Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Alla böcker
2452 böcker
Allmänt om svensk litteratur
Bokliv
Books on demand
Ekström & garay
Litteratur på germanska språk
Litteratur på svenska
Lumio förlag & skrivbyrå
Lyrik
Lyrik & dramatik
Mingus bok- och skivbutik
Natur & kultur allmänlitteratur
Nordkalotten
Ord & visor förlag
Pangloss antikvariat & text
Poesi
Recito förlag
Romaner | noveller
Skönlitteratur på svenska
Böcker om Allmänt om svensk litteratur
Layout:
Pangloss antikvariat & text
Karin Hultenheim
Tvättat vatten
Diktsamling om människans påverkan på naturen. Ord&visor, 2009. Häftad, 78 sidor. Främre omslaget lätt uppruggat, rygghuvudet obetydligt tilltryckt.
Diktsamling om människans påverkan på naturen. Ord&visor, 2009. Häftad, 78 sidor. Främre omslaget lätt uppruggat, rygghuvudet obetydligt tilltryckt.
REA-pris75 kr
Bokliv
Karin Hultenheim
Tvättat vatten
Diktsamlingen utforskar människans påverkan på naturen genom lågmälda bilder och känslor.
Diktsamlingen utforskar människans påverkan på naturen genom lågmälda bilder och känslor.
REA-pris218 kr

Bokliv
I följe av åns brus : strövtåg i Karlslund
Boken utforskar den vackra och historiska miljön kring Karlslunds herrgård genom reflekterande strövtåg och poesi.
Boken utforskar den vackra och historiska miljön kring Karlslunds herrgård genom reflekterande strövtåg och poesi.
REA-pris250 kr

Bokliv
Inanna : skymningens drottning
Boken utforskar den forntida sumeriska gudinnan Inanna och hennes komplexa personlighet genom litterära berättelser.
Boken utforskar den forntida sumeriska gudinnan Inanna och hennes komplexa personlighet genom litterära berättelser.
REA-pris250 kr

Bokliv
Elise Ingvarsson
Beror skrymmande på
Lyrisk diktsamling om tro, tvivel och längtan. Häftad utgåva från Norstedts, 81 sidor.
Lyrisk diktsamling om tro, tvivel och längtan. Häftad utgåva från Norstedts, 81 sidor.
REA-pris245 kr
Pangloss antikvariat & text
Elise Ingvarsson
Ett förslag
Lyrik av modern och samtida karaktär. Norstedts, 2009. Häftad. 88 sidor. Gott skick.
Lyrik av modern och samtida karaktär. Norstedts, 2009. Häftad. 88 sidor. Gott skick.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Elise Ingvarsson
Ett förslag
Roman med modern och samtida poesi. Norstedts, 2009. Häftad. 88 sidor. Gott skick.
Roman med modern och samtida poesi. Norstedts, 2009. Häftad. 88 sidor. Gott skick.
REA-pris75 kr

Bokliv
Matteo Ippolito Heimann
Lösaktiga skrifter
Diktsamlingen utforskar drömmars komplexitet och vardagens verklighet genom fantasifull och stämningsfull poesi.
Diktsamlingen utforskar drömmars komplexitet och vardagens verklighet genom fantasifull och stämningsfull poesi.
REA-pris208 kr

Bokliv
Britt-Marie Ireblad
Hjärta till hjärta
Häftad utgåva med 79 sidor som utforskar livets komplexitet genom poesi och andakt. En djupgående reflektion över tro, tvivel och mänskliga känslor.
Häftad utgåva med 79 sidor som utforskar livets komplexitet genom poesi och andakt. En djupgående reflektion över tro, tvivel och mänskliga känslor.
REA-pris250 kr
Bokliv
Rutger Irgens
Det flytande hjärtat
Boken utforskar teman kring livets komplexitet genom poesi och illustrationer, med inslag av psykologi och dokumentation.
Boken utforskar teman kring livets komplexitet genom poesi och illustrationer, med inslag av psykologi och dokumentation.
REA-pris158 kr

Mingus bok- och skivbutik
Folke Isaksson
Dikter från ett årtionde
Fint sprättad lyrik med diskreta anteckningar, i normalt antikvariskt skick. Bunden i häftad/trådbunden form, 126 sidor.
Fint sprättad lyrik med diskreta anteckningar, i normalt antikvariskt skick. Bunden i häftad/trådbunden form, 126 sidor.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Folke Isaksson
Eldflugorna. Dikter
Diktsamling med starka bilder och känslor, som utforskar livets komplexitet och naturens skönhet. Bunden i tråd med skyddsomslag.
Diktsamling med starka bilder och känslor, som utforskar livets komplexitet och naturens skönhet. Bunden i tråd med skyddsomslag.
REA-pris60 kr
Filter (0)
Senast besökta
