
Bokliv
Vi fokuserar på. Djur
En faktabok som utforskar djurens värld med spännande fakta, perfekt för nyfikna barn.
En faktabok som utforskar djurens värld med spännande fakta, perfekt för nyfikna barn.
REA-pris188 kr

Bokliv
Vet ormar när det ska bli jordbävning?
Boken utforskar ormarnas anpassningsförmåga och deras oväntade egenskaper, inklusive förmågan att förutse jordbävningar.
Boken utforskar ormarnas anpassningsförmåga och deras oväntade egenskaper, inklusive förmågan att förutse jordbävningar.
REA-pris148 kr
![Hjalmar Théel : Några bidrag till Novaja Semljas Fogelfauna. [Meddeladt den 10 Maj 1876]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hjalmar-theel-nagra-bidrag-till-novaja-semljas-fogelfauna-meddeladt-den-1-maj-1876-boia46291.jpg?v=1780598354&width=626)
Antikvariat Bothnia
Några bidrag till Novaja Semljas Fogelfauna. [Meddeladt den 10 Maj 1876]
Bidrag till kunskapen om fågelfaunan i Novaja Semlja, med fokus på arktiska och polarområden. Innehåller detaljerade observationer av 41 fågelarter.
Bidrag till kunskapen om fågelfaunan i Novaja Semlja, med fokus på arktiska och polarområden. Innehåller detaljerade observationer av 41 fågelarter.
REA-pris180 kr

Bokliv
Vintervila : vad gör djuren på vintern?
Boken utforskar hur svenska djur beter sig under vintern och deras anpassningar till kylan.
Boken utforskar hur svenska djur beter sig under vintern och deras anpassningar till kylan.
REA-pris168 kr

Antikvariat Bothnia
Västerbottens läns natur (Natur i Norr) Årg. 1 Nr 1, 1982
Utforska Västerbottens rika flora och fauna genom en samling av artiklar och uppsatser. Tidskriften erbjuder insikter om kärlväxter och insekter i regionen, perfekt för naturintresserade. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska Västerbottens rika flora och fauna genom en samling av artiklar och uppsatser. Tidskriften erbjuder insikter om kärlväxter och insekter i regionen, perfekt för naturintresserade. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Trollhättans Bok & Media
Minifakta om djurens spår
Boken utforskar djurens spår och ger en lättillgänglig introduktion till ämnet för unga läsare.
Boken utforskar djurens spår och ger en lättillgänglig introduktion till ämnet för unga läsare.
REA-pris125 kr

Bokliv
Nyfiken på björnar
En faktaspäckad och pedagogisk bok om olika björnar, med levande bilder och frågor som väcker nyfikenhet.
En faktaspäckad och pedagogisk bok om olika björnar, med levande bilder och frågor som väcker nyfikenhet.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den otroliga boken om hajar
En illustrerad bok som utforskar 36 hajarter och deras livsmiljöer, med fokus på fakta och intressanta egenskaper.
En illustrerad bok som utforskar 36 hajarter och deras livsmiljöer, med fokus på fakta och intressanta egenskaper.
REA-pris148 kr

Bokliv
Morrhår & svansar
En interaktiv bok för barn där de kan öppna flikar, leta, para ihop och räkna.
En interaktiv bok för barn där de kan öppna flikar, leta, para ihop och räkna.
REA-pris108 kr

Knorrens antikvariat
Nära
Boken är rikt illustrerad och utforskar teman kring närhet och relationer.
Boken är rikt illustrerad och utforskar teman kring närhet och relationer.
REA-pris160 kr

Bokliv
En liten bok om mycket pruttar!
Denna faktabok utforskar djurens pruttande beteende och förklarar varför vissa djur pruttar medan andra inte gör det.
Denna faktabok utforskar djurens pruttande beteende och förklarar varför vissa djur pruttar medan andra inte gör det.
REA-pris158 kr

Bokliv
Naturens överlevare
En faktabok om djurens kreativa överlevnadsstrategier, illustrerad med humoristiska bilder.
En faktabok om djurens kreativa överlevnadsstrategier, illustrerad med humoristiska bilder.
REA-pris128 kr

Antikvariat Bothnia
Vågens barn
Illustrerad bok med minnen och bilder från en konstnärs ungdomsproduktion. Teman kring fauna och ornitologi utforskas. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
Illustrerad bok med minnen och bilder från en konstnärs ungdomsproduktion. Teman kring fauna och ornitologi utforskas. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Hajar
Upptäck hajarnas fascinerande värld genom rikt illustrerade fotografier och teckningar. Boken ger en inblick i deras utveckling, beteende och dolda liv under ytan.
Upptäck hajarnas fascinerande värld genom rikt illustrerade fotografier och teckningar. Boken ger en inblick i deras utveckling, beteende och dolda liv under ytan.
REA-pris150 kr

Bokliv
Var är alla djuren?
En rimmande bok för små barn som introducerar djur och prepositioner genom livfulla illustrationer.
En rimmande bok för små barn som introducerar djur och prepositioner genom livfulla illustrationer.
REA-pris168 kr

Trollhättans Bok & media
Boken om bin
En informativ bok om bin, som utforskar deras liv och betydelse i ekosystemet.
En informativ bok om bin, som utforskar deras liv och betydelse i ekosystemet.
REA-pris135 kr

Antikvariat Bothnia
Tranropet
Natur- och fiskeäventyr med essäer om fåglar, skogsbruk och djurspår. Illustrerad och i fint skick.
Natur- och fiskeäventyr med essäer om fåglar, skogsbruk och djurspår. Illustrerad och i fint skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Säljakt
Utforska säljaktens historia och metoder i Västerbotten. Boken bjuder på insikter om sälarter, jaktredskap och naturvård, med rika illustrationer och djupgående analyser.
Utforska säljaktens historia och metoder i Västerbotten. Boken bjuder på insikter om sälarter, jaktredskap och naturvård, med rika illustrationer och djupgående analyser.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Naturens budbärare
Zoologi och djurspråk. Förlagets tryckta kartonnageband från 2009. Normalt antikvariskt skick. 159 sidor.
Zoologi och djurspråk. Förlagets tryckta kartonnageband från 2009. Normalt antikvariskt skick. 159 sidor.
REA-pris75 kr
Trollhättans Bok & media
Vargattacken
Boken utforskar händelser kring en vargattack och dess påverkan på människor och samhälle.
Boken utforskar händelser kring en vargattack och dess påverkan på människor och samhälle.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Mark och människor
Upptäck Sveriges fauna och geografi genom en unik samling av fotografier och texter. Denna bok erbjuder en inblick i fjällen och friluftslivet, med fokus på naturens skönhet och mångfald. Bunden i dekorerat klotband, utan skyddsomslag.
Upptäck Sveriges fauna och geografi genom en unik samling av fotografier och texter. Denna bok erbjuder en inblick i fjällen och friluftslivet, med fokus på naturens skönhet och mångfald. Bunden i dekorerat klotband, utan skyddsomslag.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Resa genom Umeå Lappmarker i Vesterbottens Län
Facsimileutgåva av en reseberättelse från 1833, utforskande Västerbottens Lappmarker. Boken erbjuder en inblick i regionens topografi och kultur. Häftad utgåva med 397 sidor.
Facsimileutgåva av en reseberättelse från 1833, utforskande Västerbottens Lappmarker. Boken erbjuder en inblick i regionens topografi och kultur. Häftad utgåva med 397 sidor.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Mark och människor
Boken utforskar Sveriges geografi och fauna genom fotografier och texter, med fokus på fjällens friluftsliv och filmfotografi. Utgiven i klotband, innehåller den även ett avsnitt om Lappland.
Boken utforskar Sveriges geografi och fauna genom fotografier och texter, med fokus på fjällens friluftsliv och filmfotografi. Utgiven i klotband, innehåller den även ett avsnitt om Lappland.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Levande kust
Rikt illustrerad bok om faunan och miljöbiologi, utgiven till förmån för WWF. Fint skick och blå klotband.
Rikt illustrerad bok om faunan och miljöbiologi, utgiven till förmån för WWF. Fint skick och blå klotband.
REA-pris150 kr
