
Antikvariat Bothnia
Nagasaki. Jefferik Stocklassa tillsammans med Mizuko Sasaki-Stocklassa
Rikt fotoillustrerad bok om fotokonst och fotografi, utgiven i fint skick. Bunden i svart linneklotband med japansk skrift.
Rikt fotoillustrerad bok om fotokonst och fotografi, utgiven i fint skick. Bunden i svart linneklotband med japansk skrift.
REA-pris180 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den snillrike riddaren Don Quijote av La Mancha
En klassisk roman som utforskar temat idealism kontra realism genom äventyren av en drömmande riddare och hans pragmatiska vän.
En klassisk roman som utforskar temat idealism kontra realism genom äventyren av en drömmande riddare och hans pragmatiska vän.
REA-pris198 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ekonomisk teori och underutvecklade regioner
Boken behandlar nivåskillnader mellan utvecklade och underutvecklade områden, med fokus på ekonomisk teori och utveckling.
Boken behandlar nivåskillnader mellan utvecklade och underutvecklade områden, med fokus på ekonomisk teori och utveckling.
REA-pris90 kr

Bokliv
Sagovärldar - 13 berättelser från när och fjärran
En bok som utforskar olika sagovärldar genom illustrationer av Alexander Jansson.
En bok som utforskar olika sagovärldar genom illustrationer av Alexander Jansson.
REA-pris198 kr

Pangloss antikvariat & text
Jugoslavien - en förebild för krig i vår tid
En analys av Jugoslaviens roll och betydelse i moderna konflikter, med fokus på solidaritet och historiska perspektiv.
En analys av Jugoslaviens roll och betydelse i moderna konflikter, med fokus på solidaritet och historiska perspektiv.
REA-pris35 kr

Mingus bok- och skivbutik
Som i en erövrad stad. Den brittiska interventionen i det grekiska inbördeskriget
Grekland drabbades av brutalt våld efter nazisternas ockupation, vilket ledde till ett politiskt system påtvingat av stormakterna. Inbördeskriget och den brittiska interventionens avgörande roll är i stort sett okända.
Grekland drabbades av brutalt våld efter nazisternas ockupation, vilket ledde till ett politiskt system påtvingat av stormakterna. Inbördeskriget och den brittiska interventionens avgörande roll är i stort sett okända.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
De minst utvecklade länderna och världshandeln
Boken utforskar relationerna mellan de minst utvecklade länderna och världshandeln inom nationalekonomi.
Boken utforskar relationerna mellan de minst utvecklade länderna och världshandeln inom nationalekonomi.
REA-pris248 kr
Pangloss antikvariat & text
Wrong about Japan a father's journey with his son
Resa genom Japan med sonen. Utgåva från Vintage books, 2006. Häftad. Utmärkt skick. 150 sidor. Illustrerad. ISBN 1-4000-7836-9.
Resa genom Japan med sonen. Utgåva från Vintage books, 2006. Häftad. Utmärkt skick. 150 sidor. Illustrerad. ISBN 1-4000-7836-9.
REA-pris65 kr

Antikvariat Bothnia
I packisens våld
En verklighetsskildring av en norsk pälsjägares äventyr under polarvintrar i Grönland. Illustrerad och i fint skick.
En verklighetsskildring av en norsk pälsjägares äventyr under polarvintrar i Grönland. Illustrerad och i fint skick.
REA-pris180 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Don Quijote av la Mancha
Verket utforskar teman som idealism och realism genom berättelsen om en riddare och hans väpnare.
Verket utforskar teman som idealism och realism genom berättelsen om en riddare och hans väpnare.
REA-pris168 kr

Antikvariat Bothnia
Eldslandet. Några anteckningar af Otto Nordenskjöld
Anteckningar från en svensk expedition till Eldslandet och Patagonien, med fokus på geografi, zoologi och botanik.
Anteckningar från en svensk expedition till Eldslandet och Patagonien, med fokus på geografi, zoologi och botanik.
REA-pris300 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Rabelais och skrattets historia
En djupgående analys av folklig skrattkultur och dess relation till makt, med fokus på litteraturens sociala funktion.
En djupgående analys av folklig skrattkultur och dess relation till makt, med fokus på litteraturens sociala funktion.
REA-pris328 kr

Antikvariat Bothnia
Iceland
En informativ handbok om Islands historia och kultur, med fokus på vikingatiden och arktiska aspekter. Innehåller unika fotoporträtt och illustrationer.
En informativ handbok om Islands historia och kultur, med fokus på vikingatiden och arktiska aspekter. Innehåller unika fotoporträtt och illustrationer.
REA-pris400 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Tulpanmani
En detaljerad skildring av tulpanmanin som präglade 1600-talets Nederländerna och dess ekonomiska och sociala konsekvenser.
En detaljerad skildring av tulpanmanin som präglade 1600-talets Nederländerna och dess ekonomiska och sociala konsekvenser.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Albanska arbetets partis historia. D. 1. Kapitel 1, Kampen att bilda Albanska kommunistpartiet
Boken behandlar den historiska kampen för att bilda det albanska kommunistpartiet och dess politiska kontext.
Boken behandlar den historiska kampen för att bilda det albanska kommunistpartiet och dess politiska kontext.
REA-pris148 kr

Bokliv
Uppbrottets tid
Boken ger en faktaspäckad skildring av utvandringen från Öland under 1800-talet och dess påverkan på hembygden.
Boken ger en faktaspäckad skildring av utvandringen från Öland under 1800-talet och dess påverkan på hembygden.
REA-pris208 kr

Bokliv
Dilla, la ardilla mexicana
Bok om en mexikansk ekorre med traditioner och recept. Häftad utgåva från Pingvinbolaget AB, 2021. Illustrerad av författaren.
Bok om en mexikansk ekorre med traditioner och recept. Häftad utgåva från Pingvinbolaget AB, 2021. Illustrerad av författaren.
REA-pris198 kr
Bokliv
Rabelais och skrattets historia : François Rabelais' verk och den folkliga kulturen under medeltiden och renässansen
Utforska François Rabelais' verk och dess kopplingar till den folkliga kulturen under medeltiden och renässansen. En djupgående analys av litteraturens och kulturens samspel. Boken är i häftad utgåva.
Utforska François Rabelais' verk och dess kopplingar till den folkliga kulturen under medeltiden och renässansen. En djupgående analys av litteraturens och kulturens samspel. Boken är i häftad utgåva.
REA-pris247 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Anna Komnenas värld
En översättning som utforskar Anna Komnenas liv och den historiska kontext hon verkade i.
En översättning som utforskar Anna Komnenas liv och den historiska kontext hon verkade i.
REA-pris90 kr

Antikvariat Bothnia
Islands tidiga bosättning
Studien utforskar Islands tidiga bosättning genom arkeologiska fynd från en merovingisk och vikingatida gård i Herjólfsdalur. Rikt illustrerad och akademisk, boken ger insikter om tidiga nordiska bosättningar.
Studien utforskar Islands tidiga bosättning genom arkeologiska fynd från en merovingisk och vikingatida gård i Herjólfsdalur. Rikt illustrerad och akademisk, boken ger insikter om tidiga nordiska bosättningar.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Í fótspor feðranna
Boken utforskar Islands historia och kultur genom biografiska skildringar och fotografier. Den belyser viktiga aspekter av det isländska arvet och polarområdenas betydelse.
Boken utforskar Islands historia och kultur genom biografiska skildringar och fotografier. Den belyser viktiga aspekter av det isländska arvet och polarområdenas betydelse.
REA-pris180 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ekonomisk teori och underutvecklade regioner
Verket behandlar skillnaderna mellan utvecklade och underutvecklade regioner med en klar och teoretisk ansats.
Verket behandlar skillnaderna mellan utvecklade och underutvecklade regioner med en klar och teoretisk ansats.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Hatets anatomi. Resor i Bosnien och Serbien
Boken erbjuder en djupgående analys av Bosnien och Serbiens historia genom reseskildringar och intervjuer, vilket ger en nyanserad bild av katastrofens mekanismer.
Boken erbjuder en djupgående analys av Bosnien och Serbiens historia genom reseskildringar och intervjuer, vilket ger en nyanserad bild av katastrofens mekanismer.
REA-pris175 kr

Antikvariat Bothnia
Eldur í æðum
Boken utforskar Islands historia och kultur genom biografiska skildringar och genealogiska insikter, med fokus på polarområdenas betydelse.
Boken utforskar Islands historia och kultur genom biografiska skildringar och genealogiska insikter, med fokus på polarområdenas betydelse.
REA-pris150 kr
