
Bokliv
Silent scream : 99 spirits of nature
En fotografisk utforskning av pareidolia och symmetri, som kombinerar konst med moderna vetenskapliga insikter och mystik.
En fotografisk utforskning av pareidolia och symmetri, som kombinerar konst med moderna vetenskapliga insikter och mystik.
REA-pris335 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2018 / 3
Tidskriften utforskar kollektivhusrörelsen i Sverige och heminredning ur ett historiematerialistiskt perspektiv.
Tidskriften utforskar kollektivhusrörelsen i Sverige och heminredning ur ett historiematerialistiskt perspektiv.
REA-pris50 kr

Antikvariat Bothnia
Nagasaki. Jefferik Stocklassa tillsammans med Mizuko Sasaki-Stocklassa
Rikt fotoillustrerad bok om fotokonst och fotografi, utgiven i fint skick. Bunden i svart linneklotband med japansk skrift.
Rikt fotoillustrerad bok om fotokonst och fotografi, utgiven i fint skick. Bunden i svart linneklotband med japansk skrift.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Bertil Ekholtz (utställningskatalog)
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr
Bokliv
Arbete och gemenskap
Boken utforskar människors liv och vardag i Uppsala genom fotografier och text från 1980- och 90-talen.
Boken utforskar människors liv och vardag i Uppsala genom fotografier och text från 1980- och 90-talen.
REA-pris254 kr
Bokliv
Värmland : fotografier av Lars Engström
Boken utforskar Värmlands landskap och dess människor genom fotografier som fångar ögonblick av liv och rörelse.
Boken utforskar Värmlands landskap och dess människor genom fotografier som fångar ögonblick av liv och rörelse.
REA-pris337 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kätterier
Boken utforskar kätteri inom konst, litteratur och teater, med fokus på kulturella och estetiska förändringar.
Boken utforskar kätteri inom konst, litteratur och teater, med fokus på kulturella och estetiska förändringar.
REA-pris148 kr
![Magnusson, Jonas (J) ; Grönberg, Cecilia [red.] : OEI # 53-54 Dokument, Dispositiv, Deskription, Diskurs](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-magnusson-jonas-j-gronberg-cecilia-red-oei-53-54-dokument-dispositiv-deskription-diskurs-9789185905300.jpg?v=1770381448&width=573)
Bokliv
Tidskriften OEI
En omfattande samling av texter som utforskar begrepp som dokument, dispositiv, deskription och diskurs.
En omfattande samling av texter som utforskar begrepp som dokument, dispositiv, deskription och diskurs.
REA-pris438 kr

Bokliv
Konstens sakrament
Boken utforskar konstnärligt skapande och dess relation till kristen tradition och existentiella frågor.
Boken utforskar konstnärligt skapande och dess relation till kristen tradition och existentiella frågor.
REA-pris208 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bättre naturbilder
Boken utforskar tekniker för att förbättra naturfotografi och ger insikter inom området.
Boken utforskar tekniker för att förbättra naturfotografi och ger insikter inom området.
REA-pris148 kr

Knorrens antikvariat
Sekunder, centimetrar, passningar och mål
Boken är rikt illustrerad och behandlar ämnen som sekunder, centimetrar och passningar inom sport.
Boken är rikt illustrerad och behandlar ämnen som sekunder, centimetrar och passningar inom sport.
REA-pris100 kr

Bokliv
Let the world adore you
Boken utforskar hur tribute-artister tolkar ABBA:s musik och identitet, med fokus på spänningen mellan glamour och vardag.
Boken utforskar hur tribute-artister tolkar ABBA:s musik och identitet, med fokus på spänningen mellan glamour och vardag.
REA-pris444 kr
Bokliv
Ut i naturen : Naturskyddsföreningens guide - utflykter, äventyr, upplevelser
En guide som inspirerar till naturupplevelser och utflykter året runt, med fokus på att upptäcka omgivningarna.
En guide som inspirerar till naturupplevelser och utflykter året runt, med fokus på att upptäcka omgivningarna.
REA-pris270 kr


Antikvariat Bothnia
The Nude In Photography. A Treatise On The Esthetics And Techniques Of Nude Photography
Utforska estetik och teknik inom nakenfotografi med en djupgående analys av konstverk och fotografiska metoder. Boken erbjuder insikter i fotokonst och sexologi, komplett med 102 svartvita fotografier. Klotbandet ger en elegant presentation av ämnet.
Utforska estetik och teknik inom nakenfotografi med en djupgående analys av konstverk och fotografiska metoder. Boken erbjuder insikter i fotokonst och sexologi, komplett med 102 svartvita fotografier. Klotbandet ger en elegant presentation av ämnet.
REA-pris350 kr

Bokliv
Film of Dream
Boken utforskar analog fotografi genom exempel från en 28-årig karriär, med olika tekniker och kameror.
Boken utforskar analog fotografi genom exempel från en 28-årig karriär, med olika tekniker och kameror.
REA-pris278 kr

Bokliv
True Russia
Boken utforskar livet och invånarna i St Petersburg genom fotografier som fångar stadens mångfacetterade verklighet.
Boken utforskar livet och invånarna i St Petersburg genom fotografier som fångar stadens mångfacetterade verklighet.
REA-pris391 kr
Pangloss antikvariat & text
Återkomster
Konsthistoria och arkitektur. Klammerhäftad utgåva från Kino Koszyk, 1994. Gott skick, med mindre veck på omslaget.
Konsthistoria och arkitektur. Klammerhäftad utgåva från Kino Koszyk, 1994. Gott skick, med mindre veck på omslaget.
REA-pris39 kr

Knorrens antikvariat
Blommor och berg
Boken utforskar kontraster i naturfotografi med fokus på fjäll och blommor, både i färg och svartvitt.
Boken utforskar kontraster i naturfotografi med fokus på fjäll och blommor, både i färg och svartvitt.
REA-pris60 kr

Antikvariat Bothnia
Fyra kapitel. Fotografier 1996-1951
Fotoillustrerad samling av en svensk fotograf som fångar konst och arkitektur genom unika perspektiv. Innehåller verk från 1951 till 1996. Klammerhäftad.
Fotoillustrerad samling av en svensk fotograf som fångar konst och arkitektur genom unika perspektiv. Innehåller verk från 1951 till 1996. Klammerhäftad.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Lars Hugo Tåhlin (1864-1901) Stockholm (fotograf)
Utforska ateljéfotografiets historia i Sverige från 1860-talet. Boken belyser fotografer och ateljéer samt deras bidrag till fotokonst och dokumentär tradition.
Utforska ateljéfotografiets historia i Sverige från 1860-talet. Boken belyser fotografer och ateljéer samt deras bidrag till fotokonst och dokumentär tradition.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Människobarn - The Family of Children
Djupgående porträtt av barndomen med över 300 000 bilder från hela världen, utvald till 377 svart-vita fotografier. En visuell resa genom uppväxt, skolor och livets olika aspekter.
Djupgående porträtt av barndomen med över 300 000 bilder från hela världen, utvald till 377 svart-vita fotografier. En visuell resa genom uppväxt, skolor och livets olika aspekter.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vi i bild
Boken sammanfattar den svenska fotokonstens historia från 1940-talet, med fokus på tidiga tekniker och reportagebilder.
Boken sammanfattar den svenska fotokonstens historia från 1940-talet, med fokus på tidiga tekniker och reportagebilder.
REA-pris98 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Gustaf Schultze (1882-1968) Enskede (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Utforska fotokonst och originalfotografi genom historiska verk.
Ateljéfotografi från 1860-talet med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Utforska fotokonst och originalfotografi genom historiska verk.
REA-pris80 kr

