Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Alla böcker
2452 böcker
Allmänt om svensk litteratur
Bokliv
Books on demand
Fotokonst
Ikian press
Litteratur på germanska språk
Litteratur på svenska
Lyrik & dramatik
Mingus bok- och skivbutik
Pangloss antikvariat & text
Poesi
Romaner | noveller
Skönlitteratur
Skönlitteratur på svenska
Stevali
Betraktelser
Debutant
Dikter
H:ström - antikvariat & bokhandel
Böcker om Allmänt om svensk litteratur
Layout:

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
INGEBORG JONSSON
Sjungande hav
Dikterna ger en inblick i den svenska lyrikens utveckling under 1900-talet. Texten utforskar teman som natur och mänskliga känslor. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
Dikterna ger en inblick i den svenska lyrikens utveckling under 1900-talet. Texten utforskar teman som natur och mänskliga känslor. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris148 kr

Bokliv
Kent Jonsson
Fullbordare
Betraktelser och äventyr i modern lyrik. Häftad utgåva från Ruby Books, 112 sidor.
Betraktelser och äventyr i modern lyrik. Häftad utgåva från Ruby Books, 112 sidor.
REA-pris152 kr

Bokliv
Sara Jonsson
Då man bestämt sig
Häftad utgåva med 79 sidor av en debutbok som kombinerar lyrik och fotografi, inspirerad av personliga erfarenheter och skaparglädje.
Häftad utgåva med 79 sidor av en debutbok som kombinerar lyrik och fotografi, inspirerad av personliga erfarenheter och skaparglädje.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Jonsson, Sune ; Karlsson, Sigvard
Utmark
Diktsamling med fotografier, som förenar lyrik och bildkonst. Illustrerad med unika fotografier. Originalupplaga i gott skick.
Diktsamling med fotografier, som förenar lyrik och bildkonst. Illustrerad med unika fotografier. Originalupplaga i gott skick.
REA-pris388 kr

Bokliv
Tomas Jönsson
Han som var jag
Häftad utgåva med 241 sidor av humoristiska och ironiska texter, perfekta för korta läsningar när som helst. En personlig och relaterbar samling.
Häftad utgåva med 241 sidor av humoristiska och ironiska texter, perfekta för korta läsningar när som helst. En personlig och relaterbar samling.
REA-pris242 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gerd Jonzon
Vattenbärerska
En samling lyriska verk som utforskar djupa känslor och tankar. Boken är i fint antikvariskt skick och har ett lagernött omslag.
En samling lyriska verk som utforskar djupa känslor och tankar. Boken är i fint antikvariskt skick och har ett lagernött omslag.
REA-pris50 kr

Bokliv
Jorden : berg, öknar och hav
Boken erbjuder barn en inblick i jordens mångfald, med fakta om klimatzoner, naturresurser och hur vi kan skydda vår planet.
Boken erbjuder barn en inblick i jordens mångfald, med fakta om klimatzoner, naturresurser och hur vi kan skydda vår planet.
REA-pris158 kr
Bokliv
Ika Jorum
Hornstull 1992
Diktsamling som utforskar livet vid Hornstull i början av 1990-talet genom en ung tjejs perspektiv.
Diktsamling som utforskar livet vid Hornstull i början av 1990-talet genom en ung tjejs perspektiv.
REA-pris316 kr
Pangloss antikvariat & text
Björn Julén
Flyktringen
Lyrik från 1950-1997. Sober Förlag, 1998. Häftad, fint antikvariskt skick, 173 sidor.
Lyrik från 1950-1997. Sober Förlag, 1998. Häftad, fint antikvariskt skick, 173 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Björn Julén
Flyktringen
Lyrik från 1950-1997. Limhäftad utgåva från Sober Förlag, 1998. Fint antikvariskt skick, 173 sidor.
Lyrik från 1950-1997. Limhäftad utgåva från Sober Förlag, 1998. Fint antikvariskt skick, 173 sidor.
REA-pris65 kr
Mingus bok- och skivbutik
Björn Julén
Ingens hundar
Diktsamling med lyriska skildringar från Indien, utforskande teman och känslor. Boken är i något sämre antikvariskt skick.
Diktsamling med lyriska skildringar från Indien, utforskande teman och känslor. Boken är i något sämre antikvariskt skick.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Björn Julén
Ingens hundar
Dikterna skildrar liv och erfarenheter från Indien med ett poetiskt språk. Texten bjuder på en djupdykning i känslor och intryck.
Dikterna skildrar liv och erfarenheter från Indien med ett poetiskt språk. Texten bjuder på en djupdykning i känslor och intryck.
REA-pris148 kr
Filter (0)
Senast besökta
