
Antikvariat Werner Stensgård
Från det forna Villand
Geografiska och kulturhistoriska anteckningar om Villands härad i Skåne. Utforska regionens rika historia och traditioner.
Geografiska och kulturhistoriska anteckningar om Villands härad i Skåne. Utforska regionens rika historia och traditioner.
REA-pris200 kr

Bokliv
Pussla, lär och upptäck Sverige
Upptäck Sveriges kultur och geografi genom intressanta fakta, recept och aktiviteter för barn.
Upptäck Sveriges kultur och geografi genom intressanta fakta, recept och aktiviteter för barn.
REA-pris228 kr

Bokliv
Kulturmiljöarbete för attraktivitet : goda exempel från bergsbruksmiljöer
Skriften utforskar hur bergshistoriska kulturmiljöer kan bidra till samhällsutveckling och attraktion i gruvsamhällen.
Skriften utforskar hur bergshistoriska kulturmiljöer kan bidra till samhällsutveckling och attraktion i gruvsamhällen.
REA-pris178 kr

Bokliv
100 balla ställen i Skåne 2023-2024
En utflyktsguide som presenterar 100 unika och intressanta platser att besöka i Skåne.
En utflyktsguide som presenterar 100 unika och intressanta platser att besöka i Skåne.
REA-pris198 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Roslagen
Boken utforskar resor, lokalhistoria och geografi i Svealand, med fokus på området Roslagen.
Boken utforskar resor, lokalhistoria och geografi i Svealand, med fokus på området Roslagen.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nordmalingsvallen
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norrland, med fokus på geografiska aspekter.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norrland, med fokus på geografiska aspekter.
REA-pris248 kr


Antikvariat Bothnia
Sörfors
Boken ger en djupgående insikt i Sörfors och dess historia vid Umeälven i Västerbotten.
Boken ger en djupgående insikt i Sörfors och dess historia vid Umeälven i Västerbotten.
REA-pris250 kr
Pangloss antikvariat & text
Resa i Thailand
Illustrerad guide om Thailand och dess kultur. Utgiven av Ica 2006. Mycket gott skick. Inbunden med dekorerat pappband. 184 sidor.
Illustrerad guide om Thailand och dess kultur. Utgiven av Ica 2006. Mycket gott skick. Inbunden med dekorerat pappband. 184 sidor.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Jag har hört kamelerna sjunga
Reseskildringar från Afrika. Förlagsband, Norstedts 2004. Normalt antikvariskt skick, illustrerad i färg. Skyddsomslag med litet uppskavt nagg.
Reseskildringar från Afrika. Förlagsband, Norstedts 2004. Normalt antikvariskt skick, illustrerad i färg. Skyddsomslag med litet uppskavt nagg.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
På resa
Boken utforskar resande med rikligt illustrerade sidor och ger en visuell inblick i ämnet.
Boken utforskar resande med rikligt illustrerade sidor och ger en visuell inblick i ämnet.
REA-pris120 kr

Bokliv
Falun gata för gata
Boken utforskar historiska händelser och kända personer i Falun, med texter och kartor för att vägleda läsaren.
Boken utforskar historiska händelser och kända personer i Falun, med texter och kartor för att vägleda läsaren.
REA-pris228 kr

Mingus bok- och skivbutik
Resa i etruskernas land
Resa genom etruskernas land, med fokus på historia och arkeologi, erbjuder en fascinerande inblick i en svunnen kultur. Boken är illustrerad och ger en djupare förståelse för regionens geografi och resor.
Resa genom etruskernas land, med fokus på historia och arkeologi, erbjuder en fascinerande inblick i en svunnen kultur. Boken är illustrerad och ger en djupare förståelse för regionens geografi och resor.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Svensbyn
Boken ger en inblick i Svensbyns historia och kultur genom bidrag från lokala deltagare. Rikt illustrerad och utgiven med omslag, den utforskar topografi och samhällsliv i Norrbotten.
Boken ger en inblick i Svensbyns historia och kultur genom bidrag från lokala deltagare. Rikt illustrerad och utgiven med omslag, den utforskar topografi och samhällsliv i Norrbotten.
REA-pris300 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Småland i kameraögat
Boken utforskar Smålands resor, lokalhistoria och geografi med rikliga illustrationer.
Boken utforskar Smålands resor, lokalhistoria och geografi med rikliga illustrationer.
REA-pris178 kr


Antikvariat Bothnia
En kulturgräns Nolaskogs
Boken utforskar kulturella och historiska perspektiv i Norrland, med fokus på Lappland och Ångermanland.
Boken utforskar kulturella och historiska perspektiv i Norrland, med fokus på Lappland och Ångermanland.
REA-pris150 kr

Bokliv
Silbodal i brytningstid
Boken utforskar en brytningstid med fokus på förändringar och utmaningar i samhället.
Boken utforskar en brytningstid med fokus på förändringar och utmaningar i samhället.
REA-pris128 kr

Bokliv
Upptäcktsfärder på Romeleåsen
Boken beskriver 124 intressanta företeelser i natur- och kulturlandskapet på Romeleåsen, indelade efter historiska tidsepoker.
Boken beskriver 124 intressanta företeelser i natur- och kulturlandskapet på Romeleåsen, indelade efter historiska tidsepoker.
REA-pris188 kr

Bokliv
Ön Sachalin
Boken utforskar Tjechovs bidrag till modern novellkonst och teater, med fokus på stämningsbetonad realism och mänskliga frågor.
Boken utforskar Tjechovs bidrag till modern novellkonst och teater, med fokus på stämningsbetonad realism och mänskliga frågor.
REA-pris228 kr

Trollhättans Bok & Media
Mora - Med Dalälven från källorna till havet del I (1) Öster Dalälven bok V (5)
Boken utforskar Dalälven från källorna till havet, med fokus på Öster Dalälven.
Boken utforskar Dalälven från källorna till havet, med fokus på Öster Dalälven.
REA-pris220 kr

Trollhättans Bok & Media
Okända fjäll
En utforskning av okända fjäll med fokus på svensk natur och turism, utgiven 1992.
En utforskning av okända fjäll med fokus på svensk natur och turism, utgiven 1992.
REA-pris475 kr
Pangloss antikvariat & text
Ärkebiskop Johan Olof Wallins resa genom Hälsingland sommaren 1838
Resa genom Hälsingland 1838. Häftad utgåva från Åsak, 1987. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, med skyddsomslag i gott skick.
Resa genom Hälsingland 1838. Häftad utgåva från Åsak, 1987. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, med skyddsomslag i gott skick.
REA-pris65 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sällsamheter i Blekinge
Upptäck märkliga tilldragelser och intressanta platser i Blekinge. En fascinerande bok om lokala sagor och sägner, som ger en inblick i regionens kulturhistoria. Bunden i förlagets pappband.
Upptäck märkliga tilldragelser och intressanta platser i Blekinge. En fascinerande bok om lokala sagor och sägner, som ger en inblick i regionens kulturhistoria. Bunden i förlagets pappband.
REA-pris60 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Tuorpon - människor och land i norr.
Boken utforskar Tuorpons sameby och dess människor samt landskap i Norrland.
Boken utforskar Tuorpons sameby och dess människor samt landskap i Norrland.
REA-pris180 kr
