Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Alla böcker
3283 böcker
1945-
Antikvariat bothnia
Astrid lindgren
Biografi & genealogi
Biografi - genealogi - insignier
Biografier
Biografiska uppslagsverk
Bokliv
Efterkrigstiden
Ekerlids
Gunnar ericsson
Hans ruin
Historia
History of war
Knorrens antikvariat
Konstnärer
Militaria
Military
Musik
Nordiskt samarbete
Olof palme
Olof ruin
Pangloss antikvariat & text
Politiker
Rullor
Skönlitteratur
Svenska landsbygdens ungdomsförbund
Sverige
Syskon
Särskilda personer
Trollhättans bok & media
Vulkan
H:ström - antikvariat & bokhandel
Övrigt
Böcker om Biografi - genealogi - insignier
Layout:

Knorrens antikvariat
Ann Helena Rudberg
I ormbärarens tid
En berättelse som utforskar teman och händelser i en specifik tidsepok.
En berättelse som utforskar teman och händelser i en specifik tidsepok.
REA-pris115 kr

Bokliv
Ann Helena Rudberg
I ormbärarens tid
Boken utforskar teman kring tidens gång och mänskliga relationer i en fiktiv kontext.
Boken utforskar teman kring tidens gång och mänskliga relationer i en fiktiv kontext.
REA-pris238 kr
Pangloss antikvariat & text
Gustaf Rudebeck
Dagbok 1938
Vetenskapliga biografier inom zoologi. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick. 439 sidor, illustrerad. ISBN 91-87896-14-1.
Vetenskapliga biografier inom zoologi. Inbunden, förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick. 439 sidor, illustrerad. ISBN 91-87896-14-1.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Gustaf Rudebeck
Dagbok 1938
Vetenskapliga biografier om zoologi. Inbunden med förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick. Utgiven av Bokförlaget Signum, 1993. Illustrerad.
Vetenskapliga biografier om zoologi. Inbunden med förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick. Utgiven av Bokförlaget Signum, 1993. Illustrerad.
REA-pris95 kr

Bokliv
Ruhnström, Gunvor ; Ruhnström, Leif ; Larsson, Håkan ; Kontro, Lauri
Från Bullerbyn till Lidarrende : om Astrid Lindgrens bror, Gunnar Ericsson
Boken skildrar Gunnar Ericssons liv och insatser genom brev och barndomsminnen, med fokus på hans relation till systern Astrid Lindgren.
Boken skildrar Gunnar Ericssons liv och insatser genom brev och barndomsminnen, med fokus på hans relation till systern Astrid Lindgren.
REA-pris238 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Hans Ruin
Uppbrott och återkomst
Biografisk skildring av en framstående humanist. Utgåva från 1977, klotband i normalt antikvariskt skick med skyddsomslag i sämre skick.
Biografisk skildring av en framstående humanist. Utgåva från 1977, klotband i normalt antikvariskt skick med skyddsomslag i sämre skick.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Hans Ruin
Världen i min fickspegel
Boken skildrar en kulturepok genom personliga minnen och reflektioner över samhällsförändringar.
Boken skildrar en kulturepok genom personliga minnen och reflektioner över samhällsförändringar.
REA-pris178 kr

Knorrens antikvariat
Olof Ruin
Sverige i min spegel
Boken utforskar Sveriges kulturella och sociala identitet genom personliga perspektiv och reflektioner.
Boken utforskar Sveriges kulturella och sociala identitet genom personliga perspektiv och reflektioner.
REA-pris225 kr

Trollhättans Bok & Media
Rulla över försvarets musikpersonal 1950
En översikt över försvarets musikpersonal under 1950, med fokus på historiska aspekter.
En översikt över försvarets musikpersonal under 1950, med fokus på historiska aspekter.
REA-pris175 kr


Antikvariat Bothnia
Rullor öfver Svenska krigsmagten till lands och sjös (Svenska Arméns Rulla & Svenska Flottans Rulla). Innefattande officers- och civil-personalen samt utdrag ur Norges stats-kalender rörande armén och marinen 1881
Detaljerad redogörelse för svenska krigsmaktens personal och organisation, inklusive officerare och civil personal, med historiska insikter om Västerbottens regemente.
Detaljerad redogörelse för svenska krigsmaktens personal och organisation, inklusive officerare och civil personal, med historiska insikter om Västerbottens regemente.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Rullor öfver Svenska krigsmagten till lands och sjös (Svenska Arméns Rulla & Svenska Flottans Rulla). Innefattande officers- och civil-personalen samt utdrag ur Norges stats-kalender rörande armén och marinen 1884
Dokumentation av den svenska krigsmakten, inklusive officerare och civil personal, med fokus på historiska aspekter och militär organisation.
Dokumentation av den svenska krigsmakten, inklusive officerare och civil personal, med fokus på historiska aspekter och militär organisation.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Rullor öfver Svenska krigsmagten till lands och sjös (Svenska Arméns Rulla & Svenska Flottans Rulla). Innefattande officers- och civil-personalen samt utdrag ur Norges stats-kalender rörande armén och marinen 1885
Dokumentation av svenska krigsmakten med fokus på officerare och civilpersonal. Innehåller historiska rullor och uppgifter om armén och marinen.
Dokumentation av svenska krigsmakten med fokus på officerare och civilpersonal. Innehåller historiska rullor och uppgifter om armén och marinen.
REA-pris250 kr
Filter (0)
Senast besökta
