
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ett sammanvävt liv
Boken utforskar svamparnas komplexa roll i ekosystemen och deras betydelse för livet på jorden.
Boken utforskar svamparnas komplexa roll i ekosystemen och deras betydelse för livet på jorden.
REA-pris398 kr

Bokliv
Trädgårdsreflektioner
En inspirerande samling av reflektioner och illustrationer om nordisk flora och vilda växter, perfekt för trädgårdsälskare. Boken är utgiven i häftad form och ger insikter om trädgårdar och naturens skönhet.
En inspirerande samling av reflektioner och illustrationer om nordisk flora och vilda växter, perfekt för trädgårdsälskare. Boken är utgiven i häftad form och ger insikter om trädgårdar och naturens skönhet.
REA-pris208 kr

Antikvariat Bothnia
Flora Femsionensis eller Förteckning på de i Femsiö pastorat wildt wäxande vegitabilier. Utgiven till Elias Fries 200-årsdag den 15 augusti 1994 genom Sigurd Fries
Boken ger en översikt av växtlivet i Femsjö pastorat och hyllar en framstående botaniker.
Boken ger en översikt av växtlivet i Femsjö pastorat och hyllar en framstående botaniker.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Tropikernas urskogar
Upptäck tropikernas unika skogar och deras rika flora. Boken erbjuder en djupgående insikt i trädarter och buskar, med vackra fotografier som illustrerar den botaniska mångfalden. En värdefull resurs för naturintresserade.
Upptäck tropikernas unika skogar och deras rika flora. Boken erbjuder en djupgående insikt i trädarter och buskar, med vackra fotografier som illustrerar den botaniska mångfalden. En värdefull resurs för naturintresserade.
REA-pris125 kr

Bokliv
Titta och prata om åker & äng
Upptäck djur och växter på åkrar och ängar i Europa med denna illustrerade bok för barn.
Upptäck djur och växter på åkrar och ängar i Europa med denna illustrerade bok för barn.
REA-pris188 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sandmaskrosor i Sverige och Danmark
Detaljerad beskrivning av sandmaskrosor i Sverige och Danmark, med fokus på unika arter och deras miljöer. Rikt bildmaterial och nycklar för artidentifiering.
Detaljerad beskrivning av sandmaskrosor i Sverige och Danmark, med fokus på unika arter och deras miljöer. Rikt bildmaterial och nycklar för artidentifiering.
REA-pris450 kr

Trollhättans Bok & media
Rynkor & bark
En kortfattad text som beskriver livets komplexitet och de känslor som följer med åldrande.
En kortfattad text som beskriver livets komplexitet och de känslor som följer med åldrande.
REA-pris135 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Växter i Nordeuropa
En omfattande guide till botanik i Nordeuropa, med fokus på växters mångfald och ekologi.
En omfattande guide till botanik i Nordeuropa, med fokus på växters mångfald och ekologi.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Genera Heterolichenum Europaea recognita. Dissertation Academica
Studera den svenska floran och kryptogamer genom en djupgående avhandling om heterolichenum. Utforska botaniska insikter och historiska perspektiv i denna akademiska dissertation.
Studera den svenska floran och kryptogamer genom en djupgående avhandling om heterolichenum. Utforska botaniska insikter och historiska perspektiv i denna akademiska dissertation.
REA-pris500 kr
Antikvariat Bothnia
Abercrombie's Practical Gardener, or Improved System of Modern Horticulture; Adapted either to Small or Large Gardens
Praktisk guide för trädgårdsentusiaster och proffs, med fokus på odling av grönsaker, frukter och blommor. Innehåller även information om växthus och anläggningar för trädgårdar.
Praktisk guide för trädgårdsentusiaster och proffs, med fokus på odling av grönsaker, frukter och blommor. Innehåller även information om växthus och anläggningar för trädgårdar.
REA-pris500 kr


Antikvariat Bothnia
Svensk fanerogamflora
Botanikens värld utforskas genom en grundlig presentation av fröväxter, kompletterad med 329 illustrationer. Boken erbjuder en djupgående insikt i svensk flora och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
Botanikens värld utforskas genom en grundlig presentation av fröväxter, kompletterad med 329 illustrationer. Boken erbjuder en djupgående insikt i svensk flora och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Om växternas blomning + Om växternas spridning
Utforska växternas blomning och spridning i denna illustrerade antikvariska bok. Innehåller träsnittsillustrationer och djupgående insikter inom botanik. Bunden i halvklotband, i fint skick.
Utforska växternas blomning och spridning i denna illustrerade antikvariska bok. Innehåller träsnittsillustrationer och djupgående insikter inom botanik. Bunden i halvklotband, i fint skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Svensk fanerogamflora
Utforska den svenska fanerogamfloran med en djupgående och illustrerad guide som omfattar både botaniska detaljer och historiska perspektiv. Boken erbjuder en omfattande översikt av fröväxter och deras klassifikation.
Utforska den svenska fanerogamfloran med en djupgående och illustrerad guide som omfattar både botaniska detaljer och historiska perspektiv. Boken erbjuder en omfattande översikt av fröväxter och deras klassifikation.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Studier öfver cephalodierna
Studier av cephalodiernas anatomi och utvecklingshistoria inom botanik. Innehåller färgplanscher och akademiska insikter om lavar. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Studier av cephalodiernas anatomi och utvecklingshistoria inom botanik. Innehåller färgplanscher och akademiska insikter om lavar. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Lindell, Gunilla [red.]. : Till livs med Linné](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-broberg-gunnar-1942-222-lindell-gunilla-red-till-livs-med-linne-boia47172.jpg?v=1780761003&width=1177)
Antikvariat Bothnia
Till livs med Linné
Utforska mat, hälsa och levnadskonst genom Carl von Linnés perspektiv. Boken bjuder på en färgstark insikt i botaniken och gastronomin, med fokus på hur dessa ämnen samverkar.
Utforska mat, hälsa och levnadskonst genom Carl von Linnés perspektiv. Boken bjuder på en färgstark insikt i botaniken och gastronomin, med fokus på hur dessa ämnen samverkar.
REA-pris250 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Till träden
Boken utforskar relationen mellan människor och träd, med fokus på trädens individualitet och gemenskap i skogen.
Boken utforskar relationen mellan människor och träd, med fokus på trädens individualitet och gemenskap i skogen.
REA-pris288 kr

Bokliv
Lesz nemulass, Findusz!
Boken handlar om Pettson och Findus i en berättelse som kombinerar humor och vardagsliv.
Boken handlar om Pettson och Findus i en berättelse som kombinerar humor och vardagsliv.
REA-pris510 kr

Bokliv
Julens växter, smaker och dofter : medicinhistoriska och kulturella funderingar
Boken utforskar julens växter och kryddor, deras ursprung och betydelse i traditioner och medicinhistoria.
Boken utforskar julens växter och kryddor, deras ursprung och betydelse i traditioner och medicinhistoria.
REA-pris253 kr
Trollhättans Bok & media
Urban Farms
Boken utforskar konceptet urbana gårdar och deras roll i stadsutveckling och hållbarhet.
Boken utforskar konceptet urbana gårdar och deras roll i stadsutveckling och hållbarhet.
REA-pris160 kr

Antikvariat Bothnia
Beiträge zur Flora der Bären-Insel. 2. Vegetabilisches Süsswasser-Plankton aus der Bären-Insel. (Beeren Eiland)
Studie av vegetabiliskt sötvatten-plankton från Bären-Insel, med fokus på botaniska aspekter och polarområden. Illustrerad med karta och figurer.
Studie av vegetabiliskt sötvatten-plankton från Bären-Insel, med fokus på botaniska aspekter och polarområden. Illustrerad med karta och figurer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Entomostraceen Während der Schwedischen wissenschaftlichen Expeditionen der Jahre 1868, 1898 und 1899 auf der Bäreninsel eingesammelt (Beiträge zur Fauna der Bären-Insel 3)
Studie av entomostraceer från svenska expeditioner till Björnöya. Fokuserar på botanik och polarområden. Fint skick, trådhäftad.
Studie av entomostraceer från svenska expeditioner till Björnöya. Fokuserar på botanik och polarområden. Fint skick, trådhäftad.
REA-pris150 kr
Trollhättans Bok & media
Orkidétjuven
Boken utforskar förhållandet mellan natur och kultur med fokus på orkidéer och deras betydelse.
Boken utforskar förhållandet mellan natur och kultur med fokus på orkidéer och deras betydelse.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Ur Lapplandsresan
Utforska den svenska naturens skönhet och mångfald genom en klassisk text som erbjuder insikter om botanik och flora. En lättillgänglig upplaga med översatta latinska uttryck för en modern läsare. Boken är i bra skick och bunden i förlagsband.
Utforska den svenska naturens skönhet och mångfald genom en klassisk text som erbjuder insikter om botanik och flora. En lättillgänglig upplaga med översatta latinska uttryck för en modern läsare. Boken är i bra skick och bunden i förlagsband.
REA-pris150 kr

Knorrens antikvariat
Naturens läckerheter
Boken utforskar naturens skönhet och mångfald genom rikliga illustrationer och insikter.
Boken utforskar naturens skönhet och mångfald genom rikliga illustrationer och insikter.
REA-pris125 kr
