
Bokliv
Fåglarnas globala värld : nya rön och gammal kunskap
Följ med på en fascinerande resa genom fåglarnas globala värld. Utforska deras migrationsmönster, livsmiljöer och hur förändringar i landskapet påverkar deras existens. En insiktsfull studie av fåglar i både svenska och internationella biotoper.
Följ med på en fascinerande resa genom fåglarnas globala värld. Utforska deras migrationsmönster, livsmiljöer och hur förändringar i landskapet påverkar deras existens. En insiktsfull studie av fåglar i både svenska och internationella biotoper.
REA-pris279 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sällsamma ögonblick i svensk natur
Boken utforskar sällsamma ögonblick i svensk natur genom färgillustrationer och insikter.
Boken utforskar sällsamma ögonblick i svensk natur genom färgillustrationer och insikter.
REA-pris158 kr

Antikvariat Bothnia
Catalogus insectorum Sueciae. XVI. Coleoptera. Auctoribus Einar Klefbeck et Oscar Sjöberg
En detaljerad lista över kända utbredningar av skalbaggar i Sverige, Norge, Finland och Danmark. Innehåller illustrationer och tabeller. Häftad utgåva.
En detaljerad lista över kända utbredningar av skalbaggar i Sverige, Norge, Finland och Danmark. Innehåller illustrationer och tabeller. Häftad utgåva.
REA-pris125 kr

Knorrens antikvariat
På jakt efter små djur i hus och trädgård
Boken utforskar små djur som finns i hus och trädgård, rikt illustrerad för att öka förståelsen.
Boken utforskar små djur som finns i hus och trädgård, rikt illustrerad för att öka förståelsen.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Spektrums faktabibliotek för barn - Så bor djuren
En illustrerad bok för barn som utforskar djurens bostäder och livsmiljöer.
En illustrerad bok för barn som utforskar djurens bostäder och livsmiljöer.
REA-pris80 kr
Antikvariat Bothnia
Naturlära för lantmän. I. Fysik. II. Kemi och geologi. III. Botanik. IV. Zoologi (av V)
En grundlig översikt av naturvetenskapliga ämnen som fysik, kemi, geologi, botanik och zoologi, med fokus på lantbruk och jordbruk. Innehåller illustrationer och historiska insikter.
En grundlig översikt av naturvetenskapliga ämnen som fysik, kemi, geologi, botanik och zoologi, med fokus på lantbruk och jordbruk. Innehåller illustrationer och historiska insikter.
REA-pris450 kr

Knorrens antikvariat
Det vilda Afrika
Rikt illustrerad bok om Afrikas fauna och djurgeografi, med fokus på zoologi och naturmiljö.
Rikt illustrerad bok om Afrikas fauna och djurgeografi, med fokus på zoologi och naturmiljö.
REA-pris70 kr


Antikvariat Bothnia
Bergens museums biologiske station
Utforska den biologiska mångfalden vid Bergens museum med fokus på zoologi och fauna. Innehåller fotografier och en karta, perfekt för naturvetenskapliga studier. Klammerhäftad i fint skick.
Utforska den biologiska mångfalden vid Bergens museum med fokus på zoologi och fauna. Innehåller fotografier och en karta, perfekt för naturvetenskapliga studier. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Villmink og ilder. Ved jaktkonsulent dr. Yngvar Hagen
Undersök rovdjurens livsmiljö och utbredning genom en detaljerad studie av villminken och ildern. Boken innehåller illustrationer, kartor och tabeller som ger en djupare förståelse för dessa däggdjur.
Undersök rovdjurens livsmiljö och utbredning genom en detaljerad studie av villminken och ildern. Boken innehåller illustrationer, kartor och tabeller som ger en djupare förståelse för dessa däggdjur.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Så lever fisken
Boken utforskar fiskens liv och biologiska egenskaper, illustrerad med fotografier och teckningar.
Boken utforskar fiskens liv och biologiska egenskaper, illustrerad med fotografier och teckningar.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Fra norsk viltforskning 1969-1970
Denna bok utforskar norsk viltforskning med fokus på rovdjur och däggdjur, illustrerad med fotografier och diagram. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Denna bok utforskar norsk viltforskning med fokus på rovdjur och däggdjur, illustrerad med fotografier och diagram. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Verzeichniss der Fische des Weissen und Murmanschen Meeres (Présenté le 29 janvier 1897)
Lista över fiskar i Vita och Murmanska havet, med fokus på zoologisk och faunistisk information. Boken är en viktig resurs inom zoologi och iktyologi.
Lista över fiskar i Vita och Murmanska havet, med fokus på zoologisk och faunistisk information. Boken är en viktig resurs inom zoologi och iktyologi.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Transommar
Utforska fåglarnas värld med en fotoillustrerad bok som fördjupar sig i ornitologi och zoologi. En fascinerande resa genom faunan med fokus på flora och fåglar.
Utforska fåglarnas värld med en fotoillustrerad bok som fördjupar sig i ornitologi och zoologi. En fascinerande resa genom faunan med fokus på flora och fåglar.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Umeåtraktens natur (dedikation)
Umeåtraktens natur utforskar den rika floran och faunan i Västerbotten. Boken innehåller fotografier och dokumentation av djur- och växtliv, samt insikter om regionens ekologiska mångfald. Klammerhäftad och i fint skick.
Umeåtraktens natur utforskar den rika floran och faunan i Västerbotten. Boken innehåller fotografier och dokumentation av djur- och växtliv, samt insikter om regionens ekologiska mångfald. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Die verschiedenen Blüthenformen an Pflanzen der nämlichen Art. Von Charles Darwin. Mit 15 Holzschnitten. Aus dem Englischen übersetzt von Victor Carus (Julius Victor, 1823-1903)
Utforska evolutionens mysterier genom en banbrytande studie av blommors olika former. Denna illustrerade bok belyser viktiga aspekter av zoologi och biologi med fokus på Darwinism och genetik.
Utforska evolutionens mysterier genom en banbrytande studie av blommors olika former. Denna illustrerade bok belyser viktiga aspekter av zoologi och biologi med fokus på Darwinism och genetik.
REA-pris600 kr
Bokliv
Svensk landmolluskatlas
Boken kartlägger utbredning och ekologi för Sveriges landlevande mollusker med omfattande fältarbete och detaljerade kartor.
Boken kartlägger utbredning och ekologi för Sveriges landlevande mollusker med omfattande fältarbete och detaljerade kartor.
REA-pris178 kr

Bokliv
Galápagos havsleguaner : the 'imps of darkness'
Boken utforskar havsleguanernas liv på Galápagos och deras hotade ekosystem.
Boken utforskar havsleguanernas liv på Galápagos och deras hotade ekosystem.
REA-pris248 kr

Bokliv
Fjärilar på Gräsö : en inventering av dagfjärilar med kamerans hjälp
Boken presenterar en inventering av dagfjärilar på Gräsö med fotografier och information om 52 arter.
Boken presenterar en inventering av dagfjärilar på Gräsö med fotografier och information om 52 arter.
REA-pris138 kr

Knorrens antikvariat
Vargen
Boken utforskar vargens roll och betydelse i naturen och kulturen under 175 sidor.
Boken utforskar vargens roll och betydelse i naturen och kulturen under 175 sidor.
REA-pris150 kr
Trollhättans Bok & media
Vanliga fåglar i trädgården
Boken ger en översikt över vanliga fåglar som kan ses i trädgården, med fokus på deras kännetecken.
Boken ger en översikt över vanliga fåglar som kan ses i trädgården, med fokus på deras kännetecken.
REA-pris130 kr

Antikvariat Bothnia
Aleutiansjukdomen och dess bekämpnade (Mink)
Beskriver en progressiv sjukdom hos minkar och dess bekämpning. Innehåller illustrationer och ämnesord som zoologi och däggdjur. Bunden i klammer.
Beskriver en progressiv sjukdom hos minkar och dess bekämpning. Innehåller illustrationer och ämnesord som zoologi och däggdjur. Bunden i klammer.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Om Fjeldrypens naering (dedikation)
Boken utforskar dalripans biologi och livsmiljö, med fokus på dess näringsvanor. Innehåller fotografier och tabeller för att illustrera ämnet.
Boken utforskar dalripans biologi och livsmiljö, med fokus på dess näringsvanor. Innehåller fotografier och tabeller för att illustrera ämnet.
REA-pris200 kr


