Mingus bok- och skivbutik
Kuli
En fängslande roman som utforskar livets utmaningar och mänskliga relationer genom historiska perspektiv. Boken erbjuder en djupgående inblick i karaktärernas liv och deras strävan efter identitet och tillhörighet.
En fängslande roman som utforskar livets utmaningar och mänskliga relationer genom historiska perspektiv. Boken erbjuder en djupgående inblick i karaktärernas liv och deras strävan efter identitet och tillhörighet.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karain och andra berättelser
Samling av noveller som utforskar olika aspekter av mänsklig erfarenhet och kultur. Bunden i biblioteksband.
Samling av noveller som utforskar olika aspekter av mänsklig erfarenhet och kultur. Bunden i biblioteksband.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Brända skuggor
Berättelsen utforskar livets tragedier genom tre generationer och världsdelar, med fokus på en ung kvinnas överlevnad efter atombomben i Nagasaki.
Berättelsen utforskar livets tragedier genom tre generationer och världsdelar, med fokus på en ung kvinnas överlevnad efter atombomben i Nagasaki.
REA-pris200 kr
Mingus bok- och skivbutik
De stora dammarna
En stark berättelse om två byars konflikt över fiskerättigheter, utforskande krigets påverkan och samhällets komplexitet. En västafrikansk klassiker med djupa insikter.
En stark berättelse om två byars konflikt över fiskerättigheter, utforskande krigets påverkan och samhällets komplexitet. En västafrikansk klassiker med djupa insikter.
REA-pris160 kr
Bokliv
Mystery in White
En snöstorm tvingar passagerare att söka skydd i ett öde hus, där mörka hemligheter och en mördare väntar.
En snöstorm tvingar passagerare att söka skydd i ett öde hus, där mörka hemligheter och en mördare väntar.
REA-pris178 kr

Knorrens antikvariat
Främlingen
En 251 sidor lång text utgiven 1993 som utforskar teman av alienation och identitet.
En 251 sidor lång text utgiven 1993 som utforskar teman av alienation och identitet.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Såld
Boken utforskar teman kring försäljning och dess påverkan på individen och samhället.
Boken utforskar teman kring försäljning och dess påverkan på individen och samhället.
REA-pris165 kr

Bokliv
Därför är du fantastisk
Boken utforskar teman kring självförtroende och bekräftelse genom kärleksfulla budskap.
Boken utforskar teman kring självförtroende och bekräftelse genom kärleksfulla budskap.
REA-pris108 kr

Knorrens antikvariat
Cherub Del 2 - Uppdraget
En spännande berättelse om ungdomar som arbetar undercover för att bekämpa brott och skydda samhället.
En spännande berättelse om ungdomar som arbetar undercover för att bekämpa brott och skydda samhället.
REA-pris145 kr
Pangloss antikvariat & text
The captain and the enemy
Engelsk skönlitteratur med noveller. Utgiven av Reinhardt Books 1988. Förlagsklotband med skyddsomslag. Utmärkt skick. 188 sidor. ISBN 1-871-06105-9.
Engelsk skönlitteratur med noveller. Utgiven av Reinhardt Books 1988. Förlagsklotband med skyddsomslag. Utmärkt skick. 188 sidor. ISBN 1-871-06105-9.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Simoqins profetior
Första delen av The Gameworld Trilogy. Limhäftad, 2004. Gott skick, men med veckat/splintat hörn. 428 sidor. ISBN 91-85269-01-8.
Första delen av The Gameworld Trilogy. Limhäftad, 2004. Gott skick, men med veckat/splintat hörn. 428 sidor. ISBN 91-85269-01-8.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Konsten att fylla trettio
Roman om manliga bekännelser. Pocketutgåva från MånPocket, 2004. Mycket gott skick, 315 sidor. ISBN: 91-7001-145-1.
Roman om manliga bekännelser. Pocketutgåva från MånPocket, 2004. Mycket gott skick, 315 sidor. ISBN: 91-7001-145-1.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Labyrinten
Roman i fint antikvariskt skick. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Norstedts, 2007. 623 sidor. ISBN 978-91-1-301587-3.
Roman i fint antikvariskt skick. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Norstedts, 2007. 623 sidor. ISBN 978-91-1-301587-3.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Förlåt! och andra noveller
Noveller i engelsk skönlitteratur. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, gott skick med litet tilltryckt märke. Utgiven av Tiden, 2004.
Noveller i engelsk skönlitteratur. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, gott skick med litet tilltryckt märke. Utgiven av Tiden, 2004.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
Profeten
Roman i engelsk skönlitteratur. Bonniers (Bonnier Fantasy), 1996. Dekorerad kartonnage, mycket gott skick. 364 sidor. ISBN 91-0-056239-4.
Roman i engelsk skönlitteratur. Bonniers (Bonnier Fantasy), 1996. Dekorerad kartonnage, mycket gott skick. 364 sidor. ISBN 91-0-056239-4.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Dö med mig
Roman med inslag av noveller. Fenix, 2012. Häftad/pocket. 402 sidor. Mycket gott skick, med lätt veck i framsidan. ISBN 978-91-7525-017-5.
Roman med inslag av noveller. Fenix, 2012. Häftad/pocket. 402 sidor. Mycket gott skick, med lätt veck i framsidan. ISBN 978-91-7525-017-5.
REA-pris24 kr

Pangloss antikvariat & text
The Scandal of Father Brown
Engelsk skönlitteratur med noveller. Häftad utgåva från House of Stratus, 2000. Fint antikvariskt skick.
Engelsk skönlitteratur med noveller. Häftad utgåva från House of Stratus, 2000. Fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Kärleksbarn
Roman om kärlek och relationer. Förlagsband från Hammarström & Åberg, 1983. Skyddsomslag med mindre skador. 244 sidor. ISBN: 91-7638-034-3.
Roman om kärlek och relationer. Förlagsband från Hammarström & Åberg, 1983. Skyddsomslag med mindre skador. 244 sidor. ISBN: 91-7638-034-3.
REA-pris24 kr

Bokliv
Obsession : Obsession
En tonåring utreder en rad mystiska dödsfall kopplade till henne, medan hon upptäcker sin förmåga att kommunicera med de döda i sina drömmar.
En tonåring utreder en rad mystiska dödsfall kopplade till henne, medan hon upptäcker sin förmåga att kommunicera med de döda i sina drömmar.
REA-pris240 kr

Knorrens antikvariat
Hjälten som deserterade
En berättelse om en hjälte som väljer att desertera, vilket väcker frågor om lojalitet och mod.
En berättelse om en hjälte som väljer att desertera, vilket väcker frågor om lojalitet och mod.
REA-pris120 kr

Bokliv
Bridgerton
Bok i serien Bridgerton Family, 384 sidor, pocketutgåva från Little Brown. Engelsk skönlitteratur med romantiska inslag.
Bok i serien Bridgerton Family, 384 sidor, pocketutgåva från Little Brown. Engelsk skönlitteratur med romantiska inslag.
REA-pris158 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Good-bye Mr. Chips
En skönlitterär roman som skildrar en lärares liv och relationer med en varm och nostalgisk ton.
En skönlitterär roman som skildrar en lärares liv och relationer med en varm och nostalgisk ton.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Musen på månen
En humoristisk berättelse om en mus som hamnar i en oväntad rymdkapplöpning. Berättelsen utspelar sig i det pittoreska furstendömet Grand Fenwick och bjuder på insikter om mänskligt beteende. Perfekt för både unga och vuxna läsare.
En humoristisk berättelse om en mus som hamnar i en oväntad rymdkapplöpning. Berättelsen utspelar sig i det pittoreska furstendömet Grand Fenwick och bjuder på insikter om mänskligt beteende. Perfekt för både unga och vuxna läsare.
REA-pris148 kr

Knorrens antikvariat
Metro
En facklitterär bok från 1986 med en något gulnad inlaga, som utforskar ämnen relaterade till storstadsliv.
En facklitterär bok från 1986 med en något gulnad inlaga, som utforskar ämnen relaterade till storstadsliv.
REA-pris50 kr
