Bokliv
Befrielsen : polisroman
Den femte delen i en serie om Umeåpoliser som utreder våldtäkter och attacker mot unga män under våren 1990.
Den femte delen i en serie om Umeåpoliser som utreder våldtäkter och attacker mot unga män under våren 1990.
REA-pris138 kr

Bokliv
Min vän signor Origoni och några andra herrar
En novellsamling som utforskar livets olika sidor genom humoristiska och spännande berättelser om skurkar och äventyrare.
En novellsamling som utforskar livets olika sidor genom humoristiska och spännande berättelser om skurkar och äventyrare.
REA-pris218 kr

Bokliv
Och damm blir till glänsande guld : Emanuel Swedenborgs sista tretton dagar på jorden
En utforskning av de sista dagarna i livet, där naturvetenskap och mysticism möts.
En utforskning av de sista dagarna i livet, där naturvetenskap och mysticism möts.
REA-pris299 kr

Bokliv
Noterat : en liten bok med mycket humor
Låt dig underhållas av humoristiska iakttagelser och fantasier i denna lättsamma bok. En perfekt läsning för att lyfta humöret!
Låt dig underhållas av humoristiska iakttagelser och fantasier i denna lättsamma bok. En perfekt läsning för att lyfta humöret!
REA-pris238 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
I skuggan av de döda
En mordutredning i Stockholm där en polis själv blir misstänkt, medan en vän försöker rentvå honom från en nynazistisk hotbild.
En mordutredning i Stockholm där en polis själv blir misstänkt, medan en vän försöker rentvå honom från en nynazistisk hotbild.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Skam
Psykologisk skildring av skam och relationer. Trådhäftad, utgiven av Norstedt 1964, i normalt antikvariskt skick med mindre riss på omslag.
Psykologisk skildring av skam och relationer. Trådhäftad, utgiven av Norstedt 1964, i normalt antikvariskt skick med mindre riss på omslag.
REA-pris148 kr

Bokliv
Den enda dåliga människan i världen
En bok som utforskar komplexa mänskliga relationer och sociala frågor i en afrikansk kontext.
En bok som utforskar komplexa mänskliga relationer och sociala frågor i en afrikansk kontext.
REA-pris278 kr

Bokliv
Stadsfjäril : Barcelona Noir
En thriller som utforskar de mörka sidorna av Barcelona, där prostitution och droghandel präglar livet för en ung kvinna som söker frihet.
En thriller som utforskar de mörka sidorna av Barcelona, där prostitution och droghandel präglar livet för en ung kvinna som söker frihet.
REA-pris250 kr

Bokliv
Livet är tango : dikter om kärleken och livet
Boken utforskar livets och kärlekens komplexitet genom tangons olika känslor och uttryck.
Boken utforskar livets och kärlekens komplexitet genom tangons olika känslor och uttryck.
REA-pris118 kr

Bokliv
Hämndens nät
Berättelsen utspelar sig i Stockholm vid sekelskiftet och handlar om hämnd, girighet och otrohet bland aristokratiska herrar.
Berättelsen utspelar sig i Stockholm vid sekelskiftet och handlar om hämnd, girighet och otrohet bland aristokratiska herrar.
REA-pris249 kr

Bokliv
Den röda peruken
En ung målare söker sin försvunna kärlek och snubblar över ett mysterium som förändrar allt.
En ung målare söker sin försvunna kärlek och snubblar över ett mysterium som förändrar allt.
REA-pris218 kr

Bokliv
Saknaden : roman
En roman som utforskar teman kring frihet, rotlöshet och relationer i vardagliga miljöer.
En roman som utforskar teman kring frihet, rotlöshet och relationer i vardagliga miljöer.
REA-pris238 kr

Bokliv
Korta stycken
En samling korta berättelser som utforskar teman som hopp, besvikelse och försoning med en underliggande humor.
En samling korta berättelser som utforskar teman som hopp, besvikelse och försoning med en underliggande humor.
REA-pris198 kr

Bokliv
Den blå lyktan
En berättelse om en ung mans resa från tro till vetenskap och upptäckten av en större värld.
En berättelse om en ung mans resa från tro till vetenskap och upptäckten av en större värld.
REA-pris250 kr

Bokliv
Ljus och mörker : en samling pjäser för barn och unga vuxna om beroenden, sorg, relationer och modet att stå upp för det rätta
En samling pjäser för barn och unga som utforskar teman som kärlek, sorg, mod och relationer i en utmanande värld.
En samling pjäser för barn och unga som utforskar teman som kärlek, sorg, mod och relationer i en utmanande värld.
REA-pris128 kr

Bokliv
Var inte rädd
Tvillingflickorna Siiri och Santa förs som trälar på ett skepp, men en storm förändrar deras öden när skeppet förliser.
Tvillingflickorna Siiri och Santa förs som trälar på ett skepp, men en storm förändrar deras öden när skeppet förliser.
REA-pris98 kr

Bokliv
How lonely the soul : själens obotliga ensamhet
Lyrik och diktsamlingar från en internationellt belönad poet. Häftad utgåva från Ekström & Garay, 89 sidor, översatt av Lena Köster.
Lyrik och diktsamlingar från en internationellt belönad poet. Häftad utgåva från Ekström & Garay, 89 sidor, översatt av Lena Köster.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Svenskarne på Hammershuus
Historisk roman om svenskarna på Hammershuus. Andra upplagan, privat, halvklotband i gott skick. Omslag med mindre revor och lätt fläckat.
Historisk roman om svenskarna på Hammershuus. Andra upplagan, privat, halvklotband i gott skick. Omslag med mindre revor och lätt fläckat.
REA-pris165 kr
![Göran Palm : Sverige, en vintersaga [1]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-goran-palm-sverige-en-vintersaga-1-hsom1027990257_960ff8aa-c01c-4ab5-b8a7-ffb5655e103d.jpg?v=1780774706&width=900)
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sverige, en vintersaga [1]
Samhällskritisk skildring i lyrisk stil. Förlagets illustrerade pappband, normalt antikvariskt skick, något lagernött. 285 sidor.
Samhällskritisk skildring i lyrisk stil. Förlagets illustrerade pappband, normalt antikvariskt skick, något lagernött. 285 sidor.
REA-pris148 kr

Bokliv
Bruna ögon och blå
En man återvänder till sin barndomsort, där möten med både glädje och motstånd formar hans öde.
En man återvänder till sin barndomsort, där möten med både glädje och motstånd formar hans öde.
REA-pris249 kr

Bokliv
Sjuttioåtta tjugotvå : dikter 1978-2022
Boken samlar dikter och opublicerat material från en etablerad svensk poet och erbjuder en djupgående insikt i hans författarskap.
Boken samlar dikter och opublicerat material från en etablerad svensk poet och erbjuder en djupgående insikt i hans författarskap.
REA-pris347 kr

Bokliv
Flickan som snavade på guldet och andra detektivberättelser
En samling detektivberättelser som utforskar intriger och kriminalitet med detaljerade skildringar av Stockholm.
En samling detektivberättelser som utforskar intriger och kriminalitet med detaljerade skildringar av Stockholm.
REA-pris266 kr

Bokliv
Bödelns leende : en polisroman
En polisroman som utforskar brott och rättvisa, publicerad 2013.
En polisroman som utforskar brott och rättvisa, publicerad 2013.
REA-pris208 kr

