
Bokliv
Karin Måns dåter
Boken skildrar Karin Månsdotters liv som drottning av Sverige och hennes kamp för överlevnad under Eric XIV:s styre.
Boken skildrar Karin Månsdotters liv som drottning av Sverige och hennes kamp för överlevnad under Eric XIV:s styre.
REA-pris188 kr

Bokliv
Den tredje systern
En del av en trilogi som utforskar relationer och identitet i en fiktiv kontext.
En del av en trilogi som utforskar relationer och identitet i en fiktiv kontext.
REA-pris138 kr

Bokliv
Boda 1:26 Drömmen
En verklighetsbaserad dagboksroman som utforskar fysiskt och psykiskt våld inom en familj och dess konsekvenser.
En verklighetsbaserad dagboksroman som utforskar fysiskt och psykiskt våld inom en familj och dess konsekvenser.
REA-pris168 kr
Bokliv
Vingars skugga
En berättelse om en ung kvinna i en småländsk kyrkby under 1800-talet, präglad av dramatik och hemligheter.
En berättelse om en ung kvinna i en småländsk kyrkby under 1800-talet, präglad av dramatik och hemligheter.
REA-pris228 kr
Bokliv
Vägen till friheten under andra världskriget
Boken utforskar temat frihet under andra världskriget och dess påverkan på individers liv.
Boken utforskar temat frihet under andra världskriget och dess påverkan på individers liv.
REA-pris198 kr

Bokliv
Förklaringsberget
En skildring av småländsk landsbygd under väckelserörelsen, med fokus på moraliska dilemman och relationer.
En skildring av småländsk landsbygd under väckelserörelsen, med fokus på moraliska dilemman och relationer.
REA-pris228 kr

Bokliv
Sorgens källa
En skildring av livet under 1300-talets pest, där död och hopp samexisterar i en svår tid.
En skildring av livet under 1300-talets pest, där död och hopp samexisterar i en svår tid.
REA-pris281 kr

Bokliv
Kärlekens vågskål
Historien följer Selma Troelsson, en lärarstudent i tidigt 1900-tal, som kämpar med äktenskapets prövningar och en mans psykiska sjukdom.
Historien följer Selma Troelsson, en lärarstudent i tidigt 1900-tal, som kämpar med äktenskapets prövningar och en mans psykiska sjukdom.
REA-pris280 kr

Bokliv
Den strimma av verklighet
Berättelser om romantik och konflikter i ett historiskt Sverige, där maktförhållanden och relationer sätts på prov.
Berättelser om romantik och konflikter i ett historiskt Sverige, där maktförhållanden och relationer sätts på prov.
REA-pris218 kr
Bokliv
Gatubarnet Curt & Olga Silverstierna
En kvinna i depression söker miljöombyte och konfronterar sitt förflutna när hon och ett gatubarn blir kidnappade.
En kvinna i depression söker miljöombyte och konfronterar sitt förflutna när hon och ett gatubarn blir kidnappade.
REA-pris148 kr

Bokliv
Mordet på Törnrosa : kriminalroman
En kriminalroman som utforskar mordet på en prinsessa och de mörka hemligheterna i Stockholms undre värld. Följ med i jakten på sanningen där rättsväsendet kämpar mot en skrämmande verklighet. Boken är häftad och utgiven 2020.
En kriminalroman som utforskar mordet på en prinsessa och de mörka hemligheterna i Stockholms undre värld. Följ med i jakten på sanningen där rättsväsendet kämpar mot en skrämmande verklighet. Boken är häftad och utgiven 2020.
REA-pris198 kr

Bokliv
Samlade Skrifter I:2,1 Dikter 1785-1829 Text
Verket utforskar en betydelsefull svensk författares liv och bidrag till litteratur och språk under 1700-talet.
Verket utforskar en betydelsefull svensk författares liv och bidrag till litteratur och språk under 1700-talet.
REA-pris386 kr

Bokliv
En kung i varje tum : roman om Oscar II
Romanen utforskar Oscar II:s liv och kärlekshistorier under en tid präglad av moralism och nationalism i Sverige.
Romanen utforskar Oscar II:s liv och kärlekshistorier under en tid präglad av moralism och nationalism i Sverige.
REA-pris249 kr

Bokliv
Elden och askan
En historisk äventyrsroman som skildrar en kvinnas kamp för överlevnad efter en förödande jordbävning i San Francisco.
En historisk äventyrsroman som skildrar en kvinnas kamp för överlevnad efter en förödande jordbävning i San Francisco.
REA-pris280 kr
Pangloss antikvariat & text
Is
Romaner och noveller med historisk inriktning. Prisma, 1965. Häftad, pocketformat. Normalt antikvariskt skick, hörn stukade, lätt gulnad rygg. 140 s.
Romaner och noveller med historisk inriktning. Prisma, 1965. Häftad, pocketformat. Normalt antikvariskt skick, hörn stukade, lätt gulnad rygg. 140 s.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Sommarflickan
Historisk roman. Bonnier Carlsen, 1995. Dekorerat och laminerat pappband. 131 sidor. Gott skick. ISBN 91-638-3221-6.
Historisk roman. Bonnier Carlsen, 1995. Dekorerat och laminerat pappband. 131 sidor. Gott skick. ISBN 91-638-3221-6.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Vid vägs ände
Historiska romaner och noveller. Förlagets laminerade pappband, 201 sidor. Utgiven 1999 av Bromma. ISBN: 91-87470-02-0.
Historiska romaner och noveller. Förlagets laminerade pappband, 201 sidor. Utgiven 1999 av Bromma. ISBN: 91-87470-02-0.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Lögner
Roman med historiska inslag, pocketutgåva från 2004. 335 sidor i gott skick. ISBN: 91-89618-61-0.
Roman med historiska inslag, pocketutgåva från 2004. 335 sidor i gott skick. ISBN: 91-89618-61-0.
REA-pris25 kr
Pangloss antikvariat & text
Ivar Hamarsman
Historisk roman om Fårö. Limhäftad, utgiven av Boklyan 2010. Fint antikvariskt skick, 291 sidor.
Historisk roman om Fårö. Limhäftad, utgiven av Boklyan 2010. Fint antikvariskt skick, 291 sidor.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Springkornsagan
Historisk roman med illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av E Ternella Böcker 1999. 453 sidor. Signerad av författaren.
Historisk roman med illustrationer. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av E Ternella Böcker 1999. 453 sidor. Signerad av författaren.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Susanna
Tre titlar i en volym. Albert Bonniers, 2007. Inbunden kartonnage. Gott skick med några ljusa fläckar och lätt fuktbubblighet i marginalen.
Tre titlar i en volym. Albert Bonniers, 2007. Inbunden kartonnage. Gott skick med några ljusa fläckar och lätt fuktbubblighet i marginalen.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Röd är ryttarens häst
Historisk roman. Bonniers 1984. Gulddekorerat förlagsband med skyddsomslag. Övre pärmhörnen obetydligt tilltryckta, i övrigt gott skick. 277 s.
Historisk roman. Bonniers 1984. Gulddekorerat förlagsband med skyddsomslag. Övre pärmhörnen obetydligt tilltryckta, i övrigt gott skick. 277 s.
REA-pris45 kr


