
Bokliv
Läran om företaget : från Quesnay till Keynes
Boken utforskar företagsekonomins utveckling från historiska perspektiv och hur filosofi påverkat ekonomiska teorier och praktik.
Boken utforskar företagsekonomins utveckling från historiska perspektiv och hur filosofi påverkat ekonomiska teorier och praktik.
REA-pris218 kr
Trollhättans Bok & media
Produktivitetens nya geografi
Boken utforskar produktivitetens utveckling och geografi i Skåne med fokus på ekonomiska aspekter.
Boken utforskar produktivitetens utveckling och geografi i Skåne med fokus på ekonomiska aspekter.
REA-pris145 kr
Bokliv
The Politics of people : not just mangroves and monkeys : a study of the theory and practice of community-based management of natural resources in Zanzibar
Boken undersöker bristerna i community-baserad förvaltning av naturresurser och hur teoretiska antaganden påverkar projektens resultat.
Boken undersöker bristerna i community-baserad förvaltning av naturresurser och hur teoretiska antaganden påverkar projektens resultat.
REA-pris208 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Hit med pengarna!
Boken analyserar hur pengar används som ett verktyg för social organisering och kritiserar den moderna finansindustrins påverkan på hushållsekonomi.
Boken analyserar hur pengar används som ett verktyg för social organisering och kritiserar den moderna finansindustrins påverkan på hushållsekonomi.
REA-pris438 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kapitalet i tjugoförsta århundradet
Boken utforskar ojämlikhet i fördelning av förmögenhet och inkomst, med statistik från flera länder över århundraden. Den analyserar hur ekonomiska klyftor har ökat och diskuterar möjliga politiska motkrafter.
Boken utforskar ojämlikhet i fördelning av förmögenhet och inkomst, med statistik från flera länder över århundraden. Den analyserar hur ekonomiska klyftor har ökat och diskuterar möjliga politiska motkrafter.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Köpt tid
Nationalekonomi och ekonomiska teorier. Limhäftad utgåva från Daidalos, 2013. Fint antikvariskt skick, 219 sidor.
Nationalekonomi och ekonomiska teorier. Limhäftad utgåva från Daidalos, 2013. Fint antikvariskt skick, 219 sidor.
REA-pris95 kr
Antikvariat Werner Stensgård
Sveriges Riksbank - Årsbok - 1944
Boken ger en översikt av sedelutgivningen och affärsbankernas rörelse under 1944.
Boken ger en översikt av sedelutgivningen och affärsbankernas rörelse under 1944.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
The Long Wave in the World Economy
Boken utforskar långsiktiga ekonomiska cykler och deras påverkan på den globala ekonomin.
Boken utforskar långsiktiga ekonomiska cykler och deras påverkan på den globala ekonomin.
REA-pris90 kr
Antikvariat Werner Stensgård
Sveriges Riksbank - Årsbok - 1943
Boken ger en översikt av sedelutgivning, guld och valutor samt affärsbankernas verksamhet under 1943.
Boken ger en översikt av sedelutgivning, guld och valutor samt affärsbankernas verksamhet under 1943.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Betänkande angående Sveriges öfvergång till ett nytt myntsystem med guld såsom värdemätare. Afgifvet af dertill i nåder förordnade kommitterade den 13 augusti 1870.
Övergången till ett nytt myntsystem i Sverige analyseras, med fokus på guldmyntfotens införande och dess påverkan på ekonomin. Boken innehåller bilagor och tabeller som belyser reformens betydelse.
Övergången till ett nytt myntsystem i Sverige analyseras, med fokus på guldmyntfotens införande och dess påverkan på ekonomin. Boken innehåller bilagor och tabeller som belyser reformens betydelse.
REA-pris550 kr
Antikvariat Werner Stensgård
Kongl. Maj:ts Nådige Kundgiörelse, Emot the Utspridde osanne rykten, om Slantarnes förhögning. Gifwen Stockholm i Råd-Cammaren then 30 Junii 1761
Dokumentet från 1761 adresserar falska rykten om myntens värde och ger en officiell förklaring.
Dokumentet från 1761 adresserar falska rykten om myntens värde och ger en officiell förklaring.
REA-pris200 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Äran, korruptionen och den borgeliga ordningen
Boken utforskar det ekonomiska tänkandet under 1700- och 1800-talen med fokus på merkantilism, fysiokratism och liberalism.
Boken utforskar det ekonomiska tänkandet under 1700- och 1800-talen med fokus på merkantilism, fysiokratism och liberalism.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Behåll kronan!
Boken utforskar frågor kring nationalekonomi och finans, med fokus på EMU och euro. Den ger insikter i ekonomiska beslut och deras konsekvenser.
Boken utforskar frågor kring nationalekonomi och finans, med fokus på EMU och euro. Den ger insikter i ekonomiska beslut och deras konsekvenser.
REA-pris60 kr

Bokliv
Renaissance for reforms
Boken analyserar hur olika länder reagerar på ekonomiska kriser och hur institutioner påverkar deras utveckling.
Boken analyserar hur olika länder reagerar på ekonomiska kriser och hur institutioner påverkar deras utveckling.
REA-pris148 kr
Bokliv
Ägarmakt och omvandling Ekonomirådets rapport 2003
Boken analyserar den svenska ägarstrukturen och dess utmaningar i en globaliserad ekonomi.
Boken analyserar den svenska ägarstrukturen och dess utmaningar i en globaliserad ekonomi.
REA-pris228 kr

Bokliv
Beslut och beteenden : att räkna med människan
Boken utforskar beteendeekonomi och hur irrationella beslut påverkar vår ekonomi och samhälle.
Boken utforskar beteendeekonomi och hur irrationella beslut påverkar vår ekonomi och samhälle.
REA-pris245 kr

Bokliv
Supramarkt
Boken utforskar kapitalismens påverkan och erbjuder verktyg för medvetna konsumenter.
Boken utforskar kapitalismens påverkan och erbjuder verktyg för medvetna konsumenter.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
På spaning efter tillväxtens rötter
Nationalekonomi och ekonomisk teori. Limhäftad, SNS 2006. Ryggfoten lätt tilltryckt, främre snittet något solkat. Mycket gott skick. 328 s.
Nationalekonomi och ekonomisk teori. Limhäftad, SNS 2006. Ryggfoten lätt tilltryckt, främre snittet något solkat. Mycket gott skick. 328 s.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Pengarnas frihet
Nationalekonomi och ekonomiska teorier. Utgiven av Daidalos, 2009. Häftad, gott skick, 252 sidor. ISBN 978-91-7173-285-9.
Nationalekonomi och ekonomiska teorier. Utgiven av Daidalos, 2009. Häftad, gott skick, 252 sidor. ISBN 978-91-7173-285-9.
REA-pris115 kr

Bokliv
Inledning till Kapitalet
En djupgående introduktion till Marx teori och dess relevans för dagens samhälle, med fokus på kapitalismens och lönarbetets komplexitet. Boken utforskar hur dessa begrepp formar den moderna människans livsvillkor. Häftad utgåva från 2013.
En djupgående introduktion till Marx teori och dess relevans för dagens samhälle, med fokus på kapitalismens och lönarbetets komplexitet. Boken utforskar hur dessa begrepp formar den moderna människans livsvillkor. Häftad utgåva från 2013.
REA-pris98 kr

Bokliv
Vem lagade Adam Smiths middag?
Boken utforskar hur ekonomiska intressen formar vår tillgång till mat, med fokus på Adam Smiths insikter.
Boken utforskar hur ekonomiska intressen formar vår tillgång till mat, med fokus på Adam Smiths insikter.
REA-pris254 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Ordning, hvarefter denna stadens tolag, med flere afgifter, wåg-tunne- och packare-penningar hädanefter upbäras, upprättad till följe af Kongl. Maj:ts nådiga resolution den 11 junii innevarande år. Gifven Götheborgs Rådhus den 1 julii 1817. 1817.
Boken innehåller en ordning för Göteborgs stadstull och andra avgifter, med detaljerade taxor för vågpenningar.
Boken innehåller en ordning för Göteborgs stadstull och andra avgifter, med detaljerade taxor för vågpenningar.
REA-pris500 kr
![Sveriges nationalatlas - Industri och service - [Kartografiskt material]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-sveriges-nationalatlas-industri-och-service-kartografiskt-material-triaa41379.jpg?v=1774446031&width=900)
Trollhättans Bok & media
Sveriges nationalatlas - Industri och service - [Kartografiskt material]
En omfattande kartografisk resurs som utforskar Sveriges geografi och topografi, med fokus på industri och service. Boken är i normalt antikvariskt skick och har ett skyddsomslag.
En omfattande kartografisk resurs som utforskar Sveriges geografi och topografi, med fokus på industri och service. Boken är i normalt antikvariskt skick och har ett skyddsomslag.
REA-pris205 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sverige i nätverkens Europa
Boken ger en djupgående analys av Sveriges ekonomiska och geografiska förändringar i en globaliserad värld.
Boken ger en djupgående analys av Sveriges ekonomiska och geografiska förändringar i en globaliserad värld.
REA-pris148 kr
