

Antikvariat Bothnia
Tidens svampguide
Boken utforskar Europas vanligaste svampar med detaljerade bilder och information om deras uppbyggnad, fortplantning och systematik. Den innehåller även viktiga fakta om svampgifter och första hjälpen vid förgiftning.
Boken utforskar Europas vanligaste svampar med detaljerade bilder och information om deras uppbyggnad, fortplantning och systematik. Den innehåller även viktiga fakta om svampgifter och första hjälpen vid förgiftning.
REA-pris115 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Om jordglädje och blomster
Boken utforskar jordglädje och blomster, med fokus på prydnadsväxtodling och trädgårdsskötsel.
Boken utforskar jordglädje och blomster, med fokus på prydnadsväxtodling och trädgårdsskötsel.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Transtrands flora. Med artförteckning och kommentarer samt de dialektala namnen
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Zur methodologischen Grundlage der modernen Pflanzensoziologie. Akademische Abhandlung
Akademisk avhandling om växtsoziologi med fokus på botanik och växtanatomi. Innehåller insikter från en framstående svensk biolog. Bunden i klotband, fint skick.
Akademisk avhandling om växtsoziologi med fokus på botanik och växtanatomi. Innehåller insikter från en framstående svensk biolog. Bunden i klotband, fint skick.
REA-pris250 kr

Bokliv
Bladmossor: Vitmossor – knappnålsmossor: Bryophyta: Sphagnum–Tetrodontium
Boken erbjuder en grundlig introduktion till bladmossor i Sverige, med fokus på artbestämning och mångfald.
Boken erbjuder en grundlig introduktion till bladmossor i Sverige, med fokus på artbestämning och mångfald.
REA-pris570 kr
Bokliv
Millefolium, rölika, näsegräs
Boken utforskar svenska växtnamn från 1300-talet genom texter i lagar, diplom och religiös litteratur.
Boken utforskar svenska växtnamn från 1300-talet genom texter i lagar, diplom och religiös litteratur.
REA-pris228 kr
Bokliv
Majas Trädgårds ABC
En pedagogisk bok för att lära sig läsa och skriva med trädgårdstema, kompletterad med färgglada illustrationer.
En pedagogisk bok för att lära sig läsa och skriva med trädgårdstema, kompletterad med färgglada illustrationer.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Die Vegetation der Erde in ökologischer Betrachtung
En grundlig studie av tropisk och subtropisk växtlighet med nya regionala indelningsprinciper och rika illustrationer.
En grundlig studie av tropisk och subtropisk växtlighet med nya regionala indelningsprinciper och rika illustrationer.
REA-pris248 kr
Pangloss antikvariat & text
Vilda växter i Norden I-V
Mossor, lavar, svampar, alger. Natur och Kultur, 1947-52. Förlagets gröna halvfranska band med gulddekor. Gott skick, med mindre skador.
Mossor, lavar, svampar, alger. Natur och Kultur, 1947-52. Förlagets gröna halvfranska band med gulddekor. Gott skick, med mindre skador.
REA-pris740 kr
Pangloss antikvariat & text
Förälskad i rosor
Rikligt illustrerad bok om rosor med skötsel, plantering och dekoration. Utgiven av B. Wahlströms 2007, pappband i fint antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad bok om rosor med skötsel, plantering och dekoration. Utgiven av B. Wahlströms 2007, pappband i fint antikvariskt skick.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Bonniers trädgårdsbok
Rikligt illustrerad trädgårdsbok med svensk text. Utgiven av Bonnier Specialmagasiner 1998, dekorerat laminerat pappband, 128 sidor.
Rikligt illustrerad trädgårdsbok med svensk text. Utgiven av Bonnier Specialmagasiner 1998, dekorerat laminerat pappband, 128 sidor.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Forest and savanna
Boken ger en systematisk genomgång av tropisk växtekologi med fokus på växter i västra Afrika. Den analyserar ekosystemens dynamik och biologisk mångfald, samt mänsklig påverkan på dessa miljöer.
Boken ger en systematisk genomgång av tropisk växtekologi med fokus på växter i västra Afrika. Den analyserar ekosystemens dynamik och biologisk mångfald, samt mänsklig påverkan på dessa miljöer.
REA-pris248 kr


Antikvariat Bothnia
Iakttagelser öfver mossornas könlösa fortplantning genom groddknoppar och med dem analoga bildningar
En akademisk avhandling som utforskar mossornas könlösa fortplantning och bidrar till förståelsen av botanik.
En akademisk avhandling som utforskar mossornas könlösa fortplantning och bidrar till förståelsen av botanik.
REA-pris600 kr

Bokliv
Odla örter
Boken ger en grundlig vägledning i hur man odlar och sköter örter, inklusive användning och recept.
Boken ger en grundlig vägledning i hur man odlar och sköter örter, inklusive användning och recept.
REA-pris188 kr

Bokliv
World of Flowers
Boken erbjuder en färgsprakande resa genom fantastiska trädgårdar och ovanliga växter världen över.
Boken erbjuder en färgsprakande resa genom fantastiska trädgårdar och ovanliga växter världen över.
REA-pris168 kr

Bokliv
Treadwell's Book of Plant Magic
Upptäck magin i växternas värld med en omfattande guide till deras kraft och användning. Boken erbjuder insikter om traditionella och moderna tillämpningar, med praktiska råd för att skapa kärlek, framgång och skydd.
Upptäck magin i växternas värld med en omfattande guide till deras kraft och användning. Boken erbjuder insikter om traditionella och moderna tillämpningar, med praktiska råd för att skapa kärlek, framgång och skydd.
REA-pris178 kr

Bokliv
What's Inside a Garden? Stickerology
Stickerbok med 40 ark som utforskar trädgårdens ekosystem. Häftad utgåva från Penguin Random House USA, perfekt för naturälskare och journaler.
Stickerbok med 40 ark som utforskar trädgårdens ekosystem. Häftad utgåva från Penguin Random House USA, perfekt för naturälskare och journaler.
REA-pris158 kr

Knorrens antikvariat
Stickertopia
En rikt illustrerad bok med klistermärken som erbjuder kreativitet och underhållning för alla åldrar.
En rikt illustrerad bok med klistermärken som erbjuder kreativitet och underhållning för alla åldrar.
REA-pris140 kr
Trollhättans Bok & media
Giftpflanzen
Boken behandlar giftiga växter och deras egenskaper, presenterad på tyska med mindre bruksslitage.
Boken behandlar giftiga växter och deras egenskaper, presenterad på tyska med mindre bruksslitage.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Växtgeografiska anteckningar från ett par färder genom Skibottendalen i Tromsö amt
Studera växtgeografi genom färder i Tromsö amt, med fokus på botaniska observationer och flora. En insiktsfull resurs för botaniska intresserade.
Studera växtgeografi genom färder i Tromsö amt, med fokus på botaniska observationer och flora. En insiktsfull resurs för botaniska intresserade.
REA-pris150 kr
Trollhättans Bok & media
Trädgårdsväxternas sjukdomar och skadedjur
Boken behandlar sjukdomar och skadedjur som drabbar trädgårdsväxter, med fokus på identifiering och hantering.
Boken behandlar sjukdomar och skadedjur som drabbar trädgårdsväxter, med fokus på identifiering och hantering.
REA-pris120 kr
Trollhättans Bok & media
Om falsk och äkta Ornäsbjörk och några andra avvikande björkformer - Om flikbladiga och småbladiga former av Klibbal och Gråal
Boken behandlar skillnader mellan äkta och falsk Ornäsbjörk samt andra avvikande björkformer.
Boken behandlar skillnader mellan äkta och falsk Ornäsbjörk samt andra avvikande björkformer.
REA-pris160 kr
Antikvariat Bothnia
Die Vegetationsverhältnisse von Croatien. Herausgegeben von der k.k. zoologisch-botanischen Gesellschaft in Wien. Vorgelegt in der Sitzung vom 1. April 1868
Studie av vegetationsförhållandena i Kroatien, med fokus på botanik och flora. Innehåller insikter från en professor i ekologisk botanik.
Studie av vegetationsförhållandena i Kroatien, med fokus på botanik och flora. Innehåller insikter från en professor i ekologisk botanik.
REA-pris500 kr
Trollhättans Bok & media
Blomsterløg
Boken behandlar blomsterlök och innehåller dansk text, utgiven 1965 med bruksslitage.
Boken behandlar blomsterlök och innehåller dansk text, utgiven 1965 med bruksslitage.
REA-pris105 kr
