![[Hasselblad ; Reklambroschyr] : Hasselblad](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hasselblad-reklambroschyr-hasselblad-boia46717.jpg?v=1780530067&width=739)
Antikvariat Bothnia
Hasselblad
Reklambroschyr om ett svenskt företag känt för sin kameratillverkning. Innehåller färgfotografier och en kort historik om företagets ursprung och utveckling.
Reklambroschyr om ett svenskt företag känt för sin kameratillverkning. Innehåller färgfotografier och en kort historik om företagets ursprung och utveckling.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Fotobilaga. Medföljer nr 3-4/ 1981 © rspektive fotograf
En samling av fotografier från flera medverkande fotografer, fokuserad på fotokonst och fotografi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
En samling av fotografier från flera medverkande fotografer, fokuserad på fotokonst och fotografi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Närbild. Utgiven av Victor Hasselblad AB, Göteborg
Boken utforskar fotografins historia och konst, med fokus på Victor Hasselblad AB:s betydelse inom branschen. Innehåller fotoillustrationer och tabeller. Klammerhäftad i fint skick.
Boken utforskar fotografins historia och konst, med fokus på Victor Hasselblad AB:s betydelse inom branschen. Innehåller fotoillustrationer och tabeller. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
The Photo Illustration. The Private Experience. Personal Insights of a Professional Photographer
Boken utforskar fotokonst genom en personlig och teknisk lins, med insikter från en professionell fotograf. Innehåller svartvita illustrationer och en komplett teknisk sektion.
Boken utforskar fotokonst genom en personlig och teknisk lins, med insikter från en professionell fotograf. Innehåller svartvita illustrationer och en komplett teknisk sektion.
REA-pris150 kr

Bokliv
Vingar och verser
Boken utforskar fåglars liv genom fotografier och poesi, vilket skapar en djup och känslomässig upplevelse av naturens skönhet.
Boken utforskar fåglars liv genom fotografier och poesi, vilket skapar en djup och känslomässig upplevelse av naturens skönhet.
REA-pris250 kr
Bokliv
Tokhang: The Philippine Drug War
Boken utforskar den filippinska drogkrigen genom fotografier och berättelser från de drabbade familjerna.
Boken utforskar den filippinska drogkrigen genom fotografier och berättelser från de drabbade familjerna.
REA-pris256 kr

Bokliv
Mörkerseende
Boken utforskar fotografi som ett sätt att bearbeta inre tankar och känslor genom bilder och drömmar.
Boken utforskar fotografi som ett sätt att bearbeta inre tankar och känslor genom bilder och drömmar.
REA-pris331 kr
![Eriksson, Karin (1937-2014) ; Kellgren, Ola ; Sundin, Bo : Västerbotten genom tiderna. [Del 2]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-eriksson-karin-1937-214-kellgren-ola-sundin-bo-vasterbotten-genom-tiderna-del-2-boia49286.jpg?v=1780736802&width=607)
Antikvariat Bothnia
Västerbotten genom tiderna. [Del 2]
Ambitiös redovisning av Västerbottens kulturhistoria med rika illustrationer och bidrag från flera författare.
Ambitiös redovisning av Västerbottens kulturhistoria med rika illustrationer och bidrag från flera författare.
REA-pris250 kr
Bokliv
Molnvädersgatan
Boken skildrar livet i Biskopsgården genom fotografier och mediala citat som belyser områdets utmaningar och hopp.
Boken skildrar livet i Biskopsgården genom fotografier och mediala citat som belyser områdets utmaningar och hopp.
REA-pris359 kr

Bokliv
Lära om fotografi
Antologin utforskar vår relation till fotografi och dess påverkan på världen, med fokus på kritiska perspektiv och historiska kontexter.
Antologin utforskar vår relation till fotografi och dess påverkan på världen, med fokus på kritiska perspektiv och historiska kontexter.
REA-pris336 kr

Bokliv
Living souls
Boken utforskar djurs medvetande och känslor, och hur vår syn på dem påverkar deras överlevnad.
Boken utforskar djurs medvetande och känslor, och hur vår syn på dem påverkar deras överlevnad.
REA-pris530 kr

Knorrens antikvariat
EXPERIMENT
Boken är rikt illustrerad och utforskar experimentella teman inom konst och design.
Boken är rikt illustrerad och utforskar experimentella teman inom konst och design.
REA-pris320 kr
Bokliv
Spår av tid
En dokumentär skildring av människors livsvillkor i Polen, genom sex konstnärers perspektiv.
En dokumentär skildring av människors livsvillkor i Polen, genom sex konstnärers perspektiv.
REA-pris370 kr


Antikvariat Bothnia
St Pétersbourg Photo album (ca 1890-1900)
Fotografisk dokumentation av St. Petersburg med 24 bilder från kända landmärken. Vackert klotband med förgylld dekoration. Fint skick.
Fotografisk dokumentation av St. Petersburg med 24 bilder från kända landmärken. Vackert klotband med förgylld dekoration. Fint skick.
REA-pris500 kr


Antikvariat Bothnia
Fotoalbum i jugenstil från sekekskiftet 1900 för Ateljéporträtt (för fotografier)
Ett fotoalbum i jugendstil från sekelskiftet 1900, designat för att rymma 60 fotografier. Albumet har en brunt präglad skinnbindning med förgyllda snitt och ett vackert mässingsspänne. Normalt antikvariskt skick, med några skador på kanterna.
Ett fotoalbum i jugendstil från sekelskiftet 1900, designat för att rymma 60 fotografier. Albumet har en brunt präglad skinnbindning med förgyllda snitt och ett vackert mässingsspänne. Normalt antikvariskt skick, med några skador på kanterna.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
The British Journal Photographic Almanac 1951. Ninety-Second Year of Publication (92:a årg.)
Rikt illustrerad almanacka med fokus på fotokonst och fotografi, innehållande graverade bilder och annonser. Boken är i fint antikvariskt skick.
Rikt illustrerad almanacka med fokus på fotokonst och fotografi, innehållande graverade bilder och annonser. Boken är i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Knorrens antikvariat
Photography 227 months = Fotografi 227 månader
Boken utforskar fotografi genom en samling bilder och texter över en period av 227 månader.
Boken utforskar fotografi genom en samling bilder och texter över en period av 227 månader.
REA-pris145 kr
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13537.jpg?v=1779226842&width=606)
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13537-2.jpg?v=1779226840&width=833)
Antikvariat Bothnia
Gevaert Produktlista
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller information om foto och fotokonst. Limhäftad utgåva i gott skick.
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller information om foto och fotokonst. Limhäftad utgåva i gott skick.
REA-pris125 kr
![[Johansson, Ingemar 'Ingo' (1932-2009) ; Patterson, Floyd (1935-2006)] : Special Problems. By the Editors of Time-Life Books](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-johansson-ingemar-ingo-1932-29-patterson-floyd-1935-26-special-problems-by-the-editors-of-time-life-BOIA21169_99bdd07c-3291-40c7-93bc-58169dc8bf03.jpg?v=1779186946&width=550)
![[Johansson, Ingemar 'Ingo' (1932-2009) ; Patterson, Floyd (1935-2006)] : Special Problems. By the Editors of Time-Life Books](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-johansson-ingemar-ingo-1932-29-patterson-floyd-1935-26-special-problems-by-the-editors-of-time-life-BOIA21169-2.jpg?v=1779186949&width=858)
Antikvariat Bothnia
Special Problems. By the Editors of Time-Life Books
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar utmaningar inom fotografi och boxning. Innehåller insikter om miljöer, professionella hinder och tekniska problem.
Rikt fotoillustrerad bok som utforskar utmaningar inom fotografi och boxning. Innehåller insikter om miljöer, professionella hinder och tekniska problem.
REA-pris125 kr

Bokliv
Gotland in the gap
En fotografisk skildring av Gotland som visar öns unika karaktär mellan turistsäsonger.
En fotografisk skildring av Gotland som visar öns unika karaktär mellan turistsäsonger.
REA-pris249 kr

Bokliv
Också ett ställe
En fotobok som fångar livet i en liten sydskånsk by med värme, humor och vemod.
En fotobok som fångar livet i en liten sydskånsk by med värme, humor och vemod.
REA-pris208 kr
Pangloss antikvariat & text
Bibliographia Roosvaliana
Nordisk Rotogravyr. Helklotband från 1954. Normalt antikvariskt skick, frampärmen med ljusa fläckar. 79 sidor.
Nordisk Rotogravyr. Helklotband från 1954. Normalt antikvariskt skick, frampärmen med ljusa fläckar. 79 sidor.
REA-pris75 kr


