Bokliv
Tjärby - lokala sedvänjor och långväga kontakter
Boken analyserar bosättningen och gravfältet i Tjärby, deras utveckling och lokala traditioner i ett historiskt sammanhang.
Boken analyserar bosättningen och gravfältet i Tjärby, deras utveckling och lokala traditioner i ett historiskt sammanhang.
REA-pris280 kr
Antikvariat Bothnia
Öfversigt af de geologiska förhållandena vid Hallands ås
Geologiska förhållanden i Halland utforskas med illustrationer och detaljerade beskrivningar. Innehåller en utvikbar karta och insikter från en framstående geolog.
Geologiska förhållanden i Halland utforskas med illustrationer och detaljerade beskrivningar. Innehåller en utvikbar karta och insikter från en framstående geolog.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 45, 1992
Dokumentation av Hallands regemente och dess historia, med fokus på militärtraditioner och kamratföreningens verksamhet. Illustrerad och klammerhäftad i fint skick.
Dokumentation av Hallands regemente och dess historia, med fokus på militärtraditioner och kamratföreningens verksamhet. Illustrerad och klammerhäftad i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 43, 1990. Hemvärnet
Medlemsbladet från 1990 ger en inblick i Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär tradition och kamratföreningens verksamhet. Illustrerat och klammerhäftat, i fint antikvariskt skick.
Medlemsbladet från 1990 ger en inblick i Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär tradition och kamratföreningens verksamhet. Illustrerat och klammerhäftat, i fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 44, 1991
Medlemsbladet dokumenterar Hallands regementes historia och verksamhet, med fokus på militärhistoria och krigshistoria. Utgiven i Halmstad 1991, i fint antikvariskt skick.
Medlemsbladet dokumenterar Hallands regementes historia och verksamhet, med fokus på militärhistoria och krigshistoria. Utgiven i Halmstad 1991, i fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 44, 1991
Historisk redogörelse för Hallands regemente och dess kamratförening, med fokus på regementets historia och militära betydelse.
Historisk redogörelse för Hallands regemente och dess kamratförening, med fokus på regementets historia och militära betydelse.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 47, 1994
Utforska Hallands regemente och dess historia genom ett medlemsblad från 1994. En illustrerad skrift om ett infanteriförband som verkade i Sverige mellan 1902 och 2000. Klammerhäftad och i fint skick.
Utforska Hallands regemente och dess historia genom ett medlemsblad från 1994. En illustrerad skrift om ett infanteriförband som verkade i Sverige mellan 1902 och 2000. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Försvarsområdesinformation. Aktuellt INFo 31. Nr 1/1986, Nr 1+2/1987, Nr 1/1988 & Nr 1/1989
Illustrerade stenciler om Hallands regemente, med fokus på svensk regementshistoria och militärens utveckling. Normalt antikvariskt skick.
Illustrerade stenciler om Hallands regemente, med fokus på svensk regementshistoria och militärens utveckling. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Antiqvarisk och arkitektonisk resa genom Halland, Bohuslän, Dalsland, Wermland och Westergöthland år 1838
En reseskildring från 1838 som dokumenterar medeltida konst och byggnader i Halland, Bohuslän och Dalsland.
En reseskildring från 1838 som dokumenterar medeltida konst och byggnader i Halland, Bohuslän och Dalsland.
REA-pris950 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening. Nr 46, 1993
Klammerhäftad publikation om Hallands regemente, med fokus på dess historia och militära betydelse. Fotoillustrerad och utgiven 1993.
Klammerhäftad publikation om Hallands regemente, med fokus på dess historia och militära betydelse. Fotoillustrerad och utgiven 1993.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer
En utförlig förteckning över Hallands växter med fokus på fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller systematiska och alfabetiska listor samt en färgkarta över regionens flora.
En utförlig förteckning över Hallands växter med fokus på fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller systematiska och alfabetiska listor samt en färgkarta över regionens flora.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Kungl. Hallands Regementes Idrottsförening 80 år 1909-1989. Jubileumsskrift
En jubileumsskrift som utforskar Hallands regementes historia och verksamhet under 80 år, med fokus på militär och krigshistoria. Rikt illustrerad och klammerhäftad.
En jubileumsskrift som utforskar Hallands regementes historia och verksamhet under 80 år, med fokus på militär och krigshistoria. Rikt illustrerad och klammerhäftad.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 46, 1993
Dokumentation av Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär tradition och kamratföreningens verksamhet.
Dokumentation av Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär tradition och kamratföreningens verksamhet.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer
En detaljerad förteckning över Hallands växter, inklusive fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller även litteraturförteckningar och en färgglad karta över regionen.
En detaljerad förteckning över Hallands växter, inklusive fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller även litteraturförteckningar och en färgglad karta över regionen.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Information för reservbefäl I 16/Fo 31 med inf OHS 1984
Boken ger en inblick i Hallands regemente och dess historia mellan 1902 och 2000. Den är illustrerad och spiralbunden, vilket gör den lätt att bläddra i.
Boken ger en inblick i Hallands regemente och dess historia mellan 1902 och 2000. Den är illustrerad och spiralbunden, vilket gör den lätt att bläddra i.
REA-pris115 kr
Bokliv
Kaptensgårdar : ett kulturarv från en sjöfararbygd
Boken utforskar kulturarvet från en sjöfararbygd och dess betydelse för regionen.
Boken utforskar kulturarvet från en sjöfararbygd och dess betydelse för regionen.
REA-pris158 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad Hallands Regementes och Hallandsbrigadens Kamratförening. Nr 53, 2000
Rikt fotoillustrerad publikation om Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär och krigshistoria. Klammerhäftad i fint skick.
Rikt fotoillustrerad publikation om Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär och krigshistoria. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Mot väster- och österhav
Geografisk skildring av Blekinge, Skåne och Halland, med fokus på natur och djurliv. Illustrerad med foton och teckningar.
Geografisk skildring av Blekinge, Skåne och Halland, med fokus på natur och djurliv. Illustrerad med foton och teckningar.
REA-pris125 kr

Bokliv
Efter regnet klär bergen sig i blåställ
Boken utforskar en mans uppväxt mellan olika miljöer och kulturer, med fokus på livet i Frillesås under 1930-talet.
Boken utforskar en mans uppväxt mellan olika miljöer och kulturer, med fokus på livet i Frillesås under 1930-talet.
REA-pris264 kr

Bokliv
Konstnärskolonin Varbergsskolan
Boken skildrar konstnärskolonin i Varberg och dess betydelse för svensk konsthistoria.
Boken skildrar konstnärskolonin i Varberg och dess betydelse för svensk konsthistoria.
REA-pris239 kr


Antikvariat Bothnia
Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer
Utforska Hallands flora genom en systematisk förteckning av kärlväxter och kryptogamer. Innehåller även en färgkarta och information om naturskydd. Trådhäftad i bra skick.
Utforska Hallands flora genom en systematisk förteckning av kärlväxter och kryptogamer. Innehåller även en färgkarta och information om naturskydd. Trådhäftad i bra skick.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Fågelstråk
Upptäck Hallands rika fågelliv genom en visuell och textuell resa. Boken erbjuder insikter om fåglar och deras miljöer, med vackra illustrationer och informativa beskrivningar.
Upptäck Hallands rika fågelliv genom en visuell och textuell resa. Boken erbjuder insikter om fåglar och deras miljöer, med vackra illustrationer och informativa beskrivningar.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Innovationsmiljöer i bronsålderns samhälle och idévärld
Utforska bronsålderns samhälle och dess begravningsritualer i Västergötland. En akademisk avhandling med fokus på nya teknologier och arkeologiska fynd. Rikt illustrerad och i fint skick.
Utforska bronsålderns samhälle och dess begravningsritualer i Västergötland. En akademisk avhandling med fokus på nya teknologier och arkeologiska fynd. Rikt illustrerad och i fint skick.
REA-pris180 kr
Bokliv
Historiska kartor över Halland
Boken presenterar 123 historiska kartor över Halland från 1700- och 1800-talet, med detaljerade beskrivningar som ger insikt i deras innehåll.
Boken presenterar 123 historiska kartor över Halland från 1700- och 1800-talet, med detaljerade beskrivningar som ger insikt i deras innehåll.
REA-pris305 kr
