Huvudmeny
- Hem
-
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Ekonomi | Näringsliv
- Internationell politik
- Kriminologi
- Media | Journalistik
- Nationalekonomi
- Politiska ideologier
- Rättsväsende | Juridik
- Samhällsvetenskap
- Samhällsvetenskap | Rättsvetenskap
- Samhällsvetenskaper | Sociologi | Antropologi
- Socialpolitik
- Statskunskap | Politik
- Utbildning | Pedagogik
- Samtliga böcker inom Politik | Samhälle
- Författare på A
- Författare på B
- Författare på C
- Författare på D
- Författare på E
- Författare på F
- Författare på G
- Författare på H
- Författare på I
- Författare på J
- Författare på K
- Författare på L
- Författare på M
- Författare på N
- Författare på O
- Författare på P
- Författare på Q
- Författare på R
- Författare på S
- Författare på T
- Författare på U
- Författare på V
- Författare på Z
- Författare på Å
- Författare på Ö
-
- Fem handplockade böcker om vetenskap och teknik
- Fem intresssanta skildringar inom resor, lokalhistoria och geografi
- Fem utvalda böcker om politik och samhälle
- Militärväsen, försvar och historia: fem utvalda titlar att läsa just nu
- Hälsa i fokus: Fem utvalda verk för kropp och själ denna månad
- Inspiration för livsstil och fritid: Fem handplockade böcker för en meningsfull vardag
- Fem läsvärda böcker inom kultur och idédebatt
- Naturen i fokus denna månad: Fem utvalda skildringar av natur och djur
- Månadens favoriter för de unga: Fem utvalda böcker för små och större läsare
- Månadens biografier: Fem livsöden vi valt ut för dig
- Några av de mer intressanta böckerna inom filosofi & psykologi just nu
- Skönlitterära klassiker: En bro mellan dåtid och nutid
- Den ryska litteraturens tidlösa röst: Från klassiska verk till nutida samtal
-
- Frågor & svar
Alla böcker
1739 böcker
Anna maria roos
Arbetarförfattare
Arbetarlitteratur
Astrid lindgren
Authors
Barnböcker
Bokliv
Children's books
Finlandssvenska litteraturen
Furulands samling
Författare
Gustaf fröding
Historiska texter på svenska
Ivar lo-johansson
Litteratur på germanska språk
Litteratur på svenska
Litteraturvetenskap
Makadam förlag
Pangloss antikvariat & text
Skönlitteratur
Skönlitteratur: allmänt
Språk & ordböcker
Stockholm university
Svensk litteraturhistoria
Särskilda svenska författare
Trollhättans bok & media
H:ström - antikvariat & bokhandel
Översättningar
Böcker om Svensk litteraturhistoria
Layout:
Pangloss antikvariat & text
Harry Lindström
Frödings i hem och bönhus
Litteraturvetenskaplig studie av Gustaf Frödings religiösa uppväxtmiljö. Gummessons Bokförlag, 1960. Häftad, lätt naggad, osprättad fr.o.m. sid 57.
Litteraturvetenskaplig studie av Gustaf Frödings religiösa uppväxtmiljö. Gummessons Bokförlag, 1960. Häftad, lätt naggad, osprättad fr.o.m. sid 57.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Ingegerd Lindström
Anna Maria Roos
Litteraturvetenskap om svenska författare. Rabén & Sjögren, dekorerat pappband, mycket gott skick, 350 sidor. ISBN 91-29-59135-X.
Litteraturvetenskap om svenska författare. Rabén & Sjögren, dekorerat pappband, mycket gott skick, 350 sidor. ISBN 91-29-59135-X.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Ingegerd Lindström
Anna Maria Roos
Litteraturvetenskap om svenska författare. Förlag: Rabén & Sjögren, 1989. Dekorerat och laminerat pappband, mycket gott skick. 350 sidor.
Litteraturvetenskap om svenska författare. Förlag: Rabén & Sjögren, 1989. Dekorerat och laminerat pappband, mycket gott skick. 350 sidor.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ann Lingebrandt
Stella Kleve
Berättelsen om en ung kvinnas litterära kamp och skandaler i 1880-talets Sverige, som ledde till en ny karriär som bästsäljande romanförfattare.
Berättelsen om en ung kvinnas litterära kamp och skandaler i 1880-talets Sverige, som ledde till en ny karriär som bästsäljande romanförfattare.
REA-pris180 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sven Linnér
Från dagdrivare till feminister
Studier i finlandssvensk litteraturhistoria. Klotband i normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag i sämre skick. Sällsynt utgåva från 1986.
Studier i finlandssvensk litteraturhistoria. Klotband i normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag i sämre skick. Sällsynt utgåva från 1986.
REA-pris248 kr

Bokliv
Sylvia A. Liseling Nilsson
Kod kulturowy a przekład : na podstawie wybranych utworów Astrid Lindgren i ich polskich przekładów = The cultural code and translation : the case of selected works by Astrid Lindgren into Polish
Boken utforskar kulturella koder och översättning genom utvalda verk och deras polska översättningar.
Boken utforskar kulturella koder och översättning genom utvalda verk och deras polska översättningar.
REA-pris188 kr

Bokliv
Inger Littberger Caisou-Rousseau
Över alla gränser : manlighet och kristen (o)tro hos Almqvist, Strindberg och Lagerlöf
Boken utforskar komplexiteten i manlighet och kristen tro genom litterära figurer från svensk litteratur.
Boken utforskar komplexiteten i manlighet och kristen tro genom litterära figurer från svensk litteratur.
REA-pris304 kr

Bokliv
Ann-Sofi Ljung Svensson
Jordens dotter : Selma Lagerlöf och den tyska hembygdslitteraturen
Boken utforskar Selma Lagerlöfs framgång i Tyskland och den kulturella kontext som präglade hennes mottagande.
Boken utforskar Selma Lagerlöfs framgång i Tyskland och den kulturella kontext som präglade hennes mottagande.
REA-pris248 kr

Trollhättans Bok & media
Per Erik Ljung
Drömmar som förplikta
Boken utforskar relationen mellan Vilhelm Ekelund och hans läsare genom djupgående analyser av hans verk och litterära kontext.
Boken utforskar relationen mellan Vilhelm Ekelund och hans läsare genom djupgående analyser av hans verk och litterära kontext.
REA-pris85 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Per Erik Ljung
Vilhelm Ekelund och den problematiska författarrollen
Boken utforskar den komplexa relationen mellan författarskap och samhälleliga strukturer genom att analysera en framstående svensk författares liv och verk.
Boken utforskar den komplexa relationen mellan författarskap och samhälleliga strukturer genom att analysera en framstående svensk författares liv och verk.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ivar Lo-Johansson
Proletärförfattaren
Boken utforskar arbetarlitteraturens betydelse och skildrar sociala villkor genom litterära och journalistiska perspektiv.
Boken utforskar arbetarlitteraturens betydelse och skildrar sociala villkor genom litterära och journalistiska perspektiv.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ivar Lo-Johansson
Proletärförfattaren
Boken skildrar en författares självbiografiska resa och de litterära och sociala strömningar under efterkrigstiden.
Boken skildrar en författares självbiografiska resa och de litterära och sociala strömningar under efterkrigstiden.
REA-pris148 kr
Filter (0)
Senast besökta
