Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Alla böcker
1764 böcker
1618-1648 thirty years' war
Agrarhistoria
Antikvariat bothnia
Arbetskompanier
Arbetskompaniet storsien
Arbetsläger
Arkiv
Bebyggelsegeografi
Bokliv
Emigration
Europe--history--476-1492
Finska självständigheten
Förenta staterna
Genealogi
Genealogy
Gods
Gårdar
Historia & arkeologi
Historia över skandinavien och norden
Historia: sverige: samlingar
History of war
Immigration
Interneringsläger
Karl xii
Karolinska förbundet
Knorrens antikvariat
Kommunister
Kungl. gustav adolfs akademien för svensk folkkultur
Middle ages
Migration
Militaria
Military
Mingus bok- och skivbutik
Mingus bok- och skivbutik
Nordamerika
Pangloss antikvariat & text
Släktforskning
Storgårdar
Storsienlägret
Svenskar
Sverige (i) förenta staterna
Sveriges historia
Trettioåriga kriget
Trettioåriga kriget 1618-1648
Trollhättans bok & media
Usa
Utlandssvenskar
Westfaliska freden
Westfaliska freden (1648)
Böcker om Finska självständigheten
Layout:

Antikvariat Bothnia
Karolinska Förbundets Årsbok 1989
Årsboken bjuder på vetenskapliga artiklar om politisk, militär, ekonomisk, social och kulturell historia. Den innehåller även recensioner av nyutkommen litteratur om den karolinska perioden.
Årsboken bjuder på vetenskapliga artiklar om politisk, militär, ekonomisk, social och kulturell historia. Den innehåller även recensioner av nyutkommen litteratur om den karolinska perioden.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Karolinska Förbundets Årsbok 1997
Årsboken ger en djupgående översikt av den karolinska periodens historia med fokus på politik, militär och kultur. Innehåller vetenskapliga artiklar och recensioner av nyutkommen litteratur.
Årsboken ger en djupgående översikt av den karolinska periodens historia med fokus på politik, militär och kultur. Innehåller vetenskapliga artiklar och recensioner av nyutkommen litteratur.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Karolinska Förbundets Årsbok 1998
Årsboken erbjuder insikter i den politiska, militära och kulturella historien under den karolinska perioden, med fokus på vetenskapliga artiklar och recensioner av nyutkommen litteratur.
Årsboken erbjuder insikter i den politiska, militära och kulturella historien under den karolinska perioden, med fokus på vetenskapliga artiklar och recensioner av nyutkommen litteratur.
REA-pris125 kr

Bokliv
Karsvall, Olof ; Jupiter, Kristofer
Medeltida storgårdar : 15 uppsatser om ett tvärvetenskapligt forskningsproblem
Boken utforskar medeltida storgårdar och deras roll i den svenska landsbygdens bebyggelse och agrara verksamhet.
Boken utforskar medeltida storgårdar och deras roll i den svenska landsbygdens bebyggelse och agrara verksamhet.
REA-pris266 kr

Antikvariat Bothnia
Allan Kastrup
Med Sverige i Amerika
Boken ger en historisk översikt av svensk emigration och immigration till Nordamerika under 1900-talet.
Boken ger en historisk översikt av svensk emigration och immigration till Nordamerika under 1900-talet.
REA-pris200 kr

Knorrens antikvariat
Kent Zetterberg och Gunnar Åselius
Historia, krig och statskonst
Boken utforskar historia, krig och statskonst genom illustrerade perspektiv och analyser.
Boken utforskar historia, krig och statskonst genom illustrerade perspektiv och analyser.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Kerstin Abukhanfusa
Krig och fred i källorna
Illustrerad bok om historia och arkeologi. Utgiven av Riksarkivet 1998 i dekorerat pappband. Ryggen något blekt. Gott skick. 303 sidor.
Illustrerad bok om historia och arkeologi. Utgiven av Riksarkivet 1998 i dekorerat pappband. Ryggen något blekt. Gott skick. 303 sidor.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
Kerstin Abukhanfusa
Krig och fred i källorna
Historia och politisk historia. Riksarkivet 1998. Dekorerat pappband, ryggen något blekt. Gott skick. Stor 8:o, 303 sidor, illustrerad. ISBN: 91-88366-37-5.
Historia och politisk historia. Riksarkivet 1998. Dekorerat pappband, ryggen något blekt. Gott skick. Stor 8:o, 303 sidor, illustrerad. ISBN: 91-88366-37-5.
REA-pris120 kr

Trollhättans Bok & Media
Mac Key
Myten om Ubsola
Boken utforskar myter och legender kopplade till Uppsala och dess historiska betydelse.
Boken utforskar myter och legender kopplade till Uppsala och dess historiska betydelse.
REA-pris80 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Kieri, Gunnar ; Sundström, Ivar
Första arbetskompaniet Storsien
Boken ger en djupgående insikt i arbetarkultur och dess utveckling, baserad på en tidigare utgåva från 1972.
Boken ger en djupgående insikt i arbetarkultur och dess utveckling, baserad på en tidigare utgåva från 1972.
REA-pris175 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kieri, Gunnar ; Sundström, Ivar
Första arbetskompaniet Storsien
Häftad bok i mycket fint skick om internering under kriget. 133 sidor med insikter om Storsienlägret och dess historiska kontext.
Häftad bok i mycket fint skick om internering under kriget. 133 sidor med insikter om Storsienlägret och dess historiska kontext.
REA-pris230 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gunnar ; Sundström, Ivar Kieri
Första arbetskompaniet Storsien
Häftad bok i mycket fint skick, om politisk internering 1939-40. Historisk skildring av Storsienlägret och dess betydelse i Norbotten.
Häftad bok i mycket fint skick, om politisk internering 1939-40. Historisk skildring av Storsienlägret och dess betydelse i Norbotten.
REA-pris230 kr
Filter (0)
Senast besökta
