstående poeter och skribenter, som utforskar lyrikens form och dess politiska dimensioner. Innehåller även akvareller som kompletterar texterna. Häftad utgåva i fint skick.
En samling av dikter och essäer från framstående poeter och skribenter, som utforskar lyrikens form och dess politiska dimensioner. Innehåller även akvareller som kompletterar texterna. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris50 kr
Filter (0)
Senast besökta
